-- reklama --

Výživa: Nenechte se nachytat na „zdravé“ potraviny

Výživa: Nenechte se nachytat na „zdravé“ potraviny
Nenechte se nachytat na tzv. zdravé potraviny, ne vždy je jejich konzumace prospěšná. Zdroj: Shutterstock

Sortiment potravin se neustále rozšiřuje a velmi rychle se vzhledem k různým trendům rozrůstá i nabídka „superpotravin“, „dietních potravin“ či produktů tzv. „zdravé výživy“. Některé cílí na sportovce, jiné na vyznavače různých výživových směrů, další na hubnoucí nebo třeba na diabetiky. Můžete tak narazit na potraviny v lákavých obalech se slogany, které vás přesvědčují, že právě tahle potravina nesmí chybět ve vašem jídelníčku. Jak se ale nenechat nachytat a zvolit naopak výživově hodnotnou potravinu?

Chytáků na nás v obchodech číhá opravdu mnoho, proto vždy sledujte složení, vybírejte opravdu kvalitní produkty a nenechte se jen tak nachytat! Mnohdy totiž zjistíte, že má taková potravina do zdravé výživy hodně daleko. Někdy zapláče pouze vaše peněženka, ale v některých případech už může jít dokonce i o vaše zdraví – zejména tehdy, pokud budou tyto potraviny tvořit podstatnou část jídelníčku a vy k tomu ještě navíc trpíte nějakým onemocněním.

„DIA“ SUŠENKY A DALŠÍ VÝROBKY

Označení dia už se sice na obalech používat nesmí, ale výrobky určené pro diabetiky v obchodech najdete (například takové, kde je „dia“ šikovně skryto přímo v názvu potraviny). Tyto „dia“ výrobky jsou svým složením leckdy ještě horší než jejich klasické varianty. Často obsahují místo klasického cukru fruktózu, která jako sladidlo není vhodná. Navíc mnohdy obsahují i velké množství nekvalitního tuku a dalších zbytečných přísad. Čtěte proto složení a když už po nějakých „dia“ sladkostech budete chtít sáhnout, vybírejte ty, jež jsou slazené nízkokalorickým nebo nekalorickým sladidlem (např. maltitol, erythritol, stévie nebo čekankový sirup) a neobsahují příliš tuku nevhodného složení (palmový, kokosový nebo palmojádrový tuk).

Doporučení: „Dia“ sladkostem se raději vyhněte, pokud chcete mlsat kvalitně a téměř bez cukru, dopřejte si například vysokoprocentní hořkou čokoládu nebo hrst oříšků.

VÝROBKY FITNESS, FIT, ACTIVE

Toto označení vyvolává dojem něčeho zdravějšího a nutričně hodnotnějšího – přitom legislativně tyto pojmy nejsou nijak definovány a nic tedy nemusí znamenat. Fit může být i tyčinka, jejímž základem je tuková poleva, škrobový sirup, palmový tuk a extrudované obiloviny.

Doporučení: U všech výrobků, které nesou označení fitness, fit apod., se vždy podívejte na složení a nutriční hodnoty. Porovnejte si je s klasickými variantami a sami si zhodnoťte, jestli pro vás mají nějaký nutriční přínos, nebo je lepší je nechat v regále.

Rozhovor s hráčkou softbalu a diabetičkou Kájou: „Cukrovka mě naučila starat se o své zdraví!“

Vzpomenete si ještě na den, kdy vám cukrovku diagnostikovali? Co tomu předcházelo? Ten den ráno jsem šla s mámou k doktorce, protože mi už celý ...

VÝROBKY „BEZ PŘIDANÉHO CUKRU“

Toto tvrzení značí, že do výrobku nebyl přidán žádný cukr a v tomto ohledu se mu nedá nic vytknout. Označení ale mohou nést i potraviny, které sice neobsahují cukr přidaný, ale obsahují nemalé množství cukru přirozeně se vyskytujícího – např. ovocné džusy, raw tyčinky, ovocné müsli apod. A i přirozeně se vyskytující cukr je stále cukr a je potřeba hlídat jeho množství.

Doporučení: U všech výrobků sledujte v tabulce výživových údajů položku cukry, která značí obsah celkových (přidaných i přirozeně se vyskytujících) cukrů.

„LIGHT“ POTRAVINY

Označení light znamená, že je ve výrobku alespoň o 30 % snížený obsah některé živiny oproti běžným výrobkům. Nejčastěji se jedná o nižší obsah tuku nebo cukru. Light označení ale může nést například výrobek, který má sice snížený obsah tuku, ale přitom může mít vysoký obsah cukru (například nízkotučné ochucené jogurty).

Doporučení: Sledujte tabulku s nutričními hodnotami a hodnoťte potravinu komplexně, nikoli podle jedné jediné živiny, jejíž množství je v light výrobku sníženo.

VEGANSKÉ VÝROBKY

Některé vegetariánské či veganské výrobky jsou svým složením vhodné a určitě se vyplatí si jimi jídelníček zpestřit – například tofu, tempeh, luštěninové pomazánky apod. O některých výrobcích (typicky například alternativy některých mléčných výrobků) už se to ale tvrdit nedá a svým složením jsou často zcela nevhodné.  Například „sýr“ složený z vody, škrobu a kokosového tuku anebo sušené nápoje, ve kterých tvoří hlavní podíl kukuřičný sirup a částečně ztužený tuk, opravdu z nutričního (ani chuťového) hlediska nejsou to pravé.

Doporučení: Zařazujte do jídelníčku přirozené potraviny rostlinného původu, vyvarujte se ale různých náhražek a napodobenin, které se snaží nesmyslně přibližovat živočišným potravinám a dohání to za pomoci nevhodných surovin.

Láká vás raw strava při diabetu? Zjistěte si o ní dostatek informací, než změníte jídelníček!

Možná už jste o raw stravování slyšeli a napadlo vás, že byste ho mohli vyzkoušet. Jedná se o velmi striktní dodržování pravidel, u kterých ...

RAW ZÁKUSKY A TYČINKY

Popularita raw stravy už je možná lehce na ústupu, ale raw tyčinky a raw dezerty jsou stále oblíbené. Jejich nejčastějšími surovinami jsou datle a další sušené ovoce, ořechy, semínka, kokos, avokádo, různé sirupy… Jak už výčet napovídá, jedná se o samé energeticky vydatné suroviny. Kvalitou a složením jsou na tom sice pravděpodobně lépe než klasické dorty a jiné sladkosti, z hlediska energetické hodnoty je ale leckdy předčí. A obsah cukru a tuku bývá velmi vysoký.

Doporučení: raw dezerty jezte opravdu s rozmyslem a berte na vědomí jejich energetickou vydatnost. Raw tyčinky mohou být vhodnou svačinkou pro rychlé doplnění energie nebo pokud máte větší fyzický výdej. Nicméně mějte na paměti, že obsah cukru bývá v těchto tyčinkách opravdu vysoký.

BIO VÝROBKY

Bio výrobky mají zajisté význam ve vztahu k přírodě, z hlediska výživy už by se o nich ale dalo mnohdy diskutovat. Není pravidlem, že by byly nutričně hodnotnější a je potřeba pamatovat, že bio salám je pořád salám a bio cukr je stále jen cukr.

Doporučení: Pokud máte možnost nakoupit maso, mléčné výrobky, zeleninu nebo ovoce v bio kvalitě, chybu určitě neuděláte. Pokud to ale není možné, lze i v supermarketu tyto potraviny nakoupit kvalitně a neznamená to, že by byly plné škodlivých látek. Na druhou stranu se nenechte zlákat bio sušenkami, bio salámem a dalšími produkty, které už ze své podstaty nemají vhodné složení.

BEZLEPKOVÉ PEČIVO

Lepek je častým strašákem a mnoho lidí ho z jídelníčku vylučuje, i když nemají diagnostikované žádné onemocnění, které by to vyžadovalo. Často pak třeba klasické pečivo nahrazují rýžovými nebo kukuřičnými pufovanými chlebíčky. Jedinou výhodou těchto chlebů je to, že jsou plné vzduchu, jsou tedy velmi lehké a člověk jich může sníst ve stejné energetické hodnotě na množství kusů více než klasického pečiva. Co se ale týká nutričních hodnot, žádné výhody tu nejsou, obsah vlákniny většinou není vyšší než u klasického pečiva a nevýhodou je především jejich vysoký glykemický index.

Doporučení: Pokud s lepkem nemáte problém, dejte si klidně klasické pečivo – nejlepší volbou je žitný celozrnný chléb. Pokud chcete sáhnout po trvanlivé a křupavé verzi, lepší volbou než pufované chlebíčky jsou knäckebroty, které většinou obsahují větší podíl vlákniny a mají nižší glykemický index.

Náhradní sladidla vévodí nejen jídelníčku diabetiků. Víte, na jaké náhražky cukru vsadit?

Náhradní sladidla zvýrazňují chuť, nezvyšují hladinu cukru v krvi a jsou hojně využívána v potravinářství. Pokud se snažíte omezit cukry a ...

 PROTEINOVÉ PRODUKTY

Dnes už najdete proteinové téměř vše – od sladkostí, chipsů, pečiva až po pivo nebo víno. U některých výrobků to smysl dává, u některých už méně.

Doporučení: Opět je důležité číst obaly a vybírat si produkty, které mají opravdu vyšší obsah kvalitních bílkovin a nejedná se jen o marketingový tah. Například proteinový tvaroh, který obsahuje stejné množství bílkovin jako tvaroh klasický, jen je o polovinu dražší, je opravdu zbytečné kupovat. Zároveň je potřeba sledovat i obsah ostatních živin – některé proteinové výrobky mají vysoký obsah cukru nebo nevhodných tuků (typicky například některé proteinové sladkosti) a trochu vyšší obsah bílkovin to opravdu nezachrání.

„ZDRAVÉ“ SLAZENÍ

Samostatnou kapitolou jsou různé „zdravé“ alternativy cukru, jako je třeba cukr třtinový či kokosový nebo různé druhy sirupů (agávový, datlový, javorový, rýžový apod.). Většina těchto sladidel je stále složena z cukru a nijak si jejich použitím nepolepšíme. Výjimkou mezi sirupy je čekankový sirup, který je bohatý na vlákninu a má nízký obsah cukru.

Doporučení: Ke slazení můžete využít případně nízkokalorická nebo nekalorická sladidla – např. erythritol, xylitol nebo stévii. Lepší ale je si postupně sladké chuti odvykat, a ne ji nahrazovat sladidly.

 

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Ing. Hany Pávkové Málkové

6419

Diskuze k článku