-- reklama --

Trend smoothie: fajn svačina i oběd

Trend smoothie: fajn svačina i oběd

Smoothie je v současné době velmi oblíbený nápoj, který se připravuje nejčastěji z ovoce nebo zeleniny. Oproti běžnému džusu nejde jen o vymačkanou šťávu, ale o celé rozmixované ovoce. Umí osvěžit i zahřát a pomáhá vyrovnat hladinu krevního cukru.

Smoothie obsahuje méně vody a spíše, než o nápoj na žízeň se jedná o zdravou svačinku, která dokáže i zasytit. Ideální je zařadit smoothie mezi hlavními jídly. Při přípravě sahejte spíše po sezónních potravinách. Dbejte na pestrost a nebojte se smoothie konzumovat celoročně. Nic se ale nemá přehánět, takže si rozmixujte jen tolik ovoce, kolik byste normálně měli v plánu sníst.

Kromě ovoce a zeleniny můžete do smoothie přidat také chia semínka, která navozují pocit nasycenosti a hodí se při shazování přebytečných kil. Pro lepší sytící efekt je možné přidat i bílý polotučný tvaroh nebo bílý jogurt.

Borůvkové smoothie

Příprava: Pro přípravu borůvkového smoothie stačí rozmixovat borůvky, špenát, kousek avokáda pro zjemnění a poté přidat chia semínka. Poměr jednotlivých surovin záleží na vašich chuťových preferencích.

Borůvky jsou výborné na podporu trávení. Navíc pomáhají žilnímu systému. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. Chia semínka jsou silný antioxidant, kvalitní zdroj bílkovin, mají výrazný sytící efekt bez navyšování energie, obsahují velké množství hořčíku, železa, draslíku, zinku a prospívají správné funkci metabolismu i nervového systému.

Mrkvové smoothie

Příprava: Smoothie umixujte ze 6 dílů mrkve, 4 dílů ananasu, 4 dílů okurky a 3 dílů červené řepy. 
Tip: Pro lepší využití vitamínů ze zeleniny, můžete přidat několik kapek olivového oleje.

Mrkev se může zdát jako obyčejná a vlastně ničím zvláštní zelenina, přitom je pro náš organismus velmi přínosná. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek. Obsažený betakaroten působí i na krásu – dodává lesk vlasům, vyhlazuje kůži a podporuje dobré opálení. Poslední dobou také často bývají zmiňovány účinky mrkve v prevenci proti rakovině.

Smoothie nazeleno

Do smoothie můžete přisypat také hit poslední doby – speciální zelený čaj MatchaTea. MatchaTea pochází z Japonska, ale pro své blahodárné účinky se jeho pití stává velmi oblíbeným také u nás. Obsahuje velké množství antioxidantů, vitaminů, vlákniny a také ojedinělou aminokyselinu L-theanin. MatchaTea může směle konkurovat i kávě, obsahuje totiž teofylin, který má podobné účinky jako kofein. Dobíjí energii, zlepšuje paměť i náladu a udržuje jasnou hlavu, což určitě oceníte.

Příprava: Při přípravě smoothie nazeleno přisypte 2 g MatchaTea k 6 dílům špenátu, 4 dílům kiwi a 1 dílu limetky. Nakonec přisypte 1 lžičku lněného semínka.

Protože je venku přeci chladno, je možné smoothie mírně ohřát nebo alespoň vytemperovat na pokojovou teplotu. Pro změnu chuti do něj můžeme přidat špetku skořice nebo špetku chilli, takže bude mít nápoj i zahřívací účinek.

Užíváme 1x denně přibližně 300 ml takto připraveného smoothie. Důležitou součástí těchto nápojů je dodržování dostatečného a pravidelného pitného režimu, a to alespoň 2 l čisté neperlivé vody denně, úprava jídelníčku a dostatek přiměřeného pohybu.

Věra Burešová, NATURHOUSE

524

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku