-- reklama --

Dýňová semínka: Mlsání do jogurtu i krémových polévek. Pomohou při cukrovce i proti rakovině

Dýňová semínka: Mlsání do jogurtu i krémových polévek. Pomohou při cukrovce i proti rakovině
Dýňová semínka působí pozitivně na prostatu, snižují vysoký cholesterol a mají antidiabetické a protirakovinové účinky Zdroj: Pexels

Honí vás mlsná? Zapomeňte na chipsy! Dýňová semínka jsou perfektní mlsání při večerním sledování televize – a nejen to. Rannímu jogurtu dodají krásně křupavý akcent a netradičním způsobem vylepší i krémovou polévku. Třeba květákovou nebo dýňovou. Chuť ale není zdaleka jejich jedinou předností. Dýňová semínka snižují cholesterol, vysoký tlak, riziko infarktu, doporučují se při cukrovce. A je toho ještě mnohem víc. Co všechno jste o dýňových semínkách nevěděli?

Historie dýňových semínek se nejspíš začala psát v Mexiku před více než 7 500 lety. Celá řada dalších kultur později používala dýňová semínka k léčbě různých infekcí močových cest, k léčbě vysokého tlaku a ke snižování vysoké hladiny cukru v krvi. Co všechno víme o této zásobárně zdraví prospěšných látek dnes?

Drobné semínko, obrovský obsah živin

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem celé řady zdraví prospěšných látek. Obsahují:

  • Cenné bílkoviny – dýňová semínka dobře zasytí.
  • Vitamíny – vitamín A, D, E, B2 a kyselina listová (vitamín B9).
  • Nenasycené mastné kyseliny – omega-3 a omega-6.
  • Důležité minerály – zejména hořčík, zinek, draslík, mangan, fosfor, selen, železo a měď.
  • Antioxidanty – pomáhají posilovat a omlazovat celé tělo.
  • Fytosteroly – snižují cholesterol v krvi.

Míla Myslíková: Nakynutou vodnici a maminku básníka Šafránka obrala na konci života sekta

Byla to krásná, energická žena, které by všichni určitě leželi u nohou, i kdyby nebyla slavná herečka. Režisér Jiří Menzel o ní v pořadu ČT ...

Dýňová semínka patří na jídelníček diabetiků

Semena dýně mají vysoký obsah kalorií, ale nízký glykemický index (pouze 25). Diabetici tedy mohou směle konzumovat dýňová semínka, ale neměli by to přehánět s jejich množstvím.

Už dřívější výzkumy prokázaly, že dýňová semena a makromolekuly v nich obsažené, jako je trigonelin, kyselina nikotinová a D-chiro-inositol, mají hypoglykemické vlastnosti a mohou pomáhat při udržování kontroly glykémie.

Podle studie zveřejněné letos ve Pharma Innovation Journal vykázaly bioaktivní sloučeniny obsažené v dýňových semenech velmi slibné účinky u diabetu 2. typu. Podle výzkumníků mají dýňová semena potenciál při zlepšování citlivosti na inzulín, snižování hladiny cukru v krvi a oxidačního stresu u diabetiků. Tato zjištění naznačují, že zařazení dýňových semínek do jídelníčku může nabídnout přirozený a dostupný přístup k léčbě diabetu 2. typu.

Na močové cesty, prostatu, proti rakovině i na vysoký cholesterol

Cukrovka ale není jedinou nemocí, s níž nám mohou dýňová semínka pomoci. Obsahují totiž z 30–40 % olej bohatý na fytosteroly a nenasycené mastné kyseliny, které jsou tělu prospěšné hned z několika důvodů. Na jedné straně brání zánětu a hypertrofii prostaty, na druhé straně snižují vysoký tlak a hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi. Tím brání usazování cholesterolu v cévách a působí preventivně proti ateroskleróze, která je často příčinou rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Dýňová semínka by měl do svého jídelníčku zařadit každý, kdo má vysoké riziko infarktu či mrtvice – ať už kvůli rodinné anamnéze, nebo nepříliš zdravému životnímu stylu.

Dýňová semínka také zmírňují potíže související s prostatou u mužů. Snižují nutkání k močení a mají uklidňující vliv na svalstvo močového měchýře. Kromě toho působí také jako anthelmintická látka, což znamená, že potlačují parazity v zažívacím traktu.

Mezi další zdravotní přínosy patří určitě jejich protistresový účinek díky obsahu vitamínů skupiny B, železa, hořčíku a bílkovin, ale také udržování hormonální rovnováhy u žen a pozitivní vliv na zdraví pleti, nehtů a vlasů.

Prokázán byl také pozitivní protirakovinový vliv dýňových semínek. Například ze závěrů studie z roku 2021  vyplývá, že dýňová semena jsou bohatým zdrojem polyfenolů a dalších bioaktivních látek, které mohou působit jako chemopreventivní látky proti rakovině. Podle výzkumníků ovlivňuje extrakt z dýňových semen životaschopnost buněk PC-3, oxidační parametry a autofagický mechanismus, čímž prokazuje své potenciální farmakologické využití.

Lahodná jogurtová snídaně do skleničky nejen pro diabetiky: Krásně vypadá i chutná

Pojďme se nejdříve podívat na jogurt jako takový. Původ jogurtů není přesně známý. Vlastně se ví jen to, že lidé zřejmě znali jogurt už v 5. ...

Zdravou volbou jsou nesolená dýňová semínka

Dýňová semínka jsou skvělou náhradou za jakékoli pochutiny, po kterých máte chuť sáhnout, když vás přepadne mlsná. Zejména diabetici, kteří se snaží shodit přebytečná kila, mohou ocenit příjemně křupavou pochoutku.

Dýňová semínka se hodí do ranního jogurtu, krémových polévek i ovocných salátů. Nadšené pekařky či pekaři je mohou použít při pečení domácího chleba nebo housek. Ještě lepší chuť jim dodáte, když je nasucho opražíte na pánvi.

Zdroje: celostnimedicina.cz, herbalus.cz, ncbi.nlm.nih.gov, thepharmajournal.com

1860

Diskuze k článku