Poradna

Máte nějaký problém se svou nemocí, který potřebujete řešit anonymně? Stydíte se ptát svého ošetřujícího diabetologa? Zbývá vám do příští kontroly u lékaře ještě dlouhá doba a potřebujete znát odpověď na svoji otázku rychleji? Nestačí vám vysvětlení vašeho lékaře a chcete znát i druhý názor? Napište nám do poradny. Váš dotaz předáme do těch správných rukou a odpověď zde uveřejníme.

Zodpovězené dotazy

Položit dotaz
Dieta při rakovině jater a žlučníku

Dobrý den. Švagr onemocněl rakovinou jater a žlučníku. Z nemocnice ho poslali domů umřít. Začal užívat tablety REISHI, vitamín B 17 a ještě užívá Aloe Vera. Měl by dodržovat dietu. Nemohu ale žádnou vhodnou najít. Prosím poraďte. Jaroslav K.

Otázka je velmi stručná na tak velký rozsah problémů. V zásadě bych Vašemu švagrovi doporučila, aby jedl všechno, na co má chuť, a není po tom špatně!!!  Je to ale spíš na osobní konzultaci a následné vytvoření individuálního jídelního lístku.
Bc. Romana Fatková, DiS.
Stačí kontroly u praktického lékaře?

Dobrý den, při vyšetření na alergologii mi z krve vyšly vysoké hodnoty glykemie. Obvodní lékař mi řekl, že mám diabetes 2 typu a mám zhubnout. Jednou za rok mi prý vezme krev, Do poradny nemám chodit, že mi krev vezme sám. Žádné info, jak nasadit dietu, co vůbec jíst mi neřekl, V ordinaci na to nebyl čas. Vůbec nevím, čím a jak začít, počítat nějaké jednotky, nepočítat? Mám celiakii a astma. Opravdu stačí 1x za rok krev? To je celá péče? Mám možnost sama zajít do nějaké poradny,když nedostanu žádanku? Děkuji za info. :)

Dobrý den,

diabetici 2. typu jsou v Čechách sledováni buď u praktického lékaře nebo u internisty či diabetologa. Vždy záleží na kompenzaci a pokročilosti cukrovky, typu léků a dalších onemocněních konkrétního pacienta. Časovou frekvenci návštěv plánuje lékař, nicméně kontrola glykemie alespoň 1x za 3-6 měsíců je u diabetiků 2. typu vhodná. Kontroly glykemie 1x ročně jsou dostačující u prediabetu (zjednodušeně předstupně cukrovky). Pokud se Vám podaří hmotnost postupně snížit, prospějete tím vlastnímu tělu i cukrovce. Zhubnutí (zejména v oblasti břicha) zvyšuje šanci na to, že Váš vlastní inzulín začne fungovat lépe a glykémie se sníží. Omezení sacharidů a kalorií v jídelníčku, stejně jako pravidelný pohyb, hrají důležitou roli. Pokud skutečně není možnost získat podrobnější informace v místě, kde jste sledovaná, doporučila bych zvláště při současné celiakii absolvovat konzultaci u vystudovaného nutričního terapeuta (nezaměňovat za “výživového poradce”). Na internetových stránkách České diabetologické společnosti www.diab.cz je uveden seznam “Edukačních pracovišť” i s kontakty, zkuste tedy některé požádat o objednání k edukaci. Pro samostudium existuje řada materiálů, v kterých se laik někdy obtížně orientuje. Jako spolehlivou knihu od zkušených zdravotníků mohu doporučit např. “Jak (si) kontrolovat a zvládat diabetes – manuál pro edukaci diabetiků” od prof. Alexandry Jirkovské z pražského IKEMu a kolektiv.

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

První cesta letadlem

Dobrý den, o prázdninách mě čeká první cesta letadlem a začínám mít strach, jak to bude na letištích probíhat, co se týče mého diabetu a vybavení k němu (mám diabetes I. typu a jsem na inzulínové pumpě). Rád bych věděl, co všechno obnáší, abych si do příručního zavazadla mohl zabalit kanyly, inzulíny a podobně. Dominik K.

Pro všechny případy bychom Vám doporučovali si od svého diabetologa nechat vystavit potvrzení o Vašem diabetu. Ačkoli v praxi jsme se nesetkali se situací, kdy by bylo při kontrolách na letištích potřeba, určitě jím nic nezkazíte. Veškeré příslušenství k pumpě a pak zejména inzulin rozhodně doporučujeme převážet v příručním zavazadle. A to jednak z důvodu, aby se Inzulin nevystavil mrazu v nevytápěných zavazadlových prostorách letadla. Je dobré myslet i na sice méně pravděpodobnou, ale stále možnou, situaci ztracení či zpoždění odbaveného zavazadla. Z toho důvodu doporučujeme mít veškeré potřebné příslušenství stále u sebe. Doposud jsme se nesetkali s praktických problémem ani při převážení celého balení kanyl, zásobníků, lancet, inzulinových per či injekčních stříkaček. Pro případ, že byste nedokázal v angličtině vysvětlit Váš diabetes, doporučujeme právě ono zmíněné potvrzení v anglickém jazyce.

Cestování s diabetem se věnuje také následující článek.

Pumpa pro 4letého syna?

Dobrý den. Můj 4letý syn začal chodit do školky s asistentkou. Od té doby je dopoledne hyperglykemický, přestože neustále zvyšujeme dávku. K dopíchávání dochází téměř každé dopoledne, někdy i dvakrát. Stále se nám nedaří dávku upravit, protože o víkendu jsou glykemie v pořádku. Je tato skutečnost důvodem k získání senzoru a pumpy? Syn je stále v remisi. Děkuji.

Tady je odpověď složitá, postup byste měla především konzultovat s ošetřujícím lékařem. Myslím že pumpa je vhodná od prvopočátku léčby za podmínky, že obsluhu dítě a okolí o něj pečující zvládne. Máme několik příkladů z Holandska, kde je léčba pumpou první volbou při záchytu. U nás bohužel taková praxe není. Je to na dohodě lékaře a pacienta. Nutné je samozřejmě schválení zdravotní pojišťovny.

Mgr. Vlastimil Milata (DIAKTIV CZECH REPUBLIC z.s.)

Tvarované vložky do bot

Koupila jsem si ve zdravotnických potřebách nové boty s tvarovanou vložkou, ale mému diabetologovi se moc nepozdávaly. Jaké boty mám tedy nosit? Zdeňka

Ne každé boty ze zdravotnických potřeb vyhovují požadavkům na diabetickou obuv. Důležitá je pevná bota s dostatečně prostornou špičkou na šířku i na výšku, nejlépe kožená a beze švů uvnitř. Vhodné je zapínání na suchý zip. Vložku preferujeme bez vyvýšených „srdíček“, zvláště u diabetiků s neuropatií, kde hrozí otlaky. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a měnit.

MUDr. Jarmila Jirkovská

Vliv kaší na glykemii

Proč se mi po rýžové kaši vždy hodně zvýší glykemie a po vločkové ne? Jiřina M.

Rýže je téměř čistý sacharid (škrob) a velmi rychle se v těle rozkládá na glukózu. Ovesné vločky obsahují vlákninu, její rozpad je proto pomalejší a glykemie nenarůstá do takových výšek. Tato skutečnost je charakterizována glykemickým indexem. Čím je jeho hodnota vyšší, tím rychleji se glykemie po snědení konkrétní potraviny zvyšuje. Pro diabetika jsou nejvhodnější potraviny s nižším
indexem, např. ony vločky, dále luštěniny apod. Naopak nejvyšší glykemický index má samotná glukóza.

As. MUDr. Jan Brož

Může chřipka zhoršit glykemie?

Před měsícem jsem měl chřipku a přitom se mi zhoršily glykemie. Může to spolu souviset? Ondřej V.

Ano, souvislost je zde velmi pravděpodobná. Každé infekční onemocnění může u diabetika zvýšit hodnoty glykemií. Pokud máte doma glukometr, je vhodné se měřit v době nemoci častěji. U diabetiků na inzulinu je denní kontrola glykemií při nemoci jednoznačně vhodná, při vyšších hodnotách je dobré reagovat přechodným navýšením dávek inzulinu.

MUDr. Jarmila Jirkovská

Zhoršuje zrak práce na počítači?

Každý den trávím několik hodin pohledem na monitor, televizi, elektronickou čtečku nebo tablet. Občas také zajdu do kina na 3D projekce. Jak velký vliv to má na moje oči? Milan K.

Oko není přímo v ohrožení, ale zvýšenou námahou se brzy unaví, což se může projevit například pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku (tzv. syndrom počítačového vidění). Důležité je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

U 3D projekcí, které sledujeme prostřednictvím speciálních polarizačních brýlí, záleží na tom, zda máte oči zdravé. Ne každý divák si z jejich sledování totiž odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel, kterými jsou brýle osazeny, plnohodnotně vidí pouze jedinec, který má obě oči v pořádku nebo případnou oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi či čočkami. Návštěva 3D projekce tak může odhalit nějakou skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.

MUDr. Petr Novák z Refrakčního
Centra Praha.

Prečo som stratil vedomie?

Dobrý deň! Som pacient liečený na diabetes II. typu - na tabletkách. Mohli by Ste vysvetliť, ako pôsobí fyzikálna terapia na diabetika? Zúčastnil som sa súkromne masáži chrbtice a druhú hodinu, nakoľko som sa sťažoval na trpnutie nôh - pre spriechodnenie ciev a chodidiel. Vzhľadom diabetesu musela terapeutka zvýšiť enormne prúd nakoľko som necítil prechod prúdu. Po ukončení terapie som sadol do auta k presunu. Po cca. 10 min. jazdy mi začala z nosa tiecť dosť krvi, začal som hľadať vreckovku, na okamžik som asi stratil vedomie a prešiel som vozidlom na ľavý okraj vozovky a tam som precitol a celú časť havárie si pamätám, žiaľ nedokázal som vôbec reagovať - ako keby som bol v kine. V minulosti som bol v rôznych dopravných situáciach a reagoval som,nikdy pred tým som nehavaroval (cca 40 ročná prax). Všetko si pamätám, mimo prechodu z pravej na ľavú stranu. Bol som niekoľko krát na mieste havárie -žiaľ nič nové. Havária je už úradne ukončená, chcel by som vedieť čo sa stalo. Mohol som mať "mikro spánok" keď si pamätám znižovanie rýchlosti na začiatku obce, spustenie krvi, hľadanie vreckovky a celú haváriu na ľavej časti vozovky? Nepamätám sa na prechod z pravej na ľavú vozovky. Nepijem. Potrebujem vedieť pre ďalšiu prax - jazdím ďalej. Môj lekár mi zakázal fyzikálnu terapiu. Môžete mi podať vysvetlenie? Vopred ďakujem s pozdravom Dušan

Dobrý den,
vysvětlit případ na základě on-line komunikace se nám asi nepodaří, ale z toho, co popisujete přichází v úvahu minimálně tyto 2 možnosti:
1. větší krvácení z nosu může být někdy doprovázeno lehkou mdlobou
2. v úvahu připadá i hypoglykémie, zejména pokud máte mezi léky tabletku z kategorie derivátů sulfonylurey nebo glinidů. U diabetiků 2. typu není hypoglykémie příliš častá, ale reálně existuje a pacienty často překvapí. Hypoglykémie může být doprovázena i pocením, tachykardií, pocitem hladu, třesem rukou a poruchou vědomí. Někdy k ní dojde, pokud pacienti užijí svoji dávku léků a změní dobu jídla nebo nesní obvyklou dávku apod.

As. MUDr. Jan Brož

Kam na skupinovou edukaci?

Je v Praze možnost docházet na skupinovou edukaci a zároveň se setkávat s ostatními diabetiky 1. typu v produktivním věku? Nechci být ale celý víkend mimo. Přiznám se, raději se ve volnu věnuji sportu, ale nejake odpoledne by bylo přínosné. Většina akcí, co jsme našla, však byla cílená na děti nebo seniory... Sandra

Z Vaší otázky je znát, že jste aktivní diabetička, která nejen sportuje, ale zajímá se také o své onemocnění, což je velmi potěšující. Je pravdou, že skupinové edukace se organizují často v rámci víkendových rekondičních pobytů. Četné pohybové aktivity (pod odborným dohledem) však bývají standardně součástí těchto akcí. Část diabetologických ambulancí v ČR funguje zároveň jako tzv. „Edukační pracoviště“, jejich seznam i s kontakty lze najít na www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty. Pokud přímo Vaše diabetologická ambulance nepořádá skupinové edukace, je možné zkusit kontaktovat s vaším dotazem některé z edukačních pracovišť. Kromě těchto diabetology organizovaných aktivit pořádají edukační kurzy pro pacienty i některé pacientské organizace, například DIAKTIV CZECH REPUBLIC (www.diaktiv.cz).

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

Co jíst s ohledem na více nemocí?

Dobrý den, mám cukrovku II.st., DNU, revmat. artritidu a jsem po operaci žlučníku (problémy s průjmy). Prosím, co vůbec mohu jíst? Mám 69 let. Děkuji K.

Dobrý den,
bohužel je to moc málo informací pro sestavení individuálního jídelního lístku. Je lepší obrátit se na nutričního terapeuta, který s Vámi probere konkrétní potíže, individuální výběr surovin a úpravu stravy. Pokud nevíte o vhodném odborníkovi z okolí, můžete se obrátit na Karlovarskou ambulanci výživy, kde je možné domluvit individuální poradenství.
Tel.: 723317074 nebo mail: kankrlikova@kamvy.cz.

Laďka Kankrlíková, nutriční terapeutka

Formulář do letadla

Dobrý den. Mám 18-ti letého vnuka s diabetem 1. V červnu letí na dovolenou a já marně pátrám kde najít a vytisknout formulář v češtině a angličtině potřebný do letadla. Předem moc děkuji za radu. Jarmila, Brno

Dobrý den,

v angličtině máme k dispozici tento formulář, který běžně používají pacienti na pumpě Minimed.

Káva při diabetu

Je káva vhodná pro diabetiky? Četl jsem různé názory. Jaký je aktuální trend? Ondřej

Máte pravdu, že názory na konzumaci kávy se různí. Byly zveřejněny vědecké studie, které prokazují, že konzumace klasické kávy, ale i kávy bez kofeinu snižuje riziko rozvoje diabetu 2. typu. Proto pokud nemáte zvýšený krevní tlak, můžete si bez obav dopřát 1–2 šálky denně. Kvalitní káva kromě kofeinu obsahuje také antioxidanty, kterých má dokonce třikrát více než zelený čaj, a je zdrojem draslíku a hořčíku. Při posuzování prospěšnosti či škodlivosti kávy je ale důležité zohlednit i další faktory, jako je například celkový zdravotní stav, protože každý organismus je jiný a reakce na vliv kofeinu v našem těle je vždy individuální.

Bc. Romana Fatková, DiS.

Lékařka neřeší mou glykemii

Mám diabetes 2.typu a mám permanentní hyperglykemii v hodnotách 20-30 mmol/l i vyšší. Moji lékařku to nezajímá a můj stav se stále nemění, spíše se zhoršuje. Poraďte, prosím, kam se mam obrátit.

Dobrý den, pokud nejste spokojena s léčbou a přístupem vaší lékařky doporučuji navštívit jiného lékaře. Zjistěte si také, zda je ve vašem okolí pacientská organizace (sdružující diabetiky) se kterou by bylo možné vzniklou situaci řešit. Uváděné hodnoty jsou na lačno nebo po jídle?
Vaše dlouhodobé vysoké hodnoty glykemie zhoršují váš zdravotní stav a vyžadují okamžité řešení.

Ing. et. Mgr. Edita Šimáčková, DiaKar

Naši odborníci, kteří zodpovídají vaše dotazy

As. MUDr. Jan Brož
As. MUDr. Jan Brož diabetolog a odborný asistent

Pracuje na 2. lékařské fakultě a FN Motol v Praze. Je předsedou redakční rady časopisu DIAstyl a zakladatelem webového portálu www.dialiga.cz.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská
As. MUDr. Jarmila Jirkovská diabetolog

Lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha. Věnuje se zejména péči o pacienty se syndromem diabetické nohy.

Bc. Romana Fatková, DiS.
Bc. Romana Fatková, DiS. nutriční terapeutka

Ve Fakultní nemocnici Plzeň se od roku 2005 Věnuje pacientům s onkologickou diagnózou nebo s metabolickými poruchami, jako je diabetes, obezita či anorexie. Každoročně se účastní rekondičních
pobytů pro diabetiky.

Zeptejte se