Vyplatí se diabetikům dodržovat bezlepkovou dietu?

Do poradny DIAstylu nám přišel následující dotaz: "Jsem diabetik 1. typu na inzulinové pumpě. Ve stravě si hlídám celkové složení a počítám sacharidové jednotky. Narazil jsem však na diskusní fórum, kde pacienti psali o přínosu bezlepkové diety. Zajímalo by mě, zdali je v mém případě vhodné vyloučit lepek ze stravy."

Vyplatí se diabetikům dodržovat bezlepkovou dietu?

Odpovídá nutriční terapeutka Bc. Petra Lörincziová

Celiakie je chronické onemocnění, které vzniká na stejném autoimunitním podkladě jako diabetes 1. typu. To je důvod, proč se tyto nemoci často vyskytují společně. Pravděpodobnost, že jedničkový diabetik onemocní celiakií je v průměru až 20násobná. Neznamená to však, že jde o pravidlo. Pro celiaka je vyloučení lepku ze stravy jedinou možnou léčbou, což platí i v případě, že by celiakií onemocněl diabetik, který si navíc musí hlídat i množství sacharidů ve stravě. Lepek se nachází ve všech výrobcích z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Pokud vám však celiakie nebyla diagnostikována, je vyřazení těchto potravin úplně zbytečné. Lepek zdravému jedinci (ani diabetikovi) neuškodí, protože jeho tělo neprodukuje protilátky proti lepku, a tedy nepoškozuje výstelku střeva se všemi průvodními příznaky. Navíc není pravda, že lepek lepí střeva nebo způsobuje autismus. Nic z toho nebylo prokázáno.

DIAstyl: Studie mapující vliv bezlepkové diety na průběh diabetu 1. typu aktuálně probíhají. Jednu z nich spustil v roce 2017 tým diabetologů z Pediarické kliniky FN v Motole a FN Královské Vinohrady.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x