DIA potraviny: Jde o marketingový tah nebo podporu diabetiků?
Zejména nově diagnostikovaní diabetici se obávají každodenních dietních omezení, a tak často vidí záchranu v „DIA koutcích“, které se nacházejí v každém větším supermarketu. Tyto koutky obsahují nejrůznější čokolády, sušenky, směsi na pečení a náhražky cukrů. Na první pohled jsou to ideální potraviny, které by neměly chybět v žádné spíži diabetika. V souvislosti s tímto tématem ale existuje jedno velké ALE!
Lékaři vzdělávají diabetiky tak, aby důsledně dodržovali vhodný stravovací režim. Ten předpokládá omezení jednoduchých cukrů. Avšak i velmi důsledného diabetika může občas „honit mlsná“. V dobré víře se tak většinou uchýlí právě do onoho “DIA” koutku se zdravou výživou (podle statistik tyto potraviny nakupuje až 70 % diabetiků v České republice).
Co říká zákon?
Každý diabetik předpokládá, že potraviny s označením dia, sugar free a podobně podléhají nějakým pravidlům. Opak je ale pravdou! Do roku 2012 byly sice tyto potraviny v legislativě zakotveny, ale vyhláška obsahovala tolik zmatečných informací, že si s nimi nevěděli rady ani samotní diabetologové a výživoví poradci. S novelizací zákona však výše uvedená kategorie potravin pro diabetiky záhadně zmizela s odůvodněním, že každý diabetik by měl být schopen vybrat si vhodnou stravu z potravin, které jsou v obchodech běžně k dostání. Potraviny v DIA koutcích jsou tedy čistě marketingovým tahem obchodníků.
Vhodné stravování pro diabetiky? To nízkosacharidové!
V lékařské praxi se nízkosacharidové stravování, neboli low carb, používalo po staletí. V éře před vynálezem inzulínu byla tato metoda jednou z ...
Rozdíly mezi DIA a normálními potravinami?
V čem se tedy liší DIA potraviny od těch normálních? Téměř v ničem. Obvykle je cukr nahrazen fruktózou, nebo jiným typem náhradního sladidla. Je však nutné stále počítat s tím, že i tato náhradní sladidla mají určitý energetický podíl (mnohdy vyšší než u běžně dostupných potravin), který diabetik musí započítat do celkového denního příjmu sacharidů. Navíc tyto potraviny obsahují vysoké množství ztužených tuků a v neposlední řadě je jejich cena vyšší než u běžných potravin.
Největší riziko spočívá v tom, že si lidé s diabetem myslí, že takové potraviny můžou konzumovat v neomezeném množství. Tím pak nadělají spíš více škody, než užitku.
Legislativa výrobků určených pro zvláštní výživu
Veškeré výrobky a doplňky stravy (nejen ty vhodné pro diabetiky) musí mít uvedeno složení v českém jazyce – především kalorickou hodnotu, obsah sacharidů, tuků, bílkovin a ostatního složení.
„Použití slova “dia” není povoleno a tedy ho nelze používat, považuje se za matení spotřebitele, a stejně tak by nemělo být používáno ani označení výživových doplňků pro diabetiky. Pokud používá výrobce doplňků stravy nějaká tvrzení o blahodárných účincích, potom může používat jen tvrzení schválená Evropskou komisí a posouzená Evropským úřadem pro bezpečnost potravin,“ upozornila Ing. Daniela Winklerová, vedoucí oddělení pro speciální potraviny ze Státního zdravotního ústavu.
Na dodržování této legislativy dohlíží Státní a zemědělská potravinářská inspekce. Podle počtů doplňků stravy a potravin s tímto označením na trhu to však vypadá, že tomu výše zmíněný orgán nevěnuje přílišnou pozornost. Případně si výrobci vždy najdou cestu, jak takové nařízení obejít.
Rady na závěr
- Neorientujte se pouze zkratkovitými hesly na obalech, tj. sugar free, neslazeno, DIA, ale projděte si podrobně složení výrobku.
- Pozorně sledujte to, zda jsou nutriční hodnoty uvedeny na 100 g, nebo na celý výrobek.
- Sledujte, co bylo v potravině použito za náhradní sladidlo (některá náhradní sladidla mají vliv na glykémii a je nutné je započítat do denního příjmu diabetika).
- Sledujte, kolik tuku výrobek obsahuje (ten je totiž u těchto potravin mnohdy zvýšený).
- Cukry jsou podsložkou sacharidů, ty však můžou být označeny také jako glycidy nebo karbohydráty.
- Označení light neznamená, že je snížen obsah cukrů, ale tuků!
S ohledem na výše zmíněné je mnohem lepší se takovýmto potravinám vyhnout obloukem. Každé moderní stravování (a tedy i to diabetické) by mělo být založeno na skutečných a čerstvých potravinách. Pokud máte chuť na čokoládu, kupte si kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Sušenky, brownies nebo dortík si upečte doma z kvalitní mouky, bez přidání cukru, a nakonec mlsnou zažeňte třeba čerstvým bobulovitým ovocem.
Zdroje: trendyzdravi.cz, zdravi.euro.cz, ct24.ceskatelevize.cz
3011