HemaGel Banner

Trápí vás neustálá únava, která nemizí ani po odpočinku? Na vině tzv. fatigue může být vaše cukrovka

Trápí vás neustálá únava, která nemizí ani po odpočinku? Na vině tzv. fatigue může být vaše cukrovka
Nadměrná a dlouhotrvající únava, která nemizí, může souviset s diabetem Zdroj: Freepik

Únavu pociťuje čas od času každý z nás. Po náročném dni v práci, po nadměrné fyzické aktivitě, po probdělé noci… Většinou stačí odpočinout si pár hodin a únava odezní. Co ale dělat s únavou, která nejenže nemizí ani po tom nejdokonalejším relaxu, ale trápí nás neustále a omezuje nás v běžném fungování? Na vině této chronické únavy, která může vést až k vyčerpání či depresím, může být i cukrovka. Pojďme si proto na diabetickou únavu neboli fatigue trochu posvítit a podívat se, co vše ji způsobuje a jak se s ní vypořádat.

Diabetici, a to jak ti s diabetem 1., tak 2. typu, se s přetrvávající únavou setkávají poměrně často a negativně jim zasahuje do každodenního života. Mezi možné příčiny tohoto dlouhodobého vyčerpání, které se často označuje anglickým výrazem fatigue, může patřit vysoká nebo nízká hladina cukru v krvi, užívání některých druhů léků, psychická únava či deprese v důsledku neschopnosti smířit se s onemocněním, či třeba nadváha.

Výkyvy glykémie tělu neprospívají

Na vině časté únavy bývají výkyvy hladin cukru v krvi, ke kterým u diabetiků často dochází. Slinivka diabetiků neprodukuje dostatek inzulinu, případně jej tělo nevyužívá efektivně, což může vést k nadbytku glukózy v krvi. Aby k těmto výkyvům nedocházelo a zabránilo se možným budoucím komplikacím, musí diabetici užívat antidiabetika či píchat si inzulín, jež samy o sobě mohou vést k únavě. Zvýšenou únavu však diabetici často pociťují právě při vysokých, či naopak nízkých hladinách glykémie.

  • Vysoká hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie vede k tomu, že se tělo musí vyrovnávat s nadbytkem cukru, navíc je spojena s častým močením a nevolnostmi, což vše vede ke zvýšené únavě.
  • Při nízké hladině cukru v krvi neboli hypoglykémii buňky nemají dostatek glukózy, kterou by přeměnily na energii, a tak se diabetici cítí vyčerpaní.

Ke zvýšení únavy pak mohou přispívat i další příznaky související s hypoglykémií či hyperglykémií, jako je například nevolnost, nadměrná žížnivost, pocity hladu, motání hlavy, rozmazané vidění, pocení, zrychlený tep atd. Jsou-li tyto výkyvy časté, mohou být diabetici navíc vyčerpaní i psychicky, a ocitají se tak v začarovaném kruhu, který jejich únavu jen zvyšuje.

Patří ovoce do jídelníčku diabetiků? Rozhodně ano, dokonce může snížit riziko rozvoje cukrovky 2. typu

Ovoce je skvělou volbou namísto nejrůznějších průmyslově zpracovávaných potravin, jelikož obsahuje řadu vitamínů, minerálů a vlákniny. Právě ...

Nedostatek odpočinku zvyšuje únavu

Mnozí diabetici také často bojují se spánkem, a to právě v souvislosti s doprovodnými komplikacemi cukrovky. K nespavosti u diabetiků může přispívat více faktorů, včetně nepohodlí nebo bolesti spojené s periferní neuropatií, syndromem neklidných nohou, periodickými pohyby končetinami, rychlými změnami hladiny glukózy v krvi v průběhu noci vedoucími k hypoglykemickým a hyperglykemickým epizodám, či potřebou častého močení. Kromě toho má cukrovka sama o sobě četné dopady na centrální nervový systém a autonomní funkce a může nepříznivě ovlivnit endokrinní funkce, a tudíž sama způsobit poruchy spánku.

Zejména u diabetiků 2. typu narušený spánek souvisí často také s výskytem obezity či metabolického syndromu. Právě obezita je pak spojována také se spánkovou apnoí, přičemž existuje významná souvislost mezi obezitou, poruchou glukózové tolerance, inzulínovou rezistencí a spánkovou apnoí.

Pokud je tedy spánek přerušovaný, nezvládne si organismus dostatečně odpočinout, což se projevuje přetrvávající únavou.

Na vině únavy mohou být i léky

Dalším faktorem, který může vést ke zvýšené únavě, může být i užívání některých léků. Mezi ně patří například následující:

  • Diuretika, jež se používají k léčbě vysokého krevního tlaku. Ta způsobují častější močení, které může narušovat spánek, a zároveň při nedostatečném pitném režimu mohou vést k dehydrataci, která následně způsobuje únavu.
  • Beta-blokátory – tato skupina léčiv, která se používá při léčbě vysokého krevního tlaku a úzkostí, má zpomalující účinek na srdeční frekvenci, což může vést k chronické únavě jakožto nežádoucímu účinku.
  • Kortikosteroidy – tyto léky jsou podávány k léčbě zánětu či bolesti a při dlouhodobém užívání mohou způsobovat únavu.
  • Statiny – léky na snížení hladin „špatného“ LDL cholesterolu mohou být taktéž příčinou únavy.

Můj příběh: Léčba bércových vředů byla úspěšná, byť jí nikdo nedával šanci. Pomohly bandáže a ozon

Pan Petr (83) se s námi o svůj příběh podělil již v loňském roce – tehdy se potýkal s nesnesitelnými bolestmi, jež mu způsobovaly právě bércové ...

Psychické nepohodlí a deprese

Diabetici mohou mít problém smířit se se svou diagnózou, což jim způsobuje psychické nepohodlí, úzkosti až deprese – a namáhaná psychika může zvyšovat únavu. Studie, která byla zveřejněna před osmi lety, dokonce poukázala na fakt, že diabetici mají přibližně 2–3krát vyšší pravděpodobnost rozvoje depresí oproti osobám, které se s diabetem neléčí.

Tyto depresivní stavy pak mohou u diabetiků vést ke změnám stravovacích návyků, jež negativně ovlivní hladiny glukózy, mohou narušit spánkový režim, vést ke ztrátě energie a například i odmítání léčby.

Další příčiny přetrvávající únavy u diabetiků

Kromě výše uvedených příčin však na vině únavy mohou být i další, ať už jde například o potíže se zrakem, problémy s ledvinami, časté infekce a záněty oslabující organismus, kardiovaskulární potíže, poškození nervů neboli diabetickou neuropatii, sníženou činnost štítné žlázy (hypotyreóza), hormonální nerovnováhu, špatnou životosprávu, nedostatek fyzické aktivity, či nedostatek sociální podpory.

Jak z toho ven aneb Jak se zbavit únavy a vyčerpání

I přesto, že je při přetrvávající únavě problematické donutit se do nějakých aktivit, měli byste se snažit nastavit si plán, který vám pomůže zvýšit energii. Mezi režimová opatření vhodná pro odstranění únavy při diabetu patří následující:

  • Dbejte na dostatek spánku – pokuste se spát každou noc 7–9 hodin.
  • Vyřaďte ze svého jídelníčku vysoce zpracované potraviny a potraviny s vysokým obsahem rafinovaných cukrů.
  • Jezte vyváženou stravu, stravujte se pravidelně.
  • Hlídejte si hladiny glykémie, snažte se předcházet jejich výkyvům – užívejte všechny předepsané léky na cukrovku a přesně dodržujte pokyny lékaře.
  • Pravidelně cvičte – i když je pro vás obtížné získat motivaci a energii zůstat fyzicky aktivní, je cvičení klíčovou součástí léčby diabetu, proto byste měli hledat způsoby, jak jej začlenit do své každodenní rutiny.
    Nemusíte hned vyrazit do posilovny či na túru, stačí například zpočátku zařadit krátké tříminutové protažení každých 30 minut během dne, po několika dnech můžete zkusit různé cviky či krátké procházky například 3× denně 10 minut.
    Jak si bude vaše tělo postupně zvykat na pohyb, měli byste pociťovat i zmírnění únavy. Skvělým cvičením jsou pak také nejrůznější domácí aktivity, ať už jde o vysávání, nebo třeba zahradničení. Začněte pomalu, ale snažte se postupně dosáhnout toho, abyste se každý den hýbali alespoň 30 minut.
  • Vyzkoušejte relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace.
  • Omezte příjem kofeinu (káva, čaj), jakož i alkoholu.
  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost, pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout.
  • Dodržujte pravidelný pitný režim s dostatečným příjmem tekutin.
  • Naučte se zvládat stres a snažte se mu co nejvíce vyhýbat.
  • Hledejte podporu u své rodiny, přátel či v nejrůznějších podpůrných skupinách.
  • Pokud vám únavu způsobují užívané léky, obraťte se na svého lékaře a zkonzultujte s ním možnost výměny. Nikdy nevysazujte léky bez konzultace s lékařem.
  • Pravidelně navštěvujte svého ošetřujícího lékaře i diabetologa.
  • Pokud vaše stavy nadměrné únavy přetrvávají dlouhodobě a nezlepší se ani po změně životního stylu, nebo pociťujete malátnost či jiné komplikace, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org, medicalnewstoday.com, dále dle textu
Foto: Freepik

1428

Diskuze k článku