Očkování při diabetu: chřipku často podceňujeme

O očkování proti chřipce koluje mnoho mýtů a pověr. Včasné očkování zabrání vzniku nemoci nebo alespoň zmírní její průběh. Pacienti s diabetem se očkovat proti chřipce mohou, a rozhodně by měli. Může jim zachránit život už nadcházející chřipkovou sezónu.

Očkování při diabetu: chřipku často podceňujeme

Chřipka patří u nás i ve světě k nejnebezpečnějším a současně k nejpodceňovanějším nákazám. Každoročně si vyžádá životy více než 44 tisíc Evropanů. V ČR se roční počet obětí odhaduje na dva tisíce. Část z nich umírá přímo na chřipku, zbytek na její komplikace, např. zápal plic nebo nenapravitelné zhoršení již předtím existující nemoci, např. cukrovky.

Nízká proočkovanost obyvatel

K nejohroženějším skupinám populace patří právě diabetici. Odborné autority včetně Světové zdravotnické organizace se snaží dosáhnout proočkovanosti seniorů a dalších rizikových skupin na úrovni min. 75%, to se však dlouhodobě nedaří ani u těch, kteří mají nárok na vakcinaci zdarma. Chřipka přitom představuje mnohem větší hrozbu než ebola, zika či další obávané nemoci. Nízká proočkovanost proti sezónní chřipce vytváří rizikovou situaci i pro případ náhlého výskytu pandemie chřipky, jejíž příchod nelze předem předvídat.

V loňském roce měli pacienti v ČR poprvé možnost chránit se novou vakcínou proti čtyřem nejčastěji cirkulujícím kmenům viru chřipky jediným vpichem, letos bude tato možnost ještě dostupnější. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je období před začátkem chřipkové epidemie, tedy koncem září a v první polovině října. Smysl má však i později. Ochrana před chřipkou začíná 2 týdny po očkování.

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Přední český specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, nemocničních nákaz a cestovní a tropické medicíny. Je vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty v Ostravě a vede též mezinárodní humanitární organizaci International Humanity. V souvislostí s pandemií Covid-19 zastával od dubna do srpna 2020 na Ministerstvu zdravotnictví České republiky funkci koordinátora resortní pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x