-- reklama --

Jaro v pohybu: Protáhněte se na kole pro dobrou glykemii, bez znalosti pravidel ale na silnice nesmíte

Jaro v pohybu: Protáhněte se na kole pro dobrou glykemii, bez znalosti pravidel ale na silnice nesmíte
O fyzické zátěži by se měli diabetici vždy poradit se svým diabetologem a edukátorem, kteří zhodnotí celkový zdravotní stav pacienta Zdroj: Pixabay

Jízda na kole je pro naše tělo stejně přirozená jako chůze, a proto je také velmi zdravá. U diabetiků má větší vliv na kompenzaci než jiná fyzická aktivita. Navíc zlepšuje výdrž, posiluje krevní oběh, zmírňuje depresi a přináší řadu dalších zdravotních výhod.

Jízda na kole je pohyb vhodný pro všechny – od předškoláků až po mladé seniory. Někdo jezdí na kole na nákup, jiný do školy, školky či do zaměstnání, pro dalšího znamená vyjížďka na kole příjemné chvíle strávené s přáteli. Zejména cykloturistika dnes prožívá renesanci u všech věkových skupin.

Vysoký tlak: Nedostatek spánku zvyšuje riziko hypertenze

Podle nové studie je spánek kratší než 7 hodin denně spojen s vyšším rizikem vysokého krevního tlaku v průběhu času. Výsledky, které zatím nebyly ...

Co nabízí cyklistika diabetikům?

U diabetiků má jízda na kole větší vliv na kompenzaci než jiná fyzická aktivita. Šlapání na kole lze výhodně střídat s volnou chůzí vedle kola. Doporučuje se však, aby diabetici jezdili na cyklistické výlety ve trojici. V případě nehody nebo zdravotních problémů může jeden přivolat první pomoc a druhý se postará o postiženého.

Příznivých účinků jízdy na kole je celá řada. Uveďme si některé z nich:

 • Zlepšuje výdrž. I když je jízda na kole méně náročnou anaerobní fyzickou aktivitou, má velký vliv na vytrvalost. Lepší výdrž snižuje pocit únavy a vyčerpání, a tím podporuje kompenzaci.
 • Zmírňuje depresi a pocity úzkosti. Jízda na kole působí na organismus relaxačně a stabilizuje tak fyzické a psychické funkceorganismu. Významně stabilizuje také hormonální nerovnováhu diabetiků.
 • Posiluje kosti a svaly. Při šlapání se zapojuje, a tím i posiluje většina svalů těla.
 • Zlepšuje krevní oběh. Při jízdě na kole posilujete také dýchací svaly, čímž dochází k lepší plicní ventilaci a také využití kyslíku v organismu.
 • Podporuje spalování tuků a celkově zlepšuje metabolismus těla.
 • Pomáhá při obezitě. Stejně jako další sporty i cyklistika pomáhá snižovat tělesnou hmotnost a optimalizuje hladinu HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglyceridů.
 • Posiluje srdce. Při jízdě na kole dochází ke stimulaci, a tím i zlepšení funkce srdce, plic i krevního oběhu.
 • Působí příznivě na pokožku. Zlepšení krevního oběhu se příznivě projeví také na pokožce, stejně jako vyplavování toxinů z těla.
 • Chrání před infekcemi a onkologickými nemocemi. Pravidelný pohyb podporuje a posilňuje celý imunitní systém těla.
 • Prodlužuje život a zlepšuje jeho celkovou kvalitu.

Zákeřní společníci diabetu, kteří mohou vážně zkomplikovat život

Cukrovka často není jedinou nemocí, kterou diabetici mají. V jejím důsledku se u pacientů může vyvinout řada dalších onemocnění. Hlavní příčinou ...

S plánem fyzické zátěže pomůže lékař

O fyzické zátěži, kterou jízda na kole představuje, optimálním počtu kilometrů, celkovém tempu i době tréninku by se měli diabetici vždy poradit se svým diabetikem a edukátorem, kteří zhodnotí celkový zdravotní stav pacienta, tedy léčbu diabetu a jiných případných onemocnění.

Cyklisté nejsou povinni podrobovat se pravidelně lékařským prohlídkám jako řidiči motorových vozidel. Musí však respektovat, že pokud trpí akutními, chronickými nebo orgánově specifickými komplikacemi diabetu, při kterých mohou ohrozit zdraví a život účastníků silničního provozu, je jízda na kole nevhodnou fyzickou aktivitou.

V zimním období nebo při nevlídném počasí není nutné pravidelný trénink přerušovat. Je možné použít stacionární kolo (rotoped, bicyklový trenažér apod.) v domácím prostředí nebo ve fitness centru.

Bez znalosti pravidel na silnice nesmíte

Z hlediska dopravy je jízda na kole nazývána cyklistickou dopravou. Na všechny cyklisty se vztahují pravidla silničního provozu, které by měli znát a dodržovat stejně jako ostatní účastníci silničního provozu. Tady jsou ta základní:

 • Na kole se jezdí vpravo, pokud možno po cyklostezce nebo cestě vyhrazené pro cyklisty. Kde cyklostezka není nebo není sjízdná, jezdí se při pravém okraji vozovky. Může se jezdit také po pravé krajnici vozovky, pokud nedojde k ohrožení ani omezení chodců. Cyklostezku mohou použít i jiní sportovci, kteří se pohybují na kolečkových bruslích, lyžích nebo s pomocí jiného sportovního vybavení. Nesmí však omezit nebo ohrozit cyklisty.
 • Cyklisté smí jezdit pouze jednotlivě za sebou. Na cyklostezce pak mohou jezdit i dva vedle sebe, pokud přitom neohrožují nebo neomezují ostatní účastníky provozu.
 • Na jednom kole není povolená jízda více osob najednou.
 • Cyklisté také nesmějí jezdit bez držení řidítek, nesmí se při jízdě přidržovat jiného vozidla, vést během jízdy jiné kolo, vozík, psa ani jiné zvíře a vozit na kole předměty, které by ztěžovaly řízení kola nebo ohrožovaly jiné účastníky silničního provozu. Při jízdě musí mít cyklista nohy na pedálech.

Správná svačina pro diabetiky pomůže zahnat chutě, doplní potřebné živiny a nezvýší glykemii

Člověk by měl v ideálním případě jíst pětkrát denně, pro diabetiky platí pravidelné stravování dvojnásob. Je pravdou, že u diabetiků II. typu lze ...

Bezpečnostní výbavu se nevyplatí zanedbávat

Za snížené viditelnosti je povinností cyklistů…

kteří jedou po neosvětlené vozovce mimo hranice obce, mít na sobě viditelně umístěné reflexní prvky nebo oblečený reflexní bezpečnostní oděv. Jízdní kolo musí mít při jízdě po setmění dostatečně silné přední světlo a musí být vybaveno zadním reflexním odrazovým sklíčkem. Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklisté musí přesvědčit, zda mohou přejet silnici bez nebezpečí. Na přejezdu přednost nemají!

Co se alkoholu týče…

stále platí pro cyklisty nulová tolerance. Senátoři sice navrhli, aby cyklisté na cyklostezkách mohli vyjet s alkoholem v krvi ve výši půl promile (to odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína či dvěma destistupňovým pivům), vláda však v prosinci zaujala k návrhu neutrální stanovisko. Stále tak pod hrozbou poměrně vysokých pokut platí, že cyklista nesmí před jízdou ani během jízdy konzumovat alkohol.

Povinnost chránit si během své jízdy hlavu…

řádně připevněnou ochrannou přilbou platí pouze pro cyklisty do 18 let. Dospělým zákon přilbu přímo nenařizuje, většina cyklistů ji ale nosí, protože ví, jak je důležitá pro jejich bezpečí.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH

1488

Diskuze k článku