Můj příběh: Léčba bércových vředů byla úspěšná, byť jí nikdo nedával šanci. Pomohly bandáže a ozon

Můj příběh: Léčba bércových vředů byla úspěšná, byť jí nikdo nedával šanci. Pomohly bandáže a ozon
Bércové vředy se Petrovi podařilo vyléčit. Nyní už zase může chodit bez bolestí Zdroj: Freepik

O tom, jak moc bolestivé jsou bércové vředy, by mohl vyprávět nejeden diabetik. Jakmile se začnou objevovat na dolních končetinách, výrazně zhoršují kvalitu života, a to nejen kvůli neustálým bolestem, ale také kvůli omezení hybnosti. Jejich léčba je zdlouhavá, náročná a mnohdy neúspěšná – v těch nejhorších případech může vést až k amputaci. Avšak i rozsáhlých bércových vředů se lze zbavit, jak se přesvědčil pan Petr. I přesto, že lékaři moc optimističtí nebyli, nakonec se podařilo vředy vyléčit.

Pan Petr (83) se s námi o svůj příběh podělil již v loňském roce – tehdy se potýkal s nesnesitelnými bolestmi, jež mu způsobovaly právě bércové vředy, a zamýšlel se nad tím, zda má ještě jeho život smysl. Jeho příběh si můžete připomenout ZDE. Nyní, ani ne o rok později, už zase chodí po světě bez bolestí, bércové vředy jsou zcela pryč. Na své útrapné cestě totiž našel pomoc, která vedla k zotavení.

Změna nastala po úpravě léčby

Když si vzpomenu, v jakém stavu jsem byl vloni, když jsem žádal čtenáře DIAstylu o pomoc, svírá se mi hrdlo ještě teď. Ty bolesti byly šílené, nebyl jsem schopný už skoro ani chodit, v noci jsem nespal. Abych alespoň na chvíli zabral, musel jsem mít nohu spuštěnou z postele. Trpěl jsem opravdu jak zvíře a přál si, aby už byl konec. Naštěstí se moje rodina odmítla smířit s tím, že bych měl zemřít v bolestech kvůli bércovým vředům, a tak hledala pomoc.

Nakonec se jim zadařilo. Našli mi lékaře, který byl sice z ruky, ale specializuje se na cévní chirurgii a chronické bércové vředy a reference na něj byly vynikající. Naštěstí byl pan doktor ochotný přijmout mě do péče, a tak jsem k němu dojížděl do jeho ordinace. Naučil mě – pro mě zcela nový – způsob tlakové bandáže nohou, po kterých už jsem po pár dnech pocítil částečnou úlevu od bolesti. K tomu jsem samozřejmě pokračoval dál v důkladné péči o rány, na noc je mazal předepsanými mastmi a každý den ke mně docházely sestry, které mi nohy převazovaly. Naštěstí byly vstřícné a postupovaly při převazování přesně dle instrukcí pana doktora.

Z deníku diabetika: Kvůli cukrovce se bojím cestovat. Letos pošlu rodinu na dovolenou k moři samotnou

Pobyt u moře miluji, ale letos se ho vzdám „Víte, dovolená bez moře pro mě nikdy nebyla dovolená. Nikde jinde si neodpočinu tak jako na pláži. ...

Léčbu jsem doplnil ozonovou terapií

Kromě samotných tlakových bandáží jsem na doporučení kamaráda lékaře doplnil léčbu ještě ozonovou terapií. Abych nemusel nikam dojíždět – sám už to nezvládnu a rodinu jsem nechtěl pořád obtěžovat, pořídil jsem si přístroj na tuto terapii domů a nohy ošetřoval ozonem každý den. Přístroj byl sice poměrně drahý a je mi jasné, že si ho každý nemůže dovolit, ale já té investice nelituju, protože mi opravdu pomohl. Po zavedení těchto dvou změn totiž došlo už po pár týdnech k výrazným změnám na kůži, které chválily i sestřičky, jež mi chodily nohy převazovat. Do nového roku jsem vstoupil zcela bez bolestí, jen s nepatrnými rankami na nohách, které mi připomínají, že tam bércáky byly.

Na tu šílenou bolest, která se s nimi pojila, sice asi jen tak nezapomenu, ale už skoro půl roku jsem zcela bez opiátů a nohy mi zase slouží. Jsem schopný ujít i dva tři kilometry, takže si doběhnu do trafiky pro noviny nebo na nákup, když mě honí mlsná. Jsem opravdu šťastný, že se mi podařilo bércáků zbavit – nepřál bych je ani tomu nejhoršímu nepříteli. A dodatečně děkuji všem, kteří mě po zveřejnění mého příběhu na stránkách DIAstylu podporovali a dodávali mi sílu. Moc mi to pomohlo. Přeji všem pevné zdraví a hlavně co nejméně bolesti!

Patří ovoce do jídelníčku diabetiků? Rozhodně ano, dokonce může snížit riziko rozvoje cukrovky 2. typu

Ovoce je skvělou volbou namísto nejrůznějších průmyslově zpracovávaných potravin, jelikož obsahuje řadu vitamínů, minerálů a vlákniny. Právě ...

Co je ozonová terapie

Léčba pomocí ozonu (označovaná také jako biooxidační terapie) nachází své uplatnění v různých medicínských oborech. V angiologii (= lékařský obor zabývající se studiem a léčbou onemocnění krevních a lymfatických cév) se používá k léčbě obtížně se hojících ran a její výsledky při léčbě bércových vředů dokládají nejrůznější výzkumy – ozonová terapie je dle nich schopna dosáhnout úplného zhojení vředu a výrazně snížit intenzitu prožívané bolesti, a tím zlepšit kvalitu života pacienta.

  • Léčba ozonem je postavena zejména na tom, že snižuje infekci inhibicí aktivity bakteriálních buněk, a také zlepšuje metabolismus tkání zvýšením okysličení a snížením lokálního zánětu. Díky tomu, že dojde ke zlepšení mikrocirkulace krve a lepšímu okysličení tkání, zvýší se přirozený obranný systém těla.
  • Dále také ozonoterapie stimuluje tvorbu důležitých enzymů, které eliminují volné radikály, a aktivuje mechanismy, které vedou ke zlepšení průtoku krve v cévách, zlepšení okysličení v hypoxických oblastech a snížení příznaků hypoxie (hypoxie je stav, kdy tkáň, příp. celý organismus trpí nedostatkem kyslíku).
  • Působením ozonu se navíc aktivují fibroblasty a keratinocyty a stimuluje se tvorba mezibuněčné hmoty a kolagenu, což přispívá ke zlepšení účinnosti procesu hojení vředů.
  • Ozon také stimuluje syntézu antioxidantů , které spolu s reakčními produkty ozonu (používaného v kontrolovaných dávkách) a polynenasycených mastných kyselin stimulují hojivé procesy.

I přesto, že ozonoterapie může být cenným doplňkem klasické farmakologické léčby chronických ran včetně bércových vředů, v mnoha komplikovaných případech může zabránit amputaci končetiny a její příznivé účinky potvrdily i výše uvedené studie, její použití v medicíně je u nás stále považováno za kontroverzní a není tak časté.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavním aktérem Petrem, dále dle textu
Foto: Freepik

5801

Diskuze k článku