Vysoký krevní tlak v relativně mladém věku má vliv na výkonnost mozku

Vysoký krevní tlak v relativně mladém věku má vliv na výkonnost mozku
Dáváte pozor na své srdce? Zdroj: Pixabay

Vysoký krevní tlak, pokud není včas léčený, může mít vliv na zdraví řady důležitých orgánů. Čtvrtina neléčených mladých pacientů může mít ve vyšším věku poškozeno hned několik orgánů. Mozek může mít sníženou funkci – a u pacienta se může vyvinout dokonce demence. Riziko poškození srdce je až dvojnásobné, rovněž tak i riziko selhání ledvin. Včasná diagnóza a léčba vysokého krevního tlaku pomocí moderních léků přitom tato rizika výrazně snižuje.

„Nemoci srdce a cév každoročně zabíjejí desetitisíce Čechů. Jednou z nejčastějších příčin rozvoje onemocnění srdce a cév je vysoký krevní tlak. Nebolí, ale pokud je dlouhodobě neléčený, pomalu poškozuje řadu dalších životně důležitých orgánů. To se děje zejména tehdy, pokud se vysoký krevní tlak objeví u pacientů mladších 45 let,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle jedné z vědeckých studií je riziko úmrtí na nemoci srdce a cév 2,5krát vyšší, pokud se vysoký krevní tlak objeví již před 45. rokem věku. Téměř 25 % pacientů, kteří trpěli vysokým tlakem již od věku 35 let, mělo ve vyšším věku poškození dvou a více orgánů.

Účinnost antibiotik slábne. Může za to jejich nadužívání

„Zvýšená rezistence na antibiotika je velkým rizikem do budoucna. K antibiotikům rezistentních bakterií již existuje velké množství. V České ...

Mozek

Řada lékařských studií dokázala, že vysoký krevní tlak v relativně mladém věku má vliv na výkonnost mozku. Dokonce i na vznik Alzheimerovy choroby ve vyšším věku. „Odkládaná léčba a nedostatečná kontrola krevního tlaku u mladších pacientů vedou ke změnám některých orgánů, například mozku, a zvyšují riziko vzniku demence ve vyšším věku,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě, a dodává: „Přitom je podle vědeckých poznatků zřejmé, že včasná léčba hypertenze u mladších pacientů riziko poškození mozku výrazně snižuje.“

Srdce

Tento životně důležitý orgán je vysokým krevním tlakem samozřejmě poškozován velmi často. I zde bylo dokázáno, že u pacientů, u kterých vznikla hypertenze v mladém věku, bylo riziko poškození srdce zvýšeno až dvojnásobně. Snížení krevního tlaku u osob do 55 let o 5 mmHg snižuje riziko kardiovaskulárních komplikací o 18 %.

Na přesnost měření senzorů má vliv teplota, nevhodné místo vpichu i těhotenství

Glukometr měří hladinu cukru neboli glykémii v kapilární krvi (krvi v tenkých cévách konečků prstů). Kontinuální senzory měří hladinu glukózy v ...

Ledviny

Podle jiné studie neléčený vysoký krevní tlak ve věku do 35 let zvyšuje riziko poškození ledvin o 12 %. V dlouhodobém měřítku pak tato situace zvyšuje riziko selhání ledvin dvojnásobně.

„Vysoký krevní tlak je skutečně nebezpečná choroba, která sice v prvotní fázi nebolí a pacienta téměř neobtěžuje. Proto je nezbytně nutné, abychom znali svůj krevní tlak a v případě vyšších hodnot vyhledali lékařskou péči. Hypertenze postihuje stále mladší pacienty a u těch je zanedbání moderní a účinné léčby velmi nebezpečné,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

  • Odkládaná léčba a nedostatečná kontrola krevního tlaku u mladších pacientů vede ke změnám některých orgánů (například mozku) a zvyšujícímu se riziku vzniku demence ve vyšším věku.
  • Téměř 25 % pacientů, kteří trpěli vysokým tlakem již od věku 35 let, mělo ve vyšším věku poškození dvou a více orgánů.
  • Riziko úmrtí na nemoci srdce a cév je 2,5krát vyšší, pokud se vysoký krevní tlak objeví již před 45. rokem věku.

Zdroj: redakce, srdcevhlave.cz, MUDr. Miroslav Souček

1177

Diskuze k článku