-- reklama --

Spíte dostatečně dlouho? Spánek ovlivňuje nejenom váš diabetes

Spíte dostatečně dlouho? Spánek ovlivňuje nejenom váš diabetes
Modré světlo není před spaním úplně to nejvhodnější. Zdroj: Shutterstock

Spánek ovlivňuje v těle mnoho procesů, které jsou důležité pro správnou funkci celého organismu. Narušením spánkového vzorce se, především z dlouhodobého hlediska, vystavujete riziku nárůstu hmotnosti, hormonální nerovnováze, ale třeba i infarktu. Není žádným překvapením, že zvlášť diabetici by se měli na kvalitní spánek bedlivě zaměřit, neboť jeho nedostatek ovlivní negativně chuť k jídlu, a tím i výši glykémie. 

Do začarovaného kruhu špatných spacích návyků se může dostat nejen diabetik, ale i zcela zdravý člověk. Tím, že bude méně spát, se vystavuje mnohem většímu riziku rozvoje diabetu 2. typu!

Co (ne)dokáže tělo bez spánku?

Kvalitní spánek je důležitý také pro naše hormony a regulaci velkého množství tělesných procesů, jako je chuť k jídlu, kontrola hmotnosti, ale i imunitní systém. Nedostatek spánku naopak způsobuje únavu, při které se těžko pustíte do cvičení (spíše dáte přednost sledování televize) a zvyšuje chuť na kalorická a sladká jídla.

Leptin a ghrelin – jsou hormony, které řídí pocit hladu. Leptin má za úkol vyvolávat pocit sytosti, zato ghrelin naopak vyvolává pocit hladu. Nekvalitní spánek narušuje rovnováhu mezi těmito hormony – zvyšuje hladinu ghrelinu a zároveň snižuje hladinu leptinu. Tím se dostáváme k začarovanému kruhu zvýšené potřeby jídla, přibírání a následnému riziku diabetu. 

Diabetes vs. spánek

Cukrovka sama o sobě vyžaduje spoustu kontroly, ale tou nejzásadnější je stále kontrola hladiny cukru v krvi, která ovlivňuje téměř vše – zmíněný spánek nevyjímaje. Spánek a diabetes se ovlivňují navzájem: potíže se spánkem mohou být způsobené špatně kompenzovaným diabetem, ale špatně kompenzovaný spánek může vést k diabetu. Nedostatek spánku se samozřejmě vždy negativně projeví na celkovém zdravotním stavu a může dokonce ovlivnit i délku života. 

Fakt: Existuje spousta příčin nekvalitního spánku, ale zvlášť u diabetika je důležitá včasná léčba. 

Enteroviry jako potenciální riziko rozvoje diabetu I. typu? Vědci přinášejí první odpovědi

O virech jakožto spouštěči diabetu I. typu se mluví několik desítek let. Dosud se však nepodařilo nic takového vědecky dokázat. Spouštěčem může ...

Nejčastější příčiny nedostatečného spánku:

  • Hypoglykémie – nízké hladiny v krvi mohou mít negativní dopad na celkové zdraví a samozřejmě i na váš spánek, a to i v případě, že jste v noci hypoglykémii nezaznamenali. Zkrátka naruší spánkový vzorec, může vést k brzkému probuzení, nepříjemným pocitům a únavě během dne.
  • Hyperglykémie – i vysoká hladina ovlivňuje kvalitní spánek. Hyperglykémie způsobuje větší žízeň, a to zas častější močení, při kterém musíte během hluboké noci vstát z postele. K tomu všemu přidejte bušení srdce, podrážděnost a neklidnost, při kterých se vám jen těžko usne.
  • Apnoe – je nejčastější poruchou spánku u lidí s diabetem. Vzniká tak, že v noci člověk nemůže adekvátně dýchat, během dne je velice unavený a v noci chrápe. Nejvíce ohroženou skupinou diabetiků jsou ti, kteří mají nadváhu (u nich je velmi vysoké riziko, že budou trpět spánkovou apnoí).
  • Syndrom neklidných nohou – neboli RLS je nepříjemný pocit v nohou, při kterých musíte neustále pohybovat končetinami. Důvodem je nedostatečná kontrola diabetu, jeho zlepšení eliminuje i tento stav.

Fakt: RLS se týká především vášnivých kuřáků. Zvažte, zda se nezapojit do nějakého programu na odvykání kouření

Rizika spojená s nekvalitním spánkem

U diabetiků, jak už bylo napsáno, souvisí vše s glukózou. Pokud je její koncentrace dlouhodobě vysoká, může postupně poškodit tkáně i jednotlivé orgány a způsobit nervová onemocnění. Odborníci navíc spojují nedostatek spánku s hormonální nerovnováhou, při které se vám nepodaří zhubnout ani za cenu konzumace jednoho jablka denně. Velmi znepokojivé výsledky přinesla studie, ve které se píše, že nedostatek spánku u diabetiků zvyšuje riziko úmrtí až o 87 % v porovnání se zdravými jedinci.

Jak na lepší spánek?

Odborníci radí, že bychom měli spát každý den alespoň osm hodin. K tomu je potřeba určit si konkrétní čas a držet se ho – pravidelnost je základ (to oceníte i při aplikaci bazálního inzulínu). V posteli se vyhněte sociálním sítím a zírání do telefonu, protože modré světlo vám usínání značně ztíží. Někomu k lepšímu spánku pomůže horká koupel, jinému dobrá knížka nebo meditace a jiný zas ocení šálek opravdu dobrého čaje. Raději se ale vyhněte alkoholu a kávě – tyto tekutiny by vás spíš nabudily. Nezapomeňte před každým ulehnutím:

  • vyvětrat místnost a udržovat ideální teplotu (pro spánek cca 18 °C),
  • změřit hladinu glukózy v krvi,
  • vypnout všechny přístroje,
  • zajistit si tmavý pokoj bez hluku.

TIP: Přiměřená fyzická aktivita přes den může podpořit zdravý a kvalitní spánek.

Zdroj: Diabetes.co, Healthline, Freestylelibre

11477

Diskuze k článku