-- reklama --

Březová voda je vyhledávaným přírodním lékem. Měli by se na ni zaměřit i diabetici

Březová voda je vyhledávaným přírodním lékem. Měli by se na ni zaměřit i diabetici
Bříza bělokorá měla místo v lidovém léčitelství po celé Evropě. Pro mnohé národy představovala strom obnovy a nových začátků. Zdroj: Pixabay

Březová míza může být výborným pomocníkem také pro diabetiky. Je totiž bohatá na vitamíny a stopové prvky, které pomohou udržet jejich organismus v kondici a dodají tělu potřebnou energii nejen na jaře.

Bříza je jednou z oblíbených jarních dekorací a skýtá také mnohé léčivé schopnosti, které byly využívány prakticky od nepaměti. Pití březové mízy pro posílení organismu po pobytu v chladu a nedostatku světla je stále oblíbené.

Na konzumaci březové vody nemusíte čekat do jara

Březové lesy se tradičně vyskytují především v severských zemích, typickými místy růstu je Rusko, Kanada nebo Norsko, ale najdete je také ve Francii nebo v Austrálii a na Novém Zélandu. A samozřejmě na našem území. Březová míza (voda) byla hojně využívána jako součást lidové medicíny – naturopatie u arktických národů žijících v chladných a vlhkých oblastech. Pro některé z civilizací představovala bříza bělokorá (Betula pendula) strom, který hrál jednu z důležitých rolí jejich kultického života. Tato rostlinná tekutina se získává řezem v kůře stromu během vzlínání mízy.

Březová míza neprochází před stáčením žádnou úpravou, je vhodná pro všechny, kteří chtějí využívat síly čisté přírody a ty, kteří dávají přednost raw stravování, jelikož splňuje všechny jeho požadavky, pořídíte-li si tu nekonzervovanou.

Míza je tvořena z více než 99 % vodou, její chuť je jemně sladko-kyselá, je bezbarvá. Březovou mízu je třeba odlišit od březové šťávy, která se získává vařením sušených březových listů a jejíž obsah prospěšných prvků je podstatně nižší. Tok a množství březové mízy nezávisí na cyklech zmrazování a rozmrazování. Během posledních dvou měsíců vegetačního období ukládá bříza cukry ve formě škrobových zrn, tím vytváří energetickou zásobu pro přežití stromu během chladného období. Při jarním oteplování půdy se tento škrob rozkládá pomocí hydrolýzy na jednoduché cukry.

Ve stejném období začnou odtávat kořínky, které absorbují nejen cukry, ale také vysokou koncentraci živin v iontové formě (draslík a vápník). Rozpuštěné ionty, voda a cukry stoupají pod tlakem nahoru do kmene stromu. Tento proces umožňuje jarní proudění mízy, které není závislé na denním rytmu. Podle praktiků lidové medicíny je ale nejlepší v době přibývajícího měsíce. Období, kdy se míza sbírá, je poměrně krátké, uvádí se doba dvou až čtyř týdnů, končí před rozpukem pupenů (přesněji od poloviny března do poloviny dubna). Ale nezoufejte, březovou vodu můžete koupit lahvovanou po celý rok například v bio obchodech. I když cena je pro mnohé poměrně vysoká.

Kdy se vám bude hodit přidat do jídelníčku:

  • Je to dobrý doplněk při snaze o ztrátu kil navíc.
  • Při ledvinových potížích.
  • K detoxikaci kůže pro snížení příznaků spojených s ekzémem, strupy, lupénkou, dermatitidou, svědivou pokožkou hlavy.
  • Pro posílení kardiovaskulárního zdraví.
  • K celkové stimulaci organismu, je vhodná zejména pro sportovce, seniory nebo rekonvalescenty.
  • Při celulitidě.

Maniok má sice vysoký glykemický index, diabetici se ho ale bát nemusí. Je výborným zdrojem vlákniny

I když je typický vysokým glykemickým indexem, dodává tělu mnoho prospěšných látek a lze bez problémů zařadit také do jídelníčku těch, kteří se ...

Celkově prospěje také organismu diabetiků

Březová míza může být více než prospěšná, pokud se léčíte s cukrovkou. Je výborný detoxikační spojenec. Působí jako účinné diuretikum a napomáhá odvádět z těla škodlivé látky a toxiny. Podporuje dobré funkce ledvin a jater. Přispívá zejména k vylučování kyseliny močové nebo cholesterolu, a umožňuje tak provést efektivní očistu organismu.

Je dobrá pro použití jako diuretikum, které zbaví organismus přebytečné vody, ale neodvádí z těla potřebné živiny, naopak je do něj úspěšně doplňuje.

Kromě detoxikačních vlastností má březová míza díky bohatému obsahu minerálních solí a vitamínů povzbuzující a posilující účinek, což napomáhá doplnit potřebnou energii tělu vyčerpanému chladným obdobím.

Co vlastně březová míza obsahuje a jak pracuje?

  • Poměrně dlouhý seznam vitamínů – najdete v ní A, E, D3, C, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12, K1.
  • Tělu prospěšné minerální látky, konkrétně hořčík, draslík, vápník, křemík, selen, fosfor, lithium , zinek.
  • Fenolické glykosidy (betulóza, monotropitosid, monotripitin).
  • Díky bohatému obsahu minerálních solí, stopových prvků a vitamínů jej mohou užívat i lidé trpící bolestmi kloubů nebo svalů (sportovci, starší nebo nemocní).
  • Vykazuje protizánětlivé a odvodňovací schopnosti, které mohou pomoci lépe zvládat boj s otoky těla a zároveň posílí odolnost organismu diabetika proti rozvoji infekčních ložisek v těle.
  • Má velmi nízký obsah kalorií (20 kalorií na 100 ml), je ideální jako prostředek pro ztrátu přebytečných kil. Navíc pomáhá snižovat chuť k jídlu a podporuje odbourávání tuku, čistí játra. Je výborná proti zadržování vody v organismu a působí také proti celulitidě.

Konjugovaná kyselina linolová je oblíbeným doplňkem sportovců. Diabetici by si na ni ale měli dávat pozor

Výhody CLA si užívají lidé po celém světě. Různé provedené výzkumy se mimo jiné zajímaly o její možnou schopnost zlepšit imunitní odpovědi ...

Jak a proč užívat březovou vodu?

Kúru pomocí březové vody si můžete naordinovat kdykoli během roku, hodí se při únavě, nebo pokud potřebujete doplnit do těla vitamíny a minerály během stresového období. Nejideálnější doba pro ni je ale přímo na jaře. Na konci zimy je totiž tělo nabité toxiny a má silnou potřebu se jich co nejefektivněji zbavit, aby mohlo dobře fungovat nejen při změně ročních období.

Kúra mízou by měla v ideálním případě trvat 3 týdny, aby se do hloubky odstranily nahromaděné toxiny. Čerstvá míza musí být udržována při teplotě mezi 4 a 6 °C, aby se oddálila fermentace, která jí dodává kyselou chuť, kvůli níž je pak pro mnohé ne zrovna chutná k požívání.

Z tohoto důvodu doporučujeme spotřebovat čerstvou mízu do 3 týdnů od nákupu. Ideální je vypít litr za týden. Kromě podpory organismu na jaře můžete tuto výživnou tekutinu konzumovat také na podzim, obzvlášť pokud trpíte potížemi pohybového aparátu a s chladnějšími dny se objevují výraznější bolesti. Konvenčně pasterizované nebo nanofiltrované šťávy vydrží déle, ale budou méně účinné, protože během zpracování přicházejí o obsažené živiny. Dobrou volbou pro spotřebitele je sáhnout po laktofermentované březové míze.

Jak s ní nejlépe zacházet:

  • Vyberte si čerstvou nebo konzervovanou mízu. Každá má svoje výhody. Čerstvá míza je míza, která neprochází žádnou úpravou, lze ji skladovat 3 až 4 týdny v lednici. Nevyhnete se ale u ní mírnému procesu fermentace. Konzervovaná může být pomocí laktofermentace (mléčné kvašení) nebo jiného postupu (přidáním rostlinného alkoholu a dalších přírodních látek). Bývá i přislazená, na to by si měli diabetici dávat obzvlášť pozor. Některé mízy mohou být pasterizovány.
  • Nejlepší je ji vypít na lačný žaludek hned poté, co vstanete.
  • Před snídaní se doporučuje počkat alespoň deset minut, aby se maximalizoval její přínos.
  • Vyhněte se konzumaci březové mízy večer kvůli jejímu diuretickému působení.
  • Kúra březovou mízou na lačno trvá tři týdny.
  • Kúra z březové mízy má jen velmi málo kontraindikací. U alergiků na březový pyl se kontraindikace neuvádí. Vzhledem k tomu, že březová míza pochází zevnitř stromu, nemusí se alergická reakce objevit. V případě pochybnosti o vhodnosti březové mízy ve vašem konkrétním případě konzultujte její pití s ošetřujícím lékařem.
  • Kúra březovou mízou se nedoporučuje těhotným ženám a dětem do 12 let.
  • Co se týče možných nežádoucích účinků při konzumaci březové mízy, mohou být více či méně výrazné a projevovat se různě podle konkrétního člověka. Detoxikační příznaky však poměrně rychle odezní. Jedním z typických vedlejších účinků konzumace březové mízy může být hojnější stolice a moč s výrazným zápachem.

Zdroje: Britannica.com, Scottishwildlifetrust.org.uk, Nhs.uk, Ncbi.nlm.nih.gov

22015

Diskuze k článku