-- reklama --

Zahoďte váhu, zbavíte se tak zbytečného stresu. Úspěšné hubnutí totiž není o kilech

Zahoďte váhu, zbavíte se tak zbytečného stresu. Úspěšné hubnutí totiž není o kilech
Je váha jen iluze? Vaše tělo může při stejné váze vypadat úplně jinak, pokud si úspěšně proměníte tuk ve svaly. Zdroj: Shutterstock

Je pro vás vážení noční můrou, protože se ručička nechce hnout dolů, i když cvičíte a změnili jste kompletně složení svého jídelníčku? Článek napoví, proč byste se neměli řídit osobní váhou, ale zcela odlišnými ukazateli.

U diabetiků není až tak důležité, kolik váží, ale to, zda hmotnost reprezentuje tuk, nebo naopak svaly. Pokud se úspěšně podaří nabrat svalovou hmotu na úkor tukové, budete se cítit daleko lépe a pomůžete svému tělu fungovat efektivněji.

Váha jako nepřítel lidstva?

Tělesná hmotnost je něco, co řešíme hodně, ale není to spíš stigma, které nám bylo vnuceno okolím? Viděli jste, jak může vypadat tělo, které má stejnou hmotnost, ale naprosto jiné rozložení svalové hmoty? Právě proto lidé sahají po tzv. body reshapingu, někdy taky body formingu nebo body rekompozici. Jedná se o to, že pomocí cvičení a změny jídelníčku nezhubnete, ale ztratíte tuk a naberete svalovou tkáň. A tím pádem budete vypadat jinak, i když se bude vaše osobní váha tvářit jako ten největší zrádce na světě. Pokud nevěříte zrcadlu a metru, velmi dobrým ukazatelem úspěšné přeměny těla je měření tělesného tuku u výživového poradce.

Tuk versus svaly – proč se nehýbe ručička na váze?

Nevěřit osobní váze, nebo ji ještě lépe zahodit někam do kouta a nechat ji tam za trest bez využití, je jedním ze způsobů zachování zdravé psychohygieny. Zrcadlo a metr vám totiž řeknou daleko více než jedna poblázněná ručička nebo digitální číslo, které s vámi odmítá spolupracovat.

Vážení se je totiž pro mnohé opravdu velmi stresující denní aktivitou.

A jen tak mimochodem. Viděli jste, jak vypadá klasický model 2,5 kg tuku a 2,5 kg svalů? Podívejte se, budete velmi překvapení. Tento objev může být opravdu dobrým pomocníkem k překonání kilového bloku – a zároveň vám otevře oči. Třeba k tomu, abyste si přenastavili v hlavě, že osobní váha je věrohodným ukazatelem toho, co se děje s vaším tělem. Pro spalování tuku je nejlepší aerobní cvičení po dobu 30 minut denně. Můžete chodit plavat, jezdit na rotopedu, na kole. Případně se zaměřit na cviky, které jsou přímo zformované pro ztrátu tělesného tuku a cvičit podle oblíbených internetových trenérů v domácím prostředí. Pokud si netroufáte na rekompozici těla sami, svěřte se kondičnímu trenérovi.

Daikon neboli bílá ředkev je stálicí asijské kuchyně. Jak z ní mohou profitovat diabetici?

Bílá ředkev se vyznačuje tím, že je méně štiplavá a šťavnatější než červené, u nás více známé ředkvičky. Může být tedy dobrou volbou pro všechny, ...

Termogenní potraviny pomohou spálit tukové zásoby

Pokud změníte jídelníček a začnete pravidelně cvičit, můžete podpořit přirozený tělesný proces termogeneze (přeměna přijaté stravy na energii v rámci metabolických procesů těla) a zvýšit produkci tepla a také kalorického spalování pomocí termogenních produktů. Oblíbené fat burnery nebo jednodruhové potravinové doplňky s termogenickým působením pomohou zlepšit snahu o ztrátu tělesného tuku. Jaké to jsou?

  • Používání kurkuminu jako hubnoucího prostředku je tradiční v ájurvédě. Je oblíbenou složkou ve fat burnerech. Je výborný pro snižování zánětlivých reakcí v těle zpomalujících hubnutí. Napomáhá zlepšit trávicí procesy. Rovněž vykazuje silné antioxidační účinky.

  • Prohřívací zázvor má výborné antioxidační účinky. Obsahuje gingeroly, které jsou spojovány s lepším spalováním tělesného tuku. Je také skvělý proti nevolnosti a zachování dobrých trávicích funkcí.

  • Černý pepř podporuje zdravé trávicí procesy. Napomáhá zlepšit termogenezi těla, má výborné antibakteriální a protizánětlivé působení. Obsahuje piperin, který stimuluje produkci endorfinů (antidepresivních hormonů).

  • Oblíbenou součástí tradičních medicín je i kajenský pepř. Je bohatý na kapsaicin, vitamíny a antioxidanty. Je to dobrý trávicí stimulant, napomáhá snižovat riziko kardiovaskulárních chorob, působí protivirově, protizánětlivě. Kapsaicin je zmiňován jako výborný prostředek pro odbourávání tukových zásob.

  • Kapsaicin je obsažený také v pálivém chilli. Je to látka schopná působit na tepelné receptory nervového systému. V konvenční medicíně se používá k úlevě od periferní neuropatické bolesti. Působí jako dobré analgetikum. Snižuje chuť k jídlu a eliminuje sklony k přejídání.

  • Voňavá skořice se používá ke snižování hladin krevního cukru u diabetiků II. typu, ale také jako dobrý trávicí stimulant. Prohřívá a podporuje přirozené trávicí procesy. Je přirozeným antioxidantem a protizánětlivým prostředkem.

  • Výborné trávicí tonikum hřebíček se používá také jako protizánětlivý prostředek a imunostimulant. Je antioxidační a napomáhá bojovat tělu proti atakům volných radikálů. Používá se také proti kandidě a dalším plísním. Díky prohřívacím schopnostem a stimulaci trávicích funkcí podporuje úspěšné hubnutí.

  • V našich končinách méně známá Gymnema sylvestris se tradičně používá k úspěšné regulaci zvýšených hladin krevního cukru. Je prospěšná diabetikům II. typu, redukuje hladiny LDL cholesterolu a krevních triglyceridů. Napomáhá úspěšně redukovat výskyt infekčních ložisek a zároveň je dobrým spojencem při hubnutí, protože snižuje kalorickou zátěž přijaté potravy.

Poznámka: Při užívání termogenních doplňků s obsahem kofeinu je potřeba mít na paměti, že by neměly být užívány spolu s dalšími energii stimulujícími doplňky stravy jako guarana, maté a další.

Jedlé kaštany jsou oblíbenou pochoutkou. Mohou si je dopřát i diabetici?

Jedlé kaštany pochází z mírných pásem Malé Asie a Evropy. Spolu s dalšími oblíbenými sezónními plody a žaludy zachraňovaly evropskou populaci v ...

Body forming je prospěšný diabetikům

Body forming je prospěšný diabetikům z mnoha různých důvodů. Snížení tukové zátěže napomáhá eliminovat rizika kardiovaskulárních potíží a také výskytu infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Mnohé potravinové doplňky používané jako pomocníci při eliminaci tukové tkáně navíc vykazují pozitivní vliv na zvýšenou hladinu krevního cukru, triglyceridů a také špatného cholesterolu.

Prohřívací potravinové doplňky navíc napomáhají podporovat činnost krevního oběhu, která je u diabetiků mimo jiné důležitá pro dobré hojení pokožky.

Zdroje: Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.govHealthline.com, Livestrong.com, Sciencedirect.com

2244

Diskuze k článku