Celulitida jako odvěká nepřítelkyně mnoha žen. Rozlučte se s ní navždy díky snadným metodám!

Celulitida jako odvěká nepřítelkyně mnoha žen. Rozlučte se s ní navždy díky snadným metodám!
S celulitidou zatočí například i masáž inkriminovaných míst. Zdroj: Shutterstock

Celulitida trápí vysoké procento žen. S takzvanou pomerančovou kůží bojují dámy různých věkových kategorií – a dokonce i diabetičky. Na první pohled jde převážně o problém estetický, dokáže však velmi nabourat sebevědomí. Co můžete v boji za krásnější pokožku udělat? Je to jednodušší, než se zdá!

Celulitida není pouze problémem spojeným s nadváhou. Vyskytuje se také u štíhlých žen i mužů. Nebolí, ale snaha o její snížení je na denním programu mnohých z nás. Dá se s ní vůbec něco dělat a má to výsledky?

Proč vzniká celulitida?

Celulitidu dělíme podle závažnosti na tři různé stupně. Na mírnou (vzhled pomerančové kůže a povislost), středně těžkou (hrudkovitá, jako kdyby sýrová pokožka se středními prohlubněmi) a těžkou (kůže je silně pokrytá prohlubněmi). Nevzhledné dolíčky na nohou, zadních partiích nebo pažích mají několik možných příčin. Jednou z nich je zánětlivá reakce, která narušuje pevnost kolagenových vláken.

Co dále může za vznik pomerančové kůže?

  • Dědičnost, hlavně to, v jakém stavu máte oběhový systém a celkové rozložení tělesného tuku.
  • Věk a hormonální změny spojené s estrogenem, inzulínem, noradrenalinem, hormony štítné žlázy a prolaktinem.
  • Nedostatečná činnost oběhového systému, v jejímž důsledku se hůř okysličují kožní buňky, a snižuje se tak přirozená produkce kožního kolagenu. Podkožní tuk tak má daleko větší šanci vyčnívat přes pojivovou tkáň.
  • Přirozené stárnutí je dalším faktorem, který zvyšuje šanci vzniku celulitidy, protože pokožka ztrácí svoji přirozenou elasticitu. Tu ale můžete podpořit vhodně zvolenými potravinovými doplňky, které podporují produkci kožního kolagenu.
  • Celulitida může být spojená také s nezdravým životním stylem.

Už žádná únava, nevolnost, otoky ani migrény! Jak účinně rozpohybovat lymfatický systém?

Lymfatický systém je, stejně jako krevní oběh, nezbytný pro správné fungování těla. Jeho nesprávnou funkcí mohou trpět nejen diabetici. Existuje ...

Nakopněte lymfatický a oběhový systém

Dá se s celulitidou vůbec něco dělat tak, aby bylo vaše snažení efektivní? Do určité míry ano. Jedním z klíčů je aktivace správné činnosti lymfatického systému a také oběhového systému. Lymfatický systém můžete pohodlně „nakopnout“ i doma pomocí suché masáže dobře zvolenými tělovými kartáči nebo oblíbenou kosmetickou pomůckou gua-sha.

Gua-sha uvolní svaly a skvěle podpoří krevní mikrocirkulaci a obnovu kožních buněk.

Tělo zpevní a pomůže také se snížením viditelnosti malých žilek. Gua-shu můžete sehnat nejčastěji ze dřeva nebo drahých kamenů. Je dobré pořídit si ji třeba ve výhodném setu, kdy je nabízena tělová i pleťová varianta – pleťová je menší a jinak tvarovaná.

Doplňte vitamíny a další tělu prospěšné látky

S celulitidou mohou pomoci také potravinové doplňky. Jsou to hlavně ty, které fungují na principu termogeneze (zahřívají organismus). Mezi ně se řadí třeba kurkumin, kofein, zelený čaj, kapsaicin a další rostlinné extrakty, které najdete v běžně dostupných spalovačích tuku. Pozitivní zprávou pro diabetiky je také to, že mnohé z nich jsou doporučovány jako regulátory hladin krevního cukru.

Zaměřte se také na vyvážený příjem vitamínu C, který funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu, působí jako antioxidant a zároveň podporuje pevnost pokožky. Také můžete začít užívat potravinový doplněk v podobě kolagenu.

UPOZORNĚNÍ: Při jakýchkoliv pochybnostech o vhodnosti jednotlivých potravinových doplňků při diabetu se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo naturopatem.

Lykopen pro zdravá játra i lepší kompenzaci cukrovky. Jeho zdroj máte každý den na dosah!

Lykopen je ceněný zejména pro své silné antioxidační vlastnosti. Jeho užitek zaznamenáte v rámci prevence vzniku civilizačních chorob. Také ...

Obměna stravy je základ

Zařaďte do jídelníčku antioxidační potraviny. Vsaďte též na takové, které jsou zdrojem vitamínů C, A a E. Zlepší kondici vaší pleti i pokožky těla, tj. podpoří její pružnost, pevnost a sníží viditelnost nevzhledných tukových buněk. Kromě jiného dávejte pozor i na dostatečný příjem vlákniny.

Co tedy jíst, abyste pomohli tělu bojovat s celulitidou?

  • Citrusy jsou výborným zdrojem vitamínu C.

  • Kapusta je bohatá na vitamín K, vitamín C a vlákninu, tělu dodá i draslík nebo vápník.

  • Brokolice poskytuje skvělý zdroj vitamínu C a vlákniny. Obsahuje také kyselinu alfa lipoovou, která zabraňuje degradaci kolagenu.

  • Chilli papričky, kurkuma a kajenský pepř jsou spouštěči termogeneze a pomohou lépe pálit tuky. Jsou protizánětlivé.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Sciencedirect, Healthline,  Hsph.harvard         .

15364

Diskuze k článku