Bis Bis

Diabetes mellitus a pití alkoholu: Mýty versus skutečnost

Diabetes mellitus a pití alkoholu: Mýty versus skutečnost

Diabetes mellitus a pití alkoholu je téma skloňované ve všech pádech. Ve společnosti kolují různé zvěsti, že alkoholické nápoje v zásadě nepatří do rukou diabetika. Ovšem odborníci na věc hledí trochu z jiného úhlu. Pojďme si osvětlit mýty, které kolem toho kolují a vše bude hned jasnější.

V zásadě se dá říct, že pití alkoholických nápojů lidem s diagnostikovanou cukrovkou nevadí, pokud jej konzumují v přijatelné míře. Co je to však přijatelná míra, která neohrozí dotyčného nebezpečnou hypoglykémií?

Jak působí alkohol na pacienty s diagnózou diabetes mellitus 1. anebo 2. typu?

Nejprve si pojďme osvětlit, co vlastně takový alkoholický nápoj může u diabetika ovlivnit. Samo o sobě je známo, že alkohol obsahuje látky, které standardně odbourávají játra. Taktéž jsou v něm obsažené sacharidy, které mají vliv na hladinu cukru v krvi (glykémii). U zdravého jedince se tato hladina výrazněji nemění, ovšem u člověka s cukrovkou může paradoxně významně klesnout, pokud užívá inzulín anebo antidiabetika. Vše tedy ve výsledku závisí na tom, kolik alkoholického nápoje dotyčný diabetik zkonzumoval. Čím více, tím horší stav může nastat.

Mýtus první: Lidé s diabetem by se měli pití alkoholu raději vyhýbat

Americké studie prokázaly, že mírné pití alkoholu má velmi malý anebo téměř nulový vliv na hladinu cukru v krvi. To však neznamená, že by se diabetik neměl v tomto ohledu „hlídat“. Alkoholické nápoje totiž obsahují kalorie a sacharidy, což může za prvé způsobit nárůst hmotnosti a za druhé dekompenzaci cukrovky. Lékaři tedy doporučují diabetikům obdobné jako zdravým lidem toto: muži by měli vypít maximálně dvě sklenice alkoholického nápoje denně a ženy pouze jednu. Samozřejmě je vhodné hledět i na druh alkoholu. Doporučeno je primárně diabetické pivo anebo přírodní suchá vína.

Mýtus druhý: Pití alkoholu škodí zdraví

Stali jste se abstinenty na základě různorodých informací z médií o škodlivosti alkoholických nápojů? Jistě tímto rozhodnutím nic nezkazíte, avšak odborníci mají jasno hlavně v případě červeného vína. To obsahuje látku zvanou resveratrol, která má údajně příznivý vliv na hladinu HDL (hodného) cholesterolu. Některé studie zároveň přišly s tím, že mírná konzumace alkoholických nápojů může pomoci dospělým zvýšit citlivost na inzulín. A co to znamená v praxi? Tělo tak ve výsledku využije více inzulínu, který slinivka v minimálním množství nadále vyrábí.

Mýtus třetí: Alkohol nemá vliv na účinky dodávaného inzulínu ani na užívaná antidiabetika

Lékaři tvrdí, že diabetici by měli být rozhodně obezřetní, co se týká velkého množství zkonzumovaného alkoholu. Mohou si tak koledovat o problém s hypoglykémií. Nežádoucí interakce alkoholických nápojů s léky a inzulínem je tedy více než jasná. Nejedná se o mýtus, ale o skutečnost, která může dotyčného ohrozit na životě. Existuje ovšem několik doporučení, díky kterým může jedinec s diabetem předejít komplikacím. Zde je jejich výčet:

  • Nikdy nepijte alkohol na prázdný žaludek. Kvůli tomu by vám hladina glykémie klesla podstatně rychleji, než je běžné.
  • Pokud počítáte přijaté sacharidy, nikdy se nevzdávejte jednoho hlavního jídla ve prospěch drinku, který vás čeká s rodinou anebo přáteli.
  • Alkoholické nápoje pijte pomalu a mějte po ruce nealkoholický drink s obsahem nula kalorií. Nejvhodnější je samozřejmě nesycená i sycená minerální voda bez příchutě anebo voda z kohoutku. Zcela nevhodné jsou pak sladké limonády.
  • Pro všechny případy noste s sebou do společnosti označení či kartičku s informací, že se léčíte s diabetem.

Mýtus čtvrtý: Neexistují žádné vhodné alkoholické nápoje pro dibabetiky

Pokud se alkoholu nechcete kvůli diagnóze diabetes mellitus vzdát, můžete provést pár racionálních náhrad v tomto směru. Není totiž pravda, že neexistují nápoje s alkoholem pro lidi s cukrovkou. Vybírejte si primárně takové drinky, které obsahují méně kalorií a sacharidů. Jak již bylo výše uvedeno, ideální budou diabetická piva anebo přírodní vína. A nezapomeňte, že umírněnost je nasnadě. Předejdete tak řadě komplikací ohledně svého zdravotního stavu!

2979

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku