-- reklama --

I diabetici bojují se zadržováním vody v těle: Pomůže cvičení i jídelníček

I diabetici bojují se zadržováním vody v těle: Pomůže cvičení i jídelníček
Vůbec nejčastější otoky, s kterými bojuje mnoho diabetiků, jsou na dolních končetinách Zdroj: Freepik

Voda je nezbytná pro dobré zdraví našeho těla. Když je jí ale v organismu moc, nastávají nepříjemné edémy, které dokážou poměrně dost zkomplikovat život nejen diabetikům. Můžete je zkrotit pomocí více jednoduchých kroků.

Zadržování vody je běžnější u žen než u mužů. Objevuje se nejen v těhotenství, ale rovněž při sedavém životním stylu nebo nesprávně sestaveném jídelníčku. Ovlivnit ho lze například pomocí zvýšení fyzické aktivity vedoucí k podpoře krevního oběhu.

Strava může pomoci vyloučit přebytečné tekutiny

K tomu, abyste znali jasnou příčinu otoků, je vždy potřeba podstoupit lékařskou konzultaci. Důležitá je rovněž dobrá prevence, která prakticky téměř nic nestojí, nemluvíme-li o investice do dobře zvoleného jídelníčku, času a důležitosti osobní iniciativy. Strava je pomocníkem pro to, abyste zatočili s otoky. Vhodně zvolené zdroje bílkovin, potraviny, koření a byliny s odvodňovací schopností mohou udělat poměrně dost. Je však potřeba při jejich používání dát pozor na možné interakce s užívanou medikací. Rovněž je nutné brát v potaz potřeby ženského organismu v návaznosti na fáze menstruačního cyklu.

Vyhýbejte se konzervované zelenině, uzeninám a velmi slaným sýrům. Zaměřte se také na omezení konzumace přílišného množství sacharidů.

Pokud saháte po cukrových bombách a máte příliš malý příjem bílkovin, připravujete živnou půdu pro to, abyste trpěli otoky. Upřednostňujte potraviny s odvodňovací schopností, jako jsou grapefruity a další citrusy, artyčoky, celer, okurky, ředkvičky, papriky, cukety, jahody, rajčata, melouny, chřest, fenykl, zázvor, lilky a rovněž luštěniny. Konzumace potravin bohatých na draslík pomáhá regulovat sodík přítomný v těle. Najdete ho zejména v avokádu, batátech, pistáciích nebo vlašských ořeších.

Skvělý lilek: Je chutný, plný vlákniny a ideální pro letní jídelníček diabetiků

Jíst lilky se vyplatí z více důvodů. Kromě toho, že jsou chutné, jsou také velmi prospěšné vašemu zdraví. Nabité antioxidačními látkami a skvělé ...

Nepříjemné otoky jsou běžné nejen v těhotenství

Edém je hmatatelný otok, který vzniká po úniku tekutiny mimo cévní řečiště do okolní tkáně. Jde o poměrně běžný stav během těhotenství, při menopauze nebo v rámci premenstruačního syndromu. Mnoho žen v tomto období pociťuje zvýšené nepohodlí v nohou nebo zvětšení oblasti břicha. Fenomén zadržování vody je totiž velmi citlivý na hormonální výkyvy (zejména v hladinách estrogenu), a proto s ním více bojují právě ženy.

Otoky jsou rovněž vázány na nevyrovnané glykemické hladiny, proto se poměrně často objevují i při nehlídané nebo špatně léčené cukrovce.

V případě zúžení krevních cév se objevují potíže s cirkulací v dolních končetinách a krev se pak nemůže efektivně vracet zpátky do srdce, což podporuje vznik edémických stavů. Za tuto změnu je u diabetiků zodpovědná vysoká glykémie. Pokud se dostatečně nevěnujete kontrole krevního cukru nebo nedodržujete odborníkem stanovenou léčbu, mohou se u vás objevit otoky zejména v oblasti stehen, nohou a chodidel.

Edém může být také zdrojem následujících potíží:

  • Změn kožního zbarvení, objevuje se zvýšená teplota v postižené oblasti.
  • Zhoršené citlivosti a ztuhlosti dolních končetin.
  • Nárůstu hmotnosti, proto je lepší kontrolovat, kolik vážíte. Jste-li žena, pak mimo období těsně před menstruací. Mnohé ženy mají v případě výskytu premenstruačního syndromu sklony k zadržování vody a u některých se může objevit rovněž ve vztahu k ovulaci.
  • Je potřeba rozlišovat více druhů zadržování vody. Kromě otoků kotníků a lýtek může nastat cerebrální (mozkový) nebo plicní edém a u diabetiků se objevuje rovněž varianta postihující oči (makulární edém).

Vsaďte na citróny: Osvěží, podpoří imunitu a zároveň pomohou vaší kráse

Ať už budete citróny kombinovat s bylinkami nebo kořením či po nich sáhnete v osvěžujícím sorbetu, určitě vás nezklamou. Dodají chuť mnoha ...

Co způsobuje zadržování vody v těle?

Faktorů, které mohou způsobit zadržování vody v organismu, je povícero. Na akumulaci tekutin se kromě již zmíněného těhotenství podílejí i patologie ledvin, diabetická nefropatie, srdeční onemocnění, chronické plicní patologie, poškození štítné žlázy, podvýživa, některá léčiva (kortikosteroidy nebo medikace při hypertenzi) a také některé druhy antikoncepčních tablet.

Mohou být doplněny ještě o další průvodní jevy:

  • Když je velké horko, cévy se rozšíří a stanou se propustnějšími. Voda pak stagnuje v tkáních. Pokud máte tendenci k jejímu zadržování, vyhněte se přílišnému slunění. V létě pomůže osvěžení lýtek pomocí proudu studené vody.
  • Pokud dlouho sedíte nebo stojíte, mohou se objevit potíže s otoky nohou a lýtek, krevní oběh podpoří úspěšné cvičení nebo chůze.
  • Zadržování vody v organismu podporuje také přílišná konzumace soli. Sodík zabraňuje regulaci objemu vody a podporuje její městnání v těle.
  • Jsou-li otoky spojeny s konzumací léčiv, je potřeba tento stav konzultovat s ošetřujícím lékařem, který doporučí jiná vhodná farmaka.
  • Objevuje-li se hromadění vody z důvodu nedostatečnosti krevního oběhu, je rovněž potřeba lékařská konzultace.

Zdroje: Medlineplus.gov, Clevelandclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov

18537

Diskuze k článku