Charcotova noha: méně známá nemoc diabetiků. Může způsobit deformaci nohy či propad nožní klenby
Některé nemoci, jako je neuropatie, retinopatie či bércový vřed, jsou diabetikům velmi dobře známé a mají o nich alespoň základní povědomí. Do druhé skupiny, tedy těch diabetických onemocnění, o kterých možná nikdy neslyšeli, patří Charcotova neuroosteoarthropatie – zkráceně Charcotova noha. To, že není tak často diskutovaná, neznamená, že se cukrovkářům vyhýbá, nebo že není nebezpečná – naopak, i tato diagnóza dokáže způsobit vážné potíže, v krajním případě může vést až k amputaci.
Pokud vám zní název Charcotova neuroosteoarthropatie příliš složitě a moc netušíte, co si pod ním představit, pak si ho pojďme trochu rozložit a zjednodušit. Toto onemocnění je připisováno svému objeviteli, kterým byl Francouz Jean-Martin Charcot, který se na své pařížské klinice Salpêtrière věnoval výzkumům v oblasti neurologie a psychiatrie. K němu se tedy vztahuje první část názvu. Druhá je pak složena ze tří slov: neuro zahrnující nervy, osteo značící kosti a arthro odkazující na klouby. Odtud je pak již jasné, že tato nemoc postihuje všechny tři systémy (nervy, kosti a klouby). A vzhledem k tomu, že se nejčastěji projevuje v oblasti nohy, respektive hlezenního kloubu (kotníku), říká se jí zkráceně Charcotova noha.
Infarkt, mrtvice a onemocnění srdce postihují diabetiky až dvakrát častěji. Existují však cesty, jak jim předcházet
Kardiovaskulární onemocnění patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Konkrétně u mozkové mrtvice existuje u diabetiků dvojnásobné riziko ...
Onemocnění kloubů a kostí související s neuropatií
Charcotova neuroosteoarthropatie je chronické, neinfekční onemocnění kostí a kloubů, které vzniká na základě poškození nervů, tedy tzv. neuropatie. Je proto spojeno především s diagnózou cukrovky, ale souviset samozřejmě může i s jinými diagnózami.
Vzhledem k tomu, že pacient ztrácí v důsledku diabetické neuropatie citlivost v noze, jsou kosti a klouby nohy přetěžovány (mnohdy si nevšimne například ani toho, že ho tlačí chodidlo v botě atd.). Nohy jsou kromě nadměrné zátěže také hůře prokrvovány, což obojí může vést k rozvoji Charcotovy neuroosteoarthropatie.
Od počáteční fáze až po rozvoj diabetické nohy
U Charcotovy neuroosteoarthropatie můžeme pozorovat několik fází rozvoje.
- V prvotní fázi počínajícího onemocnění dochází k otoku nohou a zarudnutí, a to zejména v oblasti nártu, hlezna či prstů. V tuto chvíli se v noze zpravidla objevuje zánět, proto je noha na dotek teplejší.
- Po určité době postupně mizí otok a další obtíže, ale vzhledem k tomu, že během zánětlivého onemocnění dochází uvnitř nohy k odbourávání kostní tkáně (odbourává se rychleji, než se stihne tvořit nová), dochází při pokračujícím zatěžování k mikrozlomeninám a nežádoucím posunům kloubů. V reakci na působení vnějších tlakových sil tak následuje deformace či zborcení nožní klenby.
- Zároveň se často při tomto onemocnění mohou rozvinout také trofické defekty kůže (vředy), což může vést k rozvoji tzv. diabetické nohy. Vyklenutá část chodidla je totiž náchylná k otlaku, odření a vzniku otevřené rány, jejíž hojení je pak velmi zdlouhavé a náročné.
Včasná úleva noze je více než žádoucí
Největším problémem tohoto onemocnění je fakt, že v počáteční fázi jej mnoho diabetiků vůbec nerozpozná, a stanovení diagnózy tak následuje většinou až po uplynutí několika měsíců – během nich už však může dojít k závažnému poškození. Pokud se u vás tedy objeví některý ze symptomů uvedených výše (otok, zarudnutí, teplejší kůže), je třeba omezit chůzi a noze co nejvíce odlehčit. Nohu je možné zpevnit pružným obinadlem nebo speciální ortézou. Důležité je samozřejmě také navštívit co nejdříve lékaře.
Halle Berry boří tabu o ženském zdraví: Menopauza není konec života. Je důležité zůstat v kontaktu se svým tělem
I když jí táhne pomalu na 60 let, hádal by jí její věk málokdo. Za její skvělou postavou stojí aktivní životní styl a vyvážená strava, ale netají ...
S Charcotovou nohou pomůže ortoped
Léčbu Charcotovy nohy přebírá ve většině případů ortoped, který vám na základě fyzikálního a rentgenového vyšetření může poskytnout potřebnou fixaci v podobě ortézy či sádry, jakož i další pomůcky (např. francouzské hole či berle). Lékař by měl v počáteční fázi taktéž vyloučit další onemocnění, jako je revmatoidní artritida, dna či jiné infekční/zánětlivé onemocnění. Vhodná je také spolupráce s neurologem a absolvování cévního vyšetření, aby se zjistila průchodnost cév. A samozřejmě je také nutné být pod dohledem diabetologa kvůli monitorování glykémií.
Jak se léčí Charcotova noha?
V závislosti na stádiu a rozsahu poškození může lékař po stanovení diagnózy přistoupit ke konzervativní či operační terapii. Konzervativní léčba spočívá v používání pomůcek pro odlehčení nohy a stabilizaci postižení, často je kombinována s fyzioterapií. Při rozvinutých deformitách je pak třeba přistoupit k operaci postižené nohy, kdy dochází k rekonstrukci poškozených kostí, odstranění kostních výrůstků, vyztužení postižených kloubů atd. V krajních případech, kdy není Charcotova neuroosteoarthropatie léčena, nebo je pacientem ponechána dlouhodobě bez léčby, může dojít až k amputaci. Při jakýchkoliv potížích proto neprodleně navštivte svého lékaře.
Zdroje: cukrovka.cz, cs.wikipedia.org, ortopedienohy.cz, stefajir.cz
Foto: Freepik
42866