Xerostomie jako doprovodná komplikace diabetu: Sucho v ústech může vést k parodontóze i refluxu jícnu

Xerostomie jako doprovodná komplikace diabetu: Sucho v ústech může vést k parodontóze i refluxu jícnu
Neléčená xerostomie může vést k řadě komplikací Zdroj: Freepik/zinkevych

Diabetici 1. i 2. typu se často potýkají s komplikací, o které se však moc nemluví. Řeč je o xerostomii neboli pocitu suchosti v ústech, která je způsobena sníženým množstvím slin. Tento mnohdy opomíjený problém ústní dutiny sice není život ohrožující, je však nepříjemný a může vést nejen ke zvýšenému riziku vzniku vředů v ústech, větší náchylnosti ke vzniku zubního kazu či zánětům v ústní dutině, ale i k obtížím při mluvení, se žvýkáním či polykáním, poruchám vnímání chuti, zápachu z úst či trávicím obtížím – včetně refluxu jícnu. Pojďme se proto na xerostomii, její příčiny, příznaky i způsoby léčby podívat obšírněji.

Ve chvíli, kdy slinné žlázy v ústech neprodukují dostatek slin, začínáme pociťovat sucho v ústech, které je nejen nepříjemné, ale v případě dlouhodobých potíží může vést i k rozsáhlejším komplikacím. Sliny jsou totiž nezbytnou součástí procesu trávení, jelikož pomáhají zvlhčovat a rozkládat jídlo. Zároveň ale také fungují jako hlavní obranný mechanismus, který pomáhá tělu udržovat dobré orální zdraví, chrání ústa před onemocněním dásní a zubním kazem – sliny totiž obsahují látky, které mohou pomoci bojovat s patogeny. Když máte méně slin, může se ve vašich ústech hromadit glukóza a choroboplodné zárodky, což může způsobit nahromadění plaku, který může vést až k zánětlivým onemocněním či parodontitidě.

Heřmánkový čaj: Nedoceněný nápoj plný zdraví. Pomůže při refluxu, zlepší spánek, trávení i cukrovku

Také vám babička vařila heřmánkový čaj, když vás jako dítě bolelo bříško? Nebo jste si jej připravovali ke kloktání při bolestech v krku či po ...

Jak poznat, že se xerostomie týká právě vás?

Příznaky suchosti v ústech jsou poměrně snadno rozpoznatelné – i když dodržujete pitný režim, máte pocit lepkavosti v ústech či výrazné suchosti (takzvaně se vám lepí jazyk na patro). Mezi další příznaky ale patří také:

 • potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením;
 • chrapot;
 • pocit pálení v ústech;
 • hrubý, suchý jazyk;
 • sucho v krku;
 • mírná až silná bolest v krku;
 • sucho v nose;
 • popraskané rty;
 • vředy v ústech;
 • špatný dech, který se nezlepšuje ani dobře provedenou dentální hygienou.

Dlouhotrvající a neléčené sucho v ústech se může postupem času rozvinout i v závažnější potíže, jako jsou následující:

 • zánět dásní, zanícené, podrážděné dásně v důsledku přítomnosti bakterií;
 • parodontóza neboli zánět v okolí tkáně, která obklopuje zuby;
 • kandidóza, tedy kvasinková infekce v ústech;
 • odlišné chuťové vjemy než dosud;
 • potíže se spánkem;
 • trávicí obtíže vč. refluxu jícnu.

Sucho v ústech a cukrovka

Jednou z příčin, proč ke xerostomii dochází, může být diabetes, a to jak prvního, tak druhého typu. Na vině je nejpravděpodobněji vysoká hladina cukru v krvi, nicméně sucho v ústech mohou způsobit i některé léky používané k léčbě cukrovky.

Chia semínka: Superpotravina pro diabetiky. Snižují glykemii i krevní tlak a pomáhají hubnout

Správná a vyvážená strava ovlivňuje naše zdraví, dlouhověkost i náchylnost k nemocem. Měli bychom proto do svého jídelníčku zařazovat potraviny s ...

Příčiny vzniku xerostomie

Na vině sucha v ústech však mohou být i jiné faktory. Mezi ty nejčastější patří následující:

Dehydratace

Ať už jste diabetik, či nikoliv, dostatek tekutin je pro organismus zásadní. Pokud je tělo dehydratované, neprodukuje tolik slin jako obvykle, což může způsobit sucho v ústech. Pamatujte však, že k dehydrataci organismu může dojít i v důsledku nadměrného pocení, průjmu, zvracení či ztráty krve.

Užívání léků

Pokud pravidelně užíváte léky, mohou některé z nich způsobovat suchost v ústech. Často se jedná například o léky na alergie, vysoký krevní tlak, antidepresiva, léky proti nevolnosti či léky podávané při hyperaktivním močovém měchýři, potížích se spaním či při Parkinsonově chorobě.

Jestliže pozorujete suchost v ústech, která by mohla souviset s užíváním léků, obraťte se se svým problémem na ošetřujícího lékaře a požádejte ho o návrh řešení, jak těmto potížím předcházet, případně o předepsání jiného léku, který ke xerostomii nepovede.

Dýchání ústy

Zvýšeným rizikem xerostomie mohou trpět i ti, kteří namísto nosem dýchají – zejména během spánku – ústy. Dýchání ústy totiž způsobuje odpařování slin. Náchylné jsou více osoby s obstrukční spánkovou apnoí či ty, které v noci nadměrně chrápou. Na vině však může být i nachlazení doprovázené ucpanými dýchacími cestami či například zúžení dýchacích cest.

Stres

Pokud jste ve stresu, tělo produkuje více stresového hormonu kortizolu. Jakmile se zvýší jeho hladina ve slinách, může docházet ke změně složení slin, a tím i k následnému pocitu sucha v ústech.

Narůstající věk

Na vině xerostomie může být i stárnutí. Samotné zvyšování věku nemusí být její příčinou, avšak může být důsledkem užívaných léků či nejrůznějších zdravotních komplikací, které se v pozdějším věku objevují (diabetes, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba aj.).

Kouření a konzumace alkoholu

Tyto návykové látky mohou být taktéž příčinou xerostomie. Tabák totiž může změnit průtok slin, a tím ovlivnit zdraví ústní dutiny. Kyselý alkohol zase dehydratuje, což vede k suchu v ústech, a dokonce k problémům se zuby.

Stejný efekt pak mohou mít i různé drogy, jako je extáze, heroin či metamfetamin – obzvláště poslední zmiňovaná látka je velmi kyselá a může způsobit rychlou kazivost zubů.

Pokud máte se suchem v ústech problémy, pozor si dejte i na použití ústních vod s obsahem alkoholu!

Cystická fibróza

Toto genetické onemocnění poškozující trávicí a dýchací systém může negativně ovlivnit funkci slinných žláz, a stejně tak i léky podávané při tomto onemocnění mohou zhoršit sucho v ústech.

Autoimunitní poruchy

Na vině sucha v ústech mohou být i nejrůznější autoimunitní onemocnění. Nejčastěji je tato komplikace spojována s onemocněním nazývaným Sjögrenův syndrom, které postihuje pojivovou tkáň a žlázy v blízkosti úst a očí a způsobuje zánět ve slinných žlázách, jakož i s dalšími onemocněními, jako je revmatoidní artritida, AIDS či lupus.

Chemoterapie

Dočasné sucho v ústech může být způsobeno také chemoterapií. Projevit se může ihned při zahájení léčby, ale rozvinout se může i až několik měsíců po zahájení léčby. Stejně tak na vině může být ozařování oblasti hlavy a krku.

Pijete kafe na lačno? Zaděláváte si na problém. Zvýší se vám glykemie a zhorší citlivost na inzulin

Káva je často diskutovaným nápojem, kdy její účinky jedni vyzdvihují a druzí hatí. V minulosti se diskutovala především její škodlivost na ...

Jak předcházet suchu v ústech

Krátkodobé potíže s xerostomií většinou můžete podchytit i v domácím prostředí. Pokud je však sucho v ústech chronické či spojené s nějakým onemocněním, je třeba řešit jej s lékařem. Pozitivní přínos pro odstranění suchosti v ústech mohou mít následující opatření:

 • Pečujte pravidelně o svou dutinu ústní – čistěte si zuby minimálně 2× denně, používejte také mezizubní kartáček a nit, pravidelně absolvujte prohlídky u zubaře.
 • Vyhýbejte se potravinám a nápojům s velkým množstvím cukru, kofeinu nebo umělých sladidel.
 • Dodržujte dostatečný pitný režim – pijte vodu, a to pravidelně v průběhu celého dne.
 • Nekonzumujte alkohol.
 • Ze svého jídelníčku vyškrtněte suchá, kořeněná nebo slaná jídla.
 • Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vlákniny.
 • Používejte ústní vodu bez alkoholu.
 • Udržujte hladiny cukru v krvi v normě – pravidelně monitorujte glykémii.
 • Používejte doma či v kanceláři zvlhčovač vzduchu – zvýšená vlhkost vzduchu může pomoci zmírnit sucho v ústech.
 • Cucejte bonbony bez cukru nebo žvýkejte žvýkačku.
 • Používejte volně dostupné prostředky pro snížení příznaků xerostomie – zubní pasty, výplachy atd.
 • Lékař vám může předepsat umělé sliny nebo léky na zvýšení produkce slin v ústech – používejte je pravidelně dle jeho doporučení.

Zdroje: ada.org, fibromyalgik.webnode.cz, profimed.cz, ncbi.nlm.nih.gov, onlinelibrary.wiley.com

25238

Diskuze k článku