
Zdravý oběhový systém je důležitý nejen u diabetiků: Má na starost dobrý stav pokožky i okysličování organismu
Hyperglykémie neboli abnormální zvýšení hladiny cukru v krvi nejčastěji souvisí s diabetem, ale objevuje se i při infekčních či jaterních onemocněních a zánětlivých syndromech. Protože může vést k mnoha zdravotním komplikacím, je nutné ji dostat pod kontrolu.
Hyperglykémie není nic příjemného. Ale proti tomu, aby se objevila, se dá udělat mnoho v rámci včasné prevence. S pomocí vyváženého jídelníčku, zdravé fyzické aktivity, dodržování doporučeného léčebného programu a precizní kontroly hladin krevního cukru.
Hyperglykémie je charakterizována hladinou cukru v krvi nad 6,1 mmol/l nebo 1,10 g/l, měřeno nalačno. Může být přechodná, nebo chronická. Když jsou naměřené hodnoty nad 7 mmol/l (1,26 g/l), je pomocí krevního testu diagnostikována cukrovka, která je nejčastější příčinou chronické zvýšené hladiny krevního cukru. Vysoké glykemické hodnoty jsou časté také v rámci akutní fáze závažných onemocnění.
Hyperglykémie se může objevit rovněž jako reakce na stresové situace a při hormonálních a metabolických poruchách.
Přechodnou zvýšenou hladinu krevního cukru mohou vyvolat také některé léky, například kortikosteroidy nebo farmaka používaná pro léčbu nervového systému, antivirotika a některé onkologické léky, diuretika, ale i hormonální antikoncepce. Pokud je hyperglykémie spojena s užíváním léku, pomůže jeho vysazení nebo snížení dávky po poradě s ošetřujícím lékařem.
Dva hlavní rizikové faktory pro vznik hyperglykémie jsou:
Papain vykazuje totiž protizánětlivé působení. Jeho zařazení jako potravinového doplňku se využívá rovněž při snaze o ztrátu kil navíc. Je ...
Občasná hyperglykémie nemá v krátkodobém horizontu závažné důsledky, ta dlouhodobá, soustavná a nehlídaná však představuje pro diabetika značné zdravotní riziko. To, že není něco v pořádku, poznáte poměrně snadno. Příznaky hyperglykémie, které pociťují pacienti s cukrovkou, jsou žízeň a sucho v ústech, časté nutkání k močení, únava nebo ospalost, bolesti hlavy a může se objevit rozmazané vidění, křeče, bolesti břicha či nevolnost.
U chronické formy hyperglykémie může dojít k vážnému úbytku tělesné hmotnosti. Mít cukrovku pod kontrolou je důležité z mnoha důvodů. Není-li léčena, mohou se objevit významné komplikace jako nefropatie (poškození ledvin) vedoucí k selhání ledvin, retinopatie (poškození oční sítnice), neuropatie (poškození nervů), a také potíže oběhového systému (tepen).
Strava představuje jeden ze základních pilířů boje s přehršlí kyselin ve vašem organismu. Má výborný potenciál ovlivňovat acidobazickou ...
Léčba hyperglykémie obecně spočívá ve vhodné dietě, v pravidelném fyzickém cvičení a ve sledování kardiovaskulárních rizikových faktorů. Je založena na celém životním stylu, vhodně nastoleném jídelníčku a pravidelném užívání hypoglykemických léků nebo injekčního podávání inzulínu (převážně u diabetu 1. typu, v některých případech diabetu 2. typu).
Počínající hyperglykémie nemusí vyvolat typické příznaky, takže pravidelné kontroly krevního cukru jsou obzvlášť důležité.
A to převážně u lidí od 45. roku života se sklony k nadváze a při rodinné anamnéze diabetu. Prevence hyperglykémie spojené s diabetem 2. typu vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu, aktivní boj s kily navíc a vyváženou stravu.
V případě, že se u vás objevila hyperglykémie, je potřeba:
Zdroje: Endocrineweb.com, Obgyn.coloradowomenshealth.com, Ncbi.nlm.nih.gov.
13111