Sójová mouka ozvláštní diabetický jídelníček: Je prospěšným zdrojem vlákniny, která pomůže s hyperglykémii
Cukrovka a premenstruační syndrom: Dostaňte pod kontrolu výkyvy nálad i glykémie
Zdroj: Freepik
Premenstruační syndrom má podle proběhlých výzkumů vliv na zvýšení hladin krevního cukru a zhoršenou citlivost na inzulín. Přesto ale nemusí být noční můrou ani pro diabetičky a jejich okolí. Jeho projevy lze snížit pomocí vyvážené stravy.
Hormony, které souvisí s menstruačním cyklem u žen v plodném věku, mají vliv na hladinu krevního cukru. Premenstruační syndrom (PMS) je porucha způsobená hormonální a autonomní nervovou nerovnováhou. V průběhu změn menstruačních fází se jejich hladina hormonů proměňuje. V návaznosti na tento proces mohou ženy diabetičky bojovat s většími glykemickými výkyvy.
Diabetes, menstruace a premenstruační syndrom
U některých žen s diabetem je dopad těchto změn zanedbatelný, u jiných však může znamenat opravdový problém. Obzvlášť, pokud v období před menstruací máte tendence snižovat fyzickou aktivitu a nedržíte na uzdě svoje stravování. Studie z minulého roku, která se zajímala o spojení diabetu a premenstruačního syndromu, uvádí:
“Riziko projevů premenstruačního syndromu je zvýšené u mladých diabetiček. Úprava životního stylu spolu s aerobním cvičením může zlepšit projevy PMS.”
U zkoumaných žen s diabetem mellitem v produktivním věku byl pozorován zvýšený výskyt hyperglykémie. Víte, jak vlastně funguje vaše tělo v různých fázích periody? Typický menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a trvá přibližně 28 dní (u některých žen samozřejmě víc), které jsou rozděleny do 3 fází. Během prvních několika dnů (folikulární fáze) je většina hormonů relativně stabilní.
Kolem 14. dne při produkci vajíčka (vajíček) v době ovulace dosahuje hormonální hladina svého vrcholu. V luteální fázi (od 14. do 28. dne) se zvyšuje procentuální zastoupení určitých hormonů (estrogen a progesteron) a vaše tělo na tyto změny začne více či méně reagovat.
Co je dobré vědět:
- Obecně bylo pozorováno zvýšení hladin krevního cukru během druhé poloviny cyklu (ovulační a luteální fáze).
- Nejpravděpodobnějším uváděným důvodem častějšího výskytu hyperglykémie v tomto období je to, že konkrétní hormony přítomné během těchto období zvyšují inzulínovou rezistenci. Což znamená, že je potřeba během těchto fází menstruačního cyklu prokonzultovat možné úpravy dávkování inzulínu s ošetřujícím lékařem.
Dejte si mrkev nebo krevety: Karotenoidy jsou totiž překvapivými spojenci diabetiků
Pro diabetiky jsou karotenoidy zajímavé hlavně jako silný zdroj antioxidačních látek. Oxidativní stres totiž degeneruje tělesné buňky a hraje ...
Premenstruační syndrom jako noční můra ženské části populace
Premenstruační syndrom (PMS) je termín používaný k popisu několika příznaků, emocionálních i fyzických, které se objevují několik dní před menstruací. S pocity nepohodlí bojuje většina žen v plodném období, konkrétní diagnóza je však potvrzená u pouhého procentuálního zlomku. Příčiny PMS nejsou zcela známy.
Výzkumy, které se zaměřují na premenstruační syndrom a jeho mechanismy, zkoumají hormonální nerovnováhu, možný nedostatek živin v organismu a chemické výkyvy v mozku.
K managementu premenstruačního syndromu se typicky používá hormonální terapie nebo alternativní metody, které pracují s biologickými pochody v lidském těle pomocí změny stravovacích návyků v souvislosti s projevy nepohodlí před menstruací (zvýšená chuť na určité potraviny, „vlčí hlad“, nekontrolovatelné přejídání a městnání vody v organismu). Hormonální výkyvy způsobují vymizení příznaků PMS během těhotenství a menopauzy. Zhoršování jeho projevů je zmiňováno v návaznosti na zvýšenou spotřebu rafinovaného cukru, konzumaci velmi kalorických jídel a také kouření.
Zinek je důležitý v prevenci vzniku a rozvoje diabetu: Působí jako antioxidant a má i další nesporné výhody
Suplementace zinkem je důležitá v rámci zachování mnoha enzymatických reakcí v organismu, bez něho totiž nemůže správně fungovat. Skupiny ...
Přírodní řešení, která pomohou zkrotit premenstruační syndrom
Přemýšlíte během premenstruačního období více o tom, co jíte? Určitě stojí za to s tím začít. Změny stravovacích návyků několik dní před začátkem periody totiž mohou pomoci eliminovat projevy PMS jako bolesti hlavy, křeče v břiše, poruchy spánku, podrážděnost. Budete-li více přemýšlet o svém stravování, můžete efektivně bojovat s projevy nekontrolovatelného hladu a chuti na sladké. Dobře se najíte a zároveň nezatížíte svůj organismus.
Co jíst před menstruací, abyste byly v pohodě?
- Konzumujte více celozrnných obilovin a luštěnin.
- Zvažte zařazení přírodních zdrojů omega-3 mastných kyselin.
- Snižte příjem soli ve stravě. Její hlavní složka, sodík, může způsobit nadýmání, zadržování vody a zvýšenou citlivost prsou.
- Ujistěte se, že máte dobrý příjem hořčíku a vápníku, železa i vitamínu E.
- Omezte konzumaci kávy a nealkoholických nápojů s obsahem kofeinu i alkohol, protože přispívají k vylučování hořčíku z těla.
- Jezte ořechy (para, vlašské, kešu), různá semínka, zeleninu (špenát, červená řepa, ryby (tuňák, losos)). Dejte si také bulgur, celozrnný kuskus, hnědou nebo divokou rýži, celozrnné těstoviny, quinou, ječmen či proso, žitný chléb.
- Výrazně pomoci mohou rovněž sójové produkty jako tempeh nebo tofu, miso.
Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Endocrineweb.com, Mayoclinic.org
6131