Bolesti pohybového aparátu trápí také diabetiky: Doplňte minerály a využijte sílu přírody

Bolesti pohybového aparátu trápí také diabetiky: Doplňte minerály a využijte sílu přírody
Starost o pohybový aparát je celoživotní, je potřeba pohyb i potravinové doplňky Zdroj: Pexels

Bolesti pohybového aparátu umí řádně potrápit, mohou být dočasné, navázané na zdravotní patologii, periodicky se opakovat nebo přerůst do chronické formy. Navštivte lékaře, s jehož pomocí lze podniknout více kroků k jejich omezení.

U prvních známek projevů artritidy je potřeba začít s jejich včasným řešením. K tomu patří například udržování přiměřené hmotnosti pro snížení kloubní zátěže, pravidelná fyzická aktivita (výborné je plavání), ale také výběr dobrých potravinových doplňků.

Proč vás bolí klouby? Vliv má věk i to, co jíte

Bolesti pohybového aparátu se obecně objevují při opotřebení chrupavky nebo oslabení kloubních vazů. Chrupavka v našich kostech se v průběhu života neustále, více či méně rychle opotřebovává. V návaznosti na stárnutí organismu, v případě nevyváženého jídelníčku a dalších na sebe navazujících faktorů se pak může objevit osteoartróza. Bolestí, která je s ní spojená, trpí vysoké procento lidí starších 70 let. Důležitá je prevence jejího vzniku pomocí užívání potravinových doplňků již v aktivním produktivním věku.

Svalové kontraktury nejsou nic příjemného: Jejich prevence je také v jídle a pití

Pokud se objevuje bolest, která přetrvává více dní od doby, kdy se poprvé objevila, může se jednat o nepříjemný problém zvaný kontraktura. Svaly ...

Doplnění minerálních látek je důležité i pro cukrovku

Kromě vyvážené stravy je pro diabetiky důležité zaměřit se i na doplňování vhodných vitamínů a minerálů, které pomohou organismu lépe zvládat stresové situace, podpořit vyrovnanou glykémii, snížit zánětlivé reakce v organismu, které jsou jedním ze jmenovatelů bolestí pohybového aparátu.

Po čem sáhnout, abyste udrželi pohybový aparát v dobré kondici:

 • Zinek je silným protizánětlivým činitelem a bojovníkem proti projevům oxidativního stresu. Je důležitý pro zachování mužské i ženské plodnosti. Byl rovněž úspěšně zkoumán jako pomocný agent pro snižování projevů artritických bolestí.
 • Selen je důležitým antioxidantem, který pomáhá diabetikům snižovat riziko vzniku komplikací onemocnění. Má protizánětlivé působení a spolu se zinkem je velmi prospěšný pro snižování infekčních ložisek v těle, které mohou za bolestivé projevy při potížích pohybového aparátu.
 • Vápník je stopový prvek, jehož hlavní funkcí je mineralizace kostí, dostává se do těla pomocí potravy. Hraje roli při normální srážlivosti krve, podporuje činnost energetického metabolismu a svalů. Příznivě ovlivňuje krevní srážlivost.
 • Hořčík  působí pozitivně na vyvažování hladin glykémie, je důležitý pro správné fungování nervů i svalů a pohodové psychické rozpoložení
 • Měď podporuje produkci kolagenu a elastinu, napomáhá úspěšnému hojení ran. Snižuje riziko aterosklerózy, napomáhá dostat pod kontrolu škodlivý cholesterol. Podporuje tvorbu silných a zdravých kostí, snižuje ztrátu svalové hmoty,
 • Fosfor je druhý nejrozšířenější minerál v lidském těle, který tvoří velkou část našich kostí (asi 80 % fosforu v lidském těle se nachází v kostech a zubech). Hraje klíčovou roli v pH krve tím, že neutralizuje přebytečné kyseliny nebo zásady, pomáhá produkovat tělesnou energii.
 • Vitamín K2 je nezbytný pro tvorbu bílkovin v kostech, zároveň je důležitý pro normální krevní srážlivost. Často se užívá ve spojení s vitamínem D, dalším vitamínem, který pomáhá udržet dobrý stav kostí i zubů, a navíc udržuje v kondici imunitní systém a podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu v těle.

Masticha je pokladem řeckých přírodních lékárniček: I diabetikům se mnohonásobně vyplatí

Masticha má své neodmyslitelné místo v lidovém léčitelství i řecké kuchyni. Její překvapivé benefity pro tělo i pleť jsou vyhledávané i v ...

Typicky používané rostliny pro management artritidy ve fytoterapii

V případě výskytu artritidy jsou první postižené klouby rukou, zápěstí a nohou. Onemocnění provází silné, převážně noční bolesti, oblasti v okolí kloubů jsou po probuzení oteklé. Proto je dobré zaměřit se na to, abyste nepříjemné stavy efektivně eliminovali.

Pro úlevu od bolesti kloubů lze sáhnout také po některých jílech, protože jsou velmi bohatými přírodními zdroji minerálních látek.

A lze z nich lehce vyrobit obklady nebo je nanést přímo na postižené místo. Typicky se používá zelený nebo červený jíl, rhassoul. Smíchá se s teplou vodou a v silné vrstvě se nanese na bolavé místo, kde se nechá působit po dobu dvou hodin. Maximální doporučená doba používání jsou tři týdny.

Jaké další přírodní prostředky zvolit:

 • Kurkuma má silné protizánětlivé působení, prohřívá, uvolňuje ztuhlost a celkové nepohodlí v bolestivé oblasti. Klidně si dejte nějaké jídlo z indické kuchyně, můžete ji přidat i do jílového obkladu. Lze užívat i ve formě extraktu kurkuminu (kapslí), ale dejte pozor, aby byla v kombinaci s piperinem (černý pepř, zázvor), je tak lépe využitelná tělem.
 • Glycerinový macerát z černého rybízu bude pro mnohé určitě poměrně neznámým bojovníkem proti bolestem pohybového aparátu. Je to silný protizánětlivý agent, užívá se vnitřně podle doporučení výrobce. Lze jej podávat také jako produkt gemmoterapie.
 • Kopřivová tinktura je výborným zdrojem vitamínů (vitamíny C, D, E, K a skupiny B) a minerálů (včetně velkého množství železa, oxidu křemičitého, fosforu, vápníku, draslíku). Listy představují výborný zdroj flavonoidů a tříslovin, fenolických sloučenin. Pomůže i kopřivový čaj, který není tak silný jako tinktura, ale má výborné čisticí vlastnosti pro organismus.
 • Zázvorový odvar eliminuje projevy zánětlivých reakcí v těle, navíc působí proti bolesti. Do litru vařící vody přidejte tenké plátky zázvoru, nechejte 15 minut vařit. Odstraňte z ohně a nechte dalších 15 minut louhovat. Sceďte a pijte během dne.
 • Přeslička rolní je velmi bohatá na křemík, používá se jako bylina pro regeneraci pojivových tkání, prospívá chrupavkám, šlachám i kloubům. Je účinná pro remineralizaci a regeneraci pohybového aparátu.

Upozornění: Při používání jakékoli bylinné léčby (včetně esenciálních olejů) nebo potravinových doplňků je potřeba konzultace s ošetřujícím lékařem, a to například kvůli možnému vlivu na medikaci diabetiků nebo interakce s jinou farmaceutickou léčbou (například u vysokého tlaku nebo poruchách krevní srážlivosti).

Zdroje: Healthline.com, Arthritis.org, Nature.com

14368

Diskuze k článku