Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit

Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit
Vysoký krevní tlak trápí významnou část populace, ani diabetici nejsou výjimkou Zdroj: Freepik

Dvě velmi častá onemocnění, arteriální hypertenze a diabetes spolu ve většině případů jdou ruku v ruce. Kromě toho, že poškozují stěny tepen, mohou zvýšit riziko rozvoje dalších chorob. Obě zůstávají často po dlouhou dobu nepovšimnuta.

Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A taktéž hraje podstatnou roli v prevenci vzniku komplikací s nimi spojených.

Důležitost jídla i zdravé fyzické aktivity při diabetu a hypertenzi

Doporučení v rámci prevence typu hypertenze, který je vázaný na životní styl, se týkají převážně omezení zlozvyků a závislostí (kouření, pití alkoholu a kávy), ale také omezení solení a konzumace prefebrikátů bohatých na sůl a skryté cukry. Klíčovým bodem je rovněž zdravá strava bohatá na antioxidační látky a zařazení vhodné fyzické aktivity.

Cukrovce i hypertenzi prospějí, dle výzkumy podložených doporučení odborníků, potraviny bohaté na hořčík, vápník a draslík.

  • Jsou to hlavně mandle, ořechy, artyčok (obsahuje měď a železo), batáty, banány (výborný zdroj vlákniny pro diabetiky).
  • Pomohou rovněž dobré zdroje flavonoidů. Ty jsou uváděny jako výborní společníci ochrany kardiovaskulárního systému a mocné antioxidanty (obsahuje je kakao, rajčata, brokolice a další).
  • Česnek je výborný zdroj selenu, který, kromě toho, že má eliminační účinek na hypertenzi, podporuje snížení hladiny špatného cholesterolu a působí proti ateroskleróze.
  • Dalším souputníkem pro snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob je kurkuma, která podporuje dobré ředění krve a má protizánětlivé vlastnosti. Je však potřeba na ni dát pozor, pokud užíváte antikoagulanty.

Rukola není jen skvělá součást salátů: Pomůže podpořit krásu vlasů a diabetikům dodá nálož antioxidantů

Rukola může být při cukrovce prospěšná díky obsahu vlákniny, která je slibným spojencem v boji proti nástupu hyperglykémie. Navíc má mnoho ...

Prevence je klíčová u cukrovky i rizika rozvoje vysokého krevního tlaku

Riziko vysokého krevního tlaku primárního typu je spojeno s několika na sebe navazujícími vlivy, jako je věk, etnická příslušnost, rodinná anamnéza a pohlaví. U žen je vyšší pravděpodobnost, že budou trpět vysokým krevním tlakem během těhotenství nebo v průběhu menopauzy. Tyto faktory nelze kontrolovat. Sekundární hypertenze je vázaná na nezdravý životní styl, nadváhu, obezitu, ale také na nedobré stravovací návyky (konzumace přílišného obsahu soli v potravě), a je u ní důležitá prevence v rámci celkové úpravy životního stylu.

Riziko vzniku sekundární hypertenze zvyšuje nadměrná konzumace alkoholu, kouření, nedostatečná fyzická aktivita, nadbytek LDL cholesterolu v krvi a spánková apnoe.

Arteriální hypertenze se často zjistí při běžné lékařské prohlídce nebo konzultaci z důvodu jiného onemocnění. Vodítkem k tomu, že můžete mít vysoký krevní tlak, je například to, že trpíte bolestmi hlavy (často po probuzení), závratěmi, zvoněním v uších, potížemi vidění, máte problém soustředit se a více vám buší srdce. Stejně jako u cukrovky je u vysokého krevního tlaku sekundárního typu potřeba osvojit si zdravější životní styl včetně vhodné úpravy jídelníčku a pravidelně docházet na lékařské konzultace.

Hypertriglyceridémie: Zvýšená hladina krevních tuků ovlivňuje i diabetiky, lze ji ale dostat pod kontrolu

Vysoká hladina krevních lipidů nastává na základě více faktorů, mezi nimi dominují stravovací návyky toho, u koho je naměřena. Proto je potřeba ...

Máte-li cukrovku, můžete bojovat také s hypertenzí

Neléčená hypertenze má za následek nadměrný krevní tlak na stěnách tepen. Toto onemocnění je jednou z hlavních uváděných příčin ve vztahu k úmrtí lidí s diabetem. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních a degenerativních komplikací cukrovky.

Obecně platí, že vysoký krevní tlak a cukrovka II. typu mají společné příčiny, které jsou spojeny s nárůstem obezity a fyzické nečinnosti. 

Tyto dvě nemoci se také vzájemně ovlivňují. A to tak, že u osob s vysokým tlakem narůstá riziko vzniku diabetu II. typu, naopak u těch, kteří se s ní již léčí, pak vzniká možnost rozvoje arteriální hypertenze. Snížení krevního tlaku u diabetika eliminuje riziko vzniku a rozvoje komplikací spojených s onemocněním. Proto se doporučuje pravidelná kontrola pomocí měření.

Hlavní komplikace, které se mohou objevit při spárování diabetu obou typů a hypertenze, jsou:

  • Srdeční selhání a cévní mozková příhoda.
  • Arteritida dolních končetin, kdy se tepny na nohou zužují. A při jejich blokaci se může objevit výrazná bolest. Někdy je nutná amputace.
  • Problémy s ledvinami (poškození ledvinových cév, chronické onemocnění ledvin nebo dokonce jejich selhání).
  • Problémy se zrakem jako poškození očních cév (sítnice), slepota.
  • Neurodegenerativní onemocnění (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).

Zdroje: Stanfordhealthcare.org, Ncbi.nlm.nih.gov, Cancer.gov

8192

Diskuze k článku