Bis Bis

Diabetici a fosfor: Prospívá i škodí, důležitá je jeho hladina v organismu

Diabetici a fosfor: Prospívá i škodí, důležitá je jeho hladina v organismu
Fosfor je minerální sůl, která představuje 1 až 2 % naší tělesné hmotnosti. Do organismu je třeba doplnit jej vhodnou stravou. Zdroj: Freepik

Fosfor je důležitý minerál pro zachování mnoha tělesných funkcí. Je ale potřeba dávat pozor na jeho hladiny v organismu, jsou-li vysoké, mohou vést k rozvoji diabetu a jeho komplikací.

Fosfáty hrají v organismu důležitou roli například v metabolických procesech. Bez nich by vaše tělo nemohlo správně fungovat. I u nich je ale potřeba dávat pozor na to, aby byla přítomnost v těle vyvážená. S dobře zvolenou stravou se komplikací bát nemusíte.

Proč vaše tělo potřebuje fosfor?

Tělo potřebuje fosfor (fosfáty) prostě a jednoduše, aby bylo schopno normálně fungovat. Podílí se totiž na mnohých chemických reakcích v organismu. Je důležitý pro kosti a je potřeba, aby byl v rovnováze s příjmem vápníku. Pokud tomu tak není, mohou nastat potíže pohybového aparátu a zhoršení stavu kostí nebo zubů.

Fosfor je druhá nejrozšířenější minerální sůl v organismu, základní živina, kterou je potřeba konzumovat v dostatečné denní dávce, ať už ve formě stravy, nebo jako součást potravinových doplňků, protože si ji tělo nedokáže samo vyrobit.

Minerál se nachází převážně v kostech a zubech, malé množství je přítomno také ve svalové tkáni a mozku. Je nutný ke správnému fungování metabolických funkcí, nervového a svalového systému. Je také důležitou složkou proteinů, nukleových kyselin, nukleotidů i enzymů.

Guarana může být prospěšným doplňkem také pro diabetiky: Při užívání však buďte obezřetní

Používání guarany je všeobecně velmi oblíbené, bývá součástí doplňků na hubnutí, pro podporu výkonnosti nebo energetických drinků. Proběhlo také ...

Vlastnosti a zdravotní přínosy fosforu

V těle je tento minerál přítomen ve formě fosfátů. Ačkoli se tyto dva pojmy, fosfát a fosfor, používají jako společný termín, prvky se liší. Fosfor samotný je jednotlivý atom, zatímco fosfát je výsledkem vazby fosforu s kyslíkem. Jeho vstřebávání probíhá ve střevě. Ukládá se v kostech a následně se vylučuje ledvinami. Hraje neodmyslitelnou roli ve správném růstu a vývoji člověka, je důležitý pro prevenci vzniku osteoporózy a zlomenin, převážně se stoupajícím věkem je jeho vyvážená hladina v těle opravdu důležitá.

Pokud máte potíže se zubní sklovinou, je fosfor důležitý k tomu, aby se dostala zase do dobré kondice, udržuje zdravé zuby a zajišťuje, že o ně jen tak nepřijdete.

V metabolických procesech hraje roli pomocníka prevence nedostatku nutrientů v těle. Podílí na syntéze, vstřebávání a využití živin přítomných v potravě, převážně vitamínů skupiny B (niacin, riboflavin), které umožňují produkci energie v buněčném jádru. Neobejde se bez něho ani syntéza aminokyselin (důležitých pro stavbu bílkovin), které se podílejí na doplňování energetických rezerv v organismu, podporují dobré buněčné množení i reprodukční funkce.

Fosfor podporuje zdravé trávení a metabolismus tuků a sacharidů, je důležitý pro tvorbu trávicích enzymů, které přeměňují živiny na energii využitelnou tělem. Je nezbytný i pro stimulaci žláz a bezchybnou produkci hormonů, které ovlivňují výdej energie tělem, a také vaši koncentraci. Jaké jsou jeho další funkce v organismu?

  • Tento esenciální minerál nám umožňuje učit se, chápat, soustředit se a pamatovat si naučenou látku v dlouhodobém horizontu, přispívá k přenosu nervových vzruchů. Jeho nedostatek je jedním z faktorů vzniku neurodegenerativních poruch (Alzheimerova a Parkinsonova choroba).
  • Zajišťuje také to, abyste byli v emoční pohodě.
  • Je důležitý pro vyrovnání hladin kyselin a zásad v těle.
  • Zlepšuje průběh trávicího procesu, působí jako elektrolyt. Funguje jako preventivní látka proti nadýmání, průjmu či zácpy a hraje roli v eliminaci projevů žaludečního refluxu.
  • V těhotenství je nutný pro produkci buněk DNA a RNA.
  • Snižuje riziko oslabení srdce, arytmie, udržuje normální schopnost pumpování krve, funguje jako prevence vzniku srdečních onemocnění, hypertenze.
  • Fosfor přispívá k normální funkci plic, protože je důležitý pro podporu denního bezchybného užívání svalů bránice a hrudního koše, nedostatek vede k jejich oslabení a potížím s dýcháním.
  • Pomáhá udržovat stabilní pH krve tím, že neutralizuje přebytky kyselin nebo zásad v organismu.
  • Je nezbytný pro metabolismus lipidů, protože zabraňuje hromadění tuků v játrech a umožňuje jejich trávení.
  • Má důležitou roli i při tvorbě kolagenu, podporuje dobrý stav šlach, očí a kůže.

Znáte honeybush? Funguje jako zdroj prospěšných látek pro diabetiky a neobsahuje tein

Honeybush je jedním ze zdrojů rostlinného železa. Kromě toho, že funguje jako jedna z preventivních látek vzniku anemie, pomůže také ženám v ...

Proč je fosfor důležitý pro diabetiky?

Jeho nedostatek, který je poměrně vzácný, může vést k celkové slabosti, nedostatku energie, ale také k potížím se svaly a jejich ovládáním, objevují se také jejich bolesti nebo necitlivost. Může se objevit chronický únavový syndrom. Pokud vaše tělo nemá dostatečný přísun fosforu, objevují se také hypofosfatémie, otrava alkoholem, může být jedním z faktorů podvýživy. Můžete trpět zmateností, brněním nebo mravenčením končetin.

Fosfor se uvádí také jako minerál, který vykazuje antidiabetickou aktivitu. Kromě příznivého působení na snížení rizika metabolického syndromu jsou nízké hladiny fosfátů v krvi spojeny se zvýšením hladiny cukru v krvi nalačno.

Zdravá suplementace pomocí vyvážené stravy podle studie prováděné na mužích může být jedním z preventivních opatření proti vzniku civilizačních chorob včetně diabetu II. typu, protože napomáhá lepší orální toleranci glukózy a citlivosti na inzulín u zdravých jedinců. Jiná studie, která se zaměřovala na koncentrace vápníku a fosfátu a jejich vliv na budoucí vývoj diabetu II. typu u lidí, kteří se s cukrovkou ještě neléčí. Studie potvrzuje, že s budoucím rozvojem cukrovky je spojena zvýšená koncentrace fosfátů v organismu sledovaných jedinců.

Co zařadit do jídelníčku pro jeho doplnění do organismu?

Fosfor se nachází především v mléčných výrobcích, mase orgánů, vejcích a rybách. Nejste-li zastánci živočišné stravy, sáhněte po rostlinných zdrojích tohoto minerálu, jako jsou celozrnné obiloviny, ořechy, pšeničné klíčky, fazole, para ořechy, brokolice, brambory, hnědá rýže, slunečnicová a sezamová semínka a lahůdkové droždí, chia semínka a cukety.

Vyvážená a bohatá strava by měla postačit k tomu, abyste do těla doplnili fosfor v potřebné denní dávce. Pokud máte strach, že ho konzumujete málo a jíte živočišnou stravu, můžete jej do těla doplnit také pomocí produktů orgánové výživy.

Pokud se léčíte s diabetem, omezte naopak prefabrikované potraviny, které jsou kromě toho, že obsahují vysoké množství sodíku a fosforu (a tím pádem může jejich častá konzumace vést k přebytku tohoto minerálu v organismu), bohaté i na skryté cukry. Na jaké látky v potravinách si dát pozor?

  • Kyselina orthofosforečná (E338), orthofosforečnan vápenatý (E341).
  • Difosfát (E450), trifosfát (E451), polyfosfát (E452).

Kiwi působí pozitivně v prevenci rozvoje přidružených komplikací diabetu. Je také bohatým zdrojem vitamínu C

Kiwi je bohaté na tělu prospěšné látky, bez kterých by váš organismus nemohl dobře fungovat. Prospívá nejen imunitnímu systému, protože působí ...

Přebytek fosfátů v organismu

Pokud holdujete fastfoodu a prefabrikátům bohatým na fosfor, vystavujete se riziku vzniku hyperfosfatémie (vysokých hladin fosfátů v organismu). Jsou s ní spojena zdravotní rizika, která nejsou vůbec malá. Co je potřeba vědět?

  • Hyperfosfatémie se vyskytuje převážně u lidí, kteří trpí intoxikací vitamínem D nebo u konečného stádia selhání ledvin. Důsledky tohoto stavu jsou kalcifikace měkkých tkání a snížené vstřebávání vápníku tělem.
  • Vysoké hladiny fosfátů jsou spojovány nejen s rozvojem cukrovky, ale i se vznikem diabetických komplikací včetně zvápnění cév, nefropatie (onemocnění ledvin), retinopatie a potíží pohybového aparátu.
  • Fosfor může interagovat s léky a jinými minerály. Například s medikamenty na ředění krve a těmi užívanými při ledvinových potížích. Pokud jej chcete do těla dostat pomocí potravinových doplňků, konzultujte vhodnost jejich užívání a bezpečného dávkování s ošetřujícím lékařem. Doplňování touto formou však běžně není nutné.
  • Ve vzácných případech způsobuje suplementace fosforem projevy vedlejších účinků, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem. Méně časté je pak svědění.

Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. V případě podezření na předávkování fosfáty vyhledejte ošetřujícího lékaře.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.govNcbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Khanacademy.org

1940

Diskuze k článku