Aloe vera má antidiabetické účinky: Z listů lze vyrobit výborný domácí gel na hojení ran
Se sluncem opatrně. Přehřátí hrozí hlavně dětem, seniorům a chronicky nemocným
Zdroj: Freepik
Je všeobecně známé, že v letních měsících hrozí nebezpečí přehřátí. Toto platí obzvlášť, vycestujete-li za zážitky do teplejších oblastí. Prevenci není radno podceňovat především u malých dětí, jelikož se u nich potíže rozvíjejí rychleji než u dospělých. Ani diabetici se často v horkém počasí necítí zrovna komfortně. Přizpůsobíte-li náročnějším klimatickým podmínkám svůj denní program, stravovací a především pitný režim, můžete si letní pohodu užít do sytosti i s diabetem.
Pokud se vydáte na exotickou dovolenou, je třeba počítat s jiným počasím, než na které jste zvyklí z domova. Extrémně horké počasí nás ale zrovna tak může překvapit během víkendu na chalupě v Čechách. To, jak zvládnout dovolenkové dny bez rizika přehřátí, se dozvíte na následujících řádcích.
Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar
Víte, která očkování byste jako diabetici rozhodně měli mít? A která očkování jsou potřeba pro cestování do exotických koutů naší planety během ...
S nástupem tropických dnů i nocí bývají záchranáři vytížení
Když venku panují extrémní teploty, přibývá výjezdů zdravotníků ke kolabujícím lidem. V České republice se léčí s diabetem asi 10 % lidí, mnoho dalších o své diagnóze zatím ani neví. Přitom právě v horku se mohou zviditelnit počáteční obtíže související s prediabetem. Objevuje se pocit žízně, návaly horka, žaludeční nevolnost a nadměrné pocení. Věnujte proto pozornost svému tělu a pečujte o sebe. V horké dny je organismus vystaven větší zátěži než obvykle. Tento fakt je třeba vzít v úvahu a nevyčerpávat se ještě více.
Pravidla při horkých dnech a pobytu na slunci
Zásad, jak se vhodně chovat, aby nedošlo k přehřátí, úpalu nebo úžehu, je několik, a není od věci si je občas připomenout:
- Sledujte, abyste přijímali dostatek neslazené vody.
- Vyhněte se pobytu na přímém slunci.
- Omezte fyzickou zátěž v době, kdy bývají nejvyšší teploty, tj. od 11. do 15. hodiny.
- Noste lehké volné oblečení, kvalitní sluneční brýle, používejte krémy s ochranným UV faktorem a chraňte si hlavu pomocí klobouku.
- Kontrolujte častěji hladinu cukru v krvi.
Osvěžující drinky pro diabetiky: Užijte si pohodu léta se sklenkou plnou zdraví
Pořádáte-li přátelskou sešlost u vás doma, nemyslete jen na hosty, které snadno pohostíte konvenčním mojitem či aperolem. Připravte si zdravý a ...
Cvičení a pohyb zařaďte do ranních nebo večerních hodin
Již při prvních návštěvách u odborného lékaře se pacient s cukrovkou dozví, jak je pro správnou léčbu důležitá pravidelná pohybová aktivita. V případě, že udeřily vlny veder, není vhodné přetěžovat se fyzicky ani psychicky, ale na cvičení nemusíte rezignovat úplně. Nabízí se plavání a dovádění ve vodě, při kterém se spálí hodně energie, nebo procházky v přírodě. Vyberte si k tomu ale vhodnější části dne a využijte odpolední siestu k relaxaci.
Horko brání hladu, svačinky si ale dávejte pravidelně!
Často se stává, že v teplejších dnech lidé nemají na jídlo ani pomyšlení. Když se k tomu přidá spousta zážitků z nového prostředí, snadno se zapomene na pravidelný stravovací režim a může dojít k nežádoucím výkyvům glykémie.
Především malé děti nehlásí dopředu, že se u nich objevuje pocit hladu a v kombinaci s fyzickou aktivitou je najednou přepadne únava a okamžitá slabost. Pro tyto případy se vyplatí mít vždy u sebe kousek ovoce nebo sladkou šťávu na pití. Tolik nebezpečná hypoglykémie připomínající opilost přichází rychle, proto je potřeba předvídat a alespoň něco malého si mezi hlavními jídly zobnout. Ideální svačiny pro horké dny obsahují zeleninu, ovoce, cereálie a ořechy.
Zdroje: ct24, drmax, diabetickaasociace
769