Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar

Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar
Očkování se diabetici bát nemusí. Zvláště očkování proti chřipce by pro ně mělo být samozřejmostí každý rok. Zdroj: Pixabay

Očkování představuje pro nás všechny základní linii obrany proti řadě nebezpečných nemocí. Pro diabetiky, u kterých může být imunitní systém náchylnější na infekce, je tato obrana ještě důležitější. Ovšem ne všechny vakcíny jsou pro diabetiky zcela vhodné a někdy je lepší dbát na prevenci nemocí, než se nechat na všechny očkovat. Očkování totiž bez pochyby představuje pro organismus velkou zátěž. Podívejme se tedy, jaká jsou vlastně dostupná očkování na českém trhu a zda jsou skutečně bezpečná pro diabetiky.

Víte, která očkování byste jako diabetici rozhodně měli mít? A která očkování jsou potřeba pro cestování do exotických koutů naší planety během prázdnin? Odpovídáme vám v následujícím článku.

České zdravotnictví nabízí širokou škálu očkování

Na českém trhu je dostupná široká škála vakcín, které se dělí do několika kategorií:

 1. Živé oslabené vakcíny – tyto vakcíny obsahují oslabený kmen viru nebo bakterie. Příkladem mohou být očkování proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (MMR).
 2. Inaktivované nebo mrtvé vakcíny – ty obsahují mrtvé organismy, které již nemohou způsobit nemoc. Očkování proti chřipce je příkladem této kategorie.
 3. Subjednotkové, rekombinantní, polysacharidové a konjugované vakcíny – tyto vakcíny obsahují specifické části viru nebo bakterie. Patří sem například očkování proti pneumokokům a meningokokům.
 4. Toxoidy – tyto vakcíny jsou určeny k boji proti bakteriím, které produkují toxiny (jedy). Nebezpečný tetanus je příkladem takové nemoci.

Vápník naše tělo nutně potřebuje. Zvláště starší osoby s diabetem ho ocení v boji proti předčasné osteoporóze

Málokterý minerál je tak univerzálně potřebný jako vápník. Je zásadní pro vývoj plodu a zdraví matky v těhotenství, potřebují jej malé děti pro ...

Diabetici se očkování bát nemusí, jsou-li stabilizovaní

Obecně platí, že většina očkování je bezpečná i pro osoby s diabetem. Pokud má pacient stabilizovaný stav a jeho diabetes je dobře kontrolovaný, může obvykle dostávat stejná očkování jako lidé bez cukrovky. Přesto je důležité konzultovat jakékoliv plánované očkování s lékařem, který může posoudit jednotlivá rizika a přínosy na základě pacientova zdravotního stavu.

Cestujete do exotiky? Očkování si zařiďte s předstihem

Cestování do exotických zemí může vyžadovat specifická očkování v závislosti na zemi, kam cestujete, jako je vakcína proti žluté zimnici, tyfu nebo hepatitidě A a B. Tato očkování jsou obecně považována za bezpečná pro diabetiky, ale opět platí, že vše by mělo být konzultováno s lékařem.

Očkovací tipy pro diabetiky

 1. Plánujte dopředu: Očkování může vyžadovat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než nabude plné účinnosti, takže je důležité plánovat očkování dopředu. Mnohá očkování, včetně toho proti klíšťové encefalitidě, se aplikují v několika dávkách a plně imunní jste zpravidla až po mnoha měsících.
 2. Konzultujte s lékařem: Před očkováním se vždy poraďte se svým lékařem. Ujistěte se, že lékař ví o vašem diabetu a jiných zdravotních komplikacích, které by mohly ovlivnit očkování.
 3. Sledujte svůj stav po očkování: Po očkování sledujte jakékoliv změny ve svém zdravotním stavu. Pokud se objeví nějaké neobvyklé příznaky, okamžitě se poraďte s lékařem. Běžné příznaky zahrnují jemné zčervenání v místě vpichu, únavu a krátkodobou zvýšenou teplotu. Naopak bolest, vysoké horečky či výrazné zarudnutí nebo vyrážky v pořádku nejsou.

Klíšťová encefalitida je v létě velkou hrozbou

Klíšťová encefalitida je virální infekce, kterou přenáší klíšťata a může mít vážné následky, včetně toho nejhrozivějšího – zánětu mozkových blan. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je inaktivovaná vakcína a je obecně považována za bezpečnou i pro diabetiky.

Věděli jste, že…?

Očkování se obvykle podává ve třech dávkách.

 • První dvě dávky se podávají v intervalu 1 až 3 měsíců a poskytují ochranu po dobu jednoho roku.
 • Třetí dávka, která se podává 5 až 12 měsíců po druhé dávce, poskytuje ochranu na dalších 3 až 5 let.

Pojišťovny přispívají na očkování proti klíšťové encefalitidě

Jednotlivé pojišťovny přispívají na očkování proti klíšťové encefalitidě do jiné výše a tato výše se také často mění. Proto je před plánovaným očkováním nejlepší kontaktovat přímo svou zdravotní pojišťovnu a zeptat se na současnou situaci ohledně hrazení očkování.

V některých případech může být očkování hrazeno, pokud je pacient v oblasti s vysokým rizikem klíšťové encefalitidy, nebo pokud pracuje v zaměstnání s vysokým rizikem vystavení se klíšťatům. Některé pojišťovny nabízejí úhradu jako součást svých preventivních programů. Pokud vaše pojišťovna na očkování nepřispívá, nezbude, než si jej zaplatit z vlastní kapsy.

Rádi byste svému dítěti s diabetem dopřáli podobné prázdninové zážitky, jako mají jeho spolužáci? Vyzkoušejte dia tábory

Ještě poměrně nedávno měly diabetické děti pobyt v kolektivu komplikovanější než jejich zdraví vrstevníci. Účast na různých výletech, školách v ...

Vhodná očkování pro diabetiky aneb co si hlídat především

Výběr očkování by měl vždy probíhat pod dohledem lékaře, který zohlední individuální potřeby pacienta, jeho věk, životní styl a v případě očkování do ciziny i místo, kam cestuje. Například očkování proti chřipce je doporučeno všem osobám s diabetem, protože komplikace chřipky mohou u diabetiků vést k dekompenzaci diabetu.

Která očkování by diabetici určitě měli mít?

Pro diabetiky je důležité mít přehled o proběhlých očkováních a dobře si plánovat, kdy k dalšímu očkování přistoupit. Termíny jednotlivých očkování se liší zpravidla dle sezóny a může na ně mít vliv také aktuální zdravotní stav diabetika. Ačkoli by se diabetici měli řídit stejnými pokyny pro očkování jako lidé bez diabetu, následující očkování jsou pro ně obzvláště důležitá:

 1. Očkování proti chřipce: Diabetici by se měli nechat očkovat proti chřipce každý rok. Chřipka může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi a komplikace z chřipky mohou být u diabetiků závažnější.
 2. Pneumokokové očkování: Pneumokokové infekce mohou způsobit závažné nemoci, jako je zápal plic, meningitida a sepse.
 3. Hepatitida B: Toto očkování je obzvláště důležité pro diabetiky mladší 60 let nebo pro ty, kteří jsou nově diagnostikováni. Tento virus se může šířit přes kontaminované jehly a je pro diabetiky, kteří si pravidelně aplikují injekce, zvláště nebezpečný.
 4. Tetanus: Toto očkování by mělo být aplikováno každých 10 let. Tetanem se můžete nakazit například při škrábnutí rezavým drátem či hřebíkem.
 5. Očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám (MMR): Na tyto nemoci byla většina z nás očkována v dětství, ovšem pokud toto očkování nemáte, měli byste se nechat naočkovat i v dospělosti.
 6. Herpes zoster (pásový opar): Pro diabetiky ve věku 50 let a více je doporučeno očkování proti herpes zoster, aby se předešlo pásovému oparu.
 7. Covid-19: Diabetici jsou považováni za rizikovou skupinu pro těžký průběh onemocnění covid-19, a proto by měli být očkováni i na tuto chorobu.

Očkování je klíčovou součástí péče o zdraví, zejména pro osoby s diabetem. Nepodceňujte jeho důležitost zvláště v období letních dovolených, které jsou spojeny s pobytem v přírodě. Ačkoliv je v ní krásně, číhají v ní nebezpeční paraziti, kteří mohou vaše zdraví značně ohrozit.

Zdroje: casopisvnitrnilekarstvi, dialiga, prolekare

5090

Diskuze k článku