HemaGel Banner

Kraul, prsa, nebo snad motýlek? Plavání je zábava a pomůže i při diabetu!

Kraul, prsa, nebo snad motýlek? Plavání je zábava a pomůže i při diabetu!
Plavání je přirozenou formou pohybu. Zdroj: Shutterstock

Plavání, potápění a šnorchlování se pojí především s létem. Plavat se však dá po celý rok. Ať už vyrazíte na dovolenou k moři v zimě, nebo navštívíte krytý bazén, můžete si tento bezesporu výjimečný sport užít bez ohledu na počasí. Plavání v sobě totiž skrývá celou řadu zdravotních benefitů. Pro diabetiky však přináší i obavy v podobě hypoglykémie a možných přidružených nemocí. Jak se s tím popasovat?

Plavání je všestranným pohybem vhodným pro všechny věkové kategorie. Ocení ho také diabetici 1. a 2. typu, zvyšuje totiž citlivost na inzulín, pomáhá snižovat krevní tlak, posiluje srdce a usnadňuje hubnutí. Ve vodě dokonce šetříme i své klouby, protože voda sníží hmotnost našeho těla o 90 %. Pojďte se s námi podívat na výhody plavání, ale také na nebezpečí, která s sebou přináší.

Plavecké začátky aneb Co dobrého vám pobyt ve vodě přinese?

Jakýkoliv pohyb ve vodě je pro naše tělo velmi energeticky náročný – ať už plavete prsa, dopřáváte si chůzi po dně bazénu nebo cvičíte aqua aerobik. Proto by úplní začátečníci měli začínat pozvolna a postupem času přidávat na intenzitě (např. uplavte bazén a před otočkou si dejte půl minutky pauzu). Ve vodě však vaše tělo uvítá jakýkoliv pohyb. Díky němu:

  • se vám bude lépe usínat a spát,
  • zlepšíte svou celkovou kondici,
  • posílíte svaly těla a srdce,
  • rychleji se dostanete na svou vysněnou hmotnost,
  • nezatížíte klouby,
  • udržíte v normě krevní tlak a cholesterol,
  • uvolníte do těla endorfiny, které navozují pocit štěstí.

    Na co by měl diabetik při plavání myslet?

    Každý pohyb spaluje energii a energie je palivo v podobě sacharidů. Ve vodě spálíme dokonce 2krát více než na souši. Proto je velice důležité kontrolovat častěji svou hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k hypoglykémii. Dalším nemalým problémem u diabetika mohou být různé odřeniny, potenciální plísně a bakterie. Všechny tyto kožní problémy mohou způsobit diabetikům nemalé potíže. Je proto dobré držet se těchto rad:

    1. Před plaváním, během něho i po něm si zkontrolujte hladinu glykémie (pamatujte na to, že citlivost na inzulín může být zvýšená následujících 48 hodin po plavání – je to tedy doba, kdy jste vystaveni vyššímu riziku hypoglykémie).
    2. Pravidelné plavání s sebou nese i následnou úpravu bazálního a bolusového inzulínu.
    3. Před plaváním by měla být hladina cukru o něco málo vyšší než 7 mmol/l.
    4. Dopřejte si před výkonem o 40 gramů sacharidů více.
    5. Vždy mějte v dosahu rychlý cukr.
    6. Každý večer kontrolujte své nohy.
    7. Ve společných prostorách sprch, ale i kolem koupaliště, noste žabky (zabráníte tak řezným ranám, puchýřům a vředům).
    8. Alespoň zpočátku neplavejte sami, vezměte s sebou přítele, nebo informujte plavčíka, že jste diabetik.
    9. Náramek na ruce může ostatním pomoci při rychlé pomoci (hypoglykémie je totiž snadno zaměnitelná s opilectvím). 

      Horská turistika není pasé ani při diabetu. Nezapomeňte však naslouchat svému tělu!

      Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a měla by být nedílnou součástí života každého diabetika. S každým krokem navíc dojde ke stabilnější ...

      Ve vodě je potřeba věnovat pozornost nejenom svým nohám, ale celkově své kůži (o tom, jak pečovat o své tělo, se dočtete zde). Je velice důležité po plavání se osprchovat, abyste se zbavili chlóru. Používejte spíše sprchové oleje – namísto mýdel, která pokožku ještě více vysušují, a pozornost věnujte i používání opalovacích krémů.

      Doporučení: Vyhněte se plavání, pokud jste za posledních 24 hodin měli těžkou hypoglykémii.

      Jak ochránit své diabetické pomůcky

      Všechny potřebné pomůcky, které diabetik využívá, jsou velice drahou záležitostí. Je tedy pravděpodobné, že jim musíte během pobytu ve vodě věnovat zvýšenou pozornost. Senzory (kontinuální měření glukózy) jsou voděodolné a vydrží ponoření do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut (o tom, jak ochránit svůj senzor, se dočtete zde). Některé inzulínové pumpy však vodotěsné nejsou a je potřeba je na čas odpojit – infuznímu setu voda nevadí.

      Inzulínovou pumpu, stejně jako inzulín, je důležité schovat na místo, kde se neznehodnotí kvalita. Nesmí dojít k přehřátí, proto je vhodné schovat tyto pomůcky do stínu nebo zahrabat do písku. Na trhu si můžete také pořídit speciální chladicí taštičky na bázi gelu, které udrží inzulín v chladu.

      Zajímavost ze světa: Znáte amerického plavce Garyho Halla Jr.? Tomu byla v roce 1999 (tedy během vrcholové kariéry) diagnostikována cukrovka 1. typu. Lékaři mu prorokovali konec závodní kariéry. Hall je však důkazem toho, že když se chce, jde s diabetem opravdu vše – a navzdory všemu měření, píchání inzulínu a dojídání “hypa” trénoval i osm hodin denně. V roce 2000 byl korunován nejlepším plavcem na světě a v roce 2004 dokonce překonal svůj vlastní rekord. Na kontě má 10 olympijských medailí. 

      Plavání na otevřené vodě

      Toto téma by mohlo být kapitolou samo o sobě (nezapomeňte si přečíst alespoň článek S diabetem na dovolené). Otevřená voda, ať už moře nebo jezero, skrývá mnohá nebezpečí. Diabetik má však k obavám mnohem větší důvod – studená voda totiž zvyšuje pravděpodobnost hypoglykémie (tělo totiž musí vydat k ohřátí orgánů mnohem více energie). Ta je o to větším strašákem, že v moři vám plavčík nepomůže. Mdloby na otevřené vodě jsou mnohem nebezpečnější než na souši – kde vám může kdokoliv poskytnout pomoc. Dalším rizikem je poranění o korál nebo o ježka – boty do vody by tak měly být základem každého diabetika.

      TIP: Na cesty do zahraničí si vezměte laminovaný text v anglickém jazyce o tom, že jste diabetik. V textu by měl být uvedený i kontakt na někoho blízkého nebo na vašeho diabetologa. Ještě lepším řešením je však ID náramek na ruku se stejnými informacemi. To vše vám může pomoct v případě vážných zdravotních komplikací.

      Zdroj: Diabetes.org, Swimming, Diabetes.co

      4077

      Diskuze k článku