Osvěžující drinky pro diabetiky: Užijte si pohodu léta se sklenkou plnou zdraví

Osvěžující drinky pro diabetiky: Užijte si pohodu léta se sklenkou plnou zdraví
Letní pohoda se sklenkou osvěžujícího nápoje v ruce je dostupná i diabetikům – zkuste to letos ale zdravěji Zdroj: Pixabay

Léto je obdobím, kdy se snad všichni těšíme na osvěžující drinky a koktejly, ať už doma, nebo na zahrádce oblíbené hospůdky. Pro diabetiky však může být výběr nápojů trochu komplikovanější. Určitá omezení jsou na místě, ale i diabetici si mohou pochutnat na mnoha osvěžujících, a přitom zdravých drincích. Důležité je vědět, jaké ingredience jsou vhodné a jakým byste se raději měli vyhnout. Podívejme se tedy společně na to, jak si připravit takový vhodný dia drink pro dlouhé letní večery.

Pořádáte-li přátelskou sešlost u vás doma, nemyslete jen na hosty, které snadno pohostíte konvenčním mojitem či aperolem. Připravte si zdravý a chutný dia drink i pro sebe a zábava bude plynout hned o to lépe!

Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar

Víte, která očkování byste jako diabetici rozhodně měli mít? A která očkování jsou potřeba pro cestování do exotických koutů naší planety během ...

Ingredience vhodné pro diabetiky jsou založené na ovoci a pramenité vodě

Nápoje pro diabetiky by měly obsahovat minimum cukru. Zároveň by měly být chutné a osvěžující, aby splnily svůj účel, kterým je pochutnat si na nich. Důležité je volit přírodní ingredience, které obsahují vitamíny a minerály, a vyhýbat se umělým sladidlům a šťávám s vysokým obsahem cukru. Co může tvořit základ vašeho dia drinku?

 1. Ovoce a zelenina s nízkým obsahem cukru: Využít sezónní ovoce a zeleninu je vynikající způsob, jak přidat letní chutě i vitamíny do vašeho nápoje. Mezi vhodné druhy patří například citrony, limetky, jahody, maliny, červený grapefruit, okurky a zelenina jako řapíkatý celer a špenát.
 2. Minerální a pramenitá voda: Vody s bublinkami jsou ideální, pokud chcete přidat trochu šumivosti bez přidání cukru. Můžete si jednoduše koupit balenou minerálku, která vám navíc dodá i mnohé cenné minerály, anebo využijte přístroj SodaStream pro domácí výrobu šumivé vody.
 3. Bylinné čaje: Bylinné čaje, jako je máta, šalvěj nebo levandule, mohou být skvělou základnou pro letní drinky. Můžete je podávat studené a případně je obohatit o výše uvedené ovoce či zeleninu. Jako skvělá volba pro ledový čaj se hodí i zelený či bílý čaj, který můžete servírovat s kostkami ledu. K dostání jsou i balené čaje, které jsou určeny přímo pro „ledové“ servírování.

Vyhněte se doslazování a nadměrnému množství alkoholu

Některé ingredience mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a měly byste se jim tedy raději vyhnout. Patří sem například:

 1. Slazené nápoje: Většina komerčně dostupných nápojů obsahuje vysoké množství cukru. Řadí se k nim energetické nápoje, slazené šťávy a limonády. Ty by pro diabetiky měly představovat jednoznačnou stopku!
 2. Umělá sladidla: Některá umělá sladidla mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, a navíc mají mnoho vedlejších účinků, které zatím nebyly vždy plně prokázány. Obezřetnost je však u těchto chemicky vyráběných látek na místě.
 3. Ovoce s vysokým obsahem cukru: Některé ovoce, jako jsou hrozny, mango nebo banány, mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a měly by se konzumovat s mírou.

Tip pro vás: Sladké ovoce však můžete bez obav použít třeba jako jedlou dekoraci pro váš drink – jednoduše ozdobte sklenici měsíčkem manga, melounu či banánu.

Vápník naše tělo nutně potřebuje. Zvláště starší osoby s diabetem ho ocení v boji proti předčasné osteoporóze

Málokterý minerál je tak univerzálně potřebný jako vápník. Je zásadní pro vývoj plodu a zdraví matky v těhotenství, potřebují jej malé děti pro ...

Alkohol používejte spíše symbolicky

Alkohol může být pro diabetiky trochu komplikovaným tématem. Zatímco malé množství alkoholu (jeden až dva drinky denně) nemusí mít výrazný vliv na hladinu cukru v krvi, nadměrné pití může způsobit hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi).

Studie se v otázce zdravé konzumace alkoholu často rozchází – zatímco některé tvrdí, že malé množství (cca 2 dcl vína nebo 1 malé pivo denně) v zásadě nevadí, jiné oponují tím, že i troška alkoholu může diabetikům uškodit. Nezbývá tedy, než se řídit pravidlem zlaté střední cesty a alkohol si v letních drincích dopřát spíše jako ochucovadlo, které dodá nápoji „šmrnc“.

Tip pro vás: Pokud se rozhodnete pít alkohol, vyhněte se koktejlům s vysokým obsahem cukru a upřednostňujte suché víno, lehčí pivo nebo destiláty bez přidaného cukru. Vždy konzumujte alkohol s jídlem a nikdy na lačný žaludek!

Skvělé recepty na letní drinky pro diabetiky

Inspirujte se našimi tipy a udělejte si radost třeba některým z těchto drinků:

Osvěžující voda s okurkou a limetkou

  • 1 litr pramenité vody
  • 1 malá okurka
  • 2 limetky
  • lístky máty

Nakrájejte okurku na tenké plátky a limetky na osminky. Můžete přidat i několik lístků máty. Všechny ingredience vložte do karafy s vodou a nechte několik hodin odstát, aby se chutě propojily.

Jahodový čaj s mátou

  • 1 litr vody
  • hrst čerstvých jahod
  • hrst čerstvé máty
  • bylinný čaj podle chuti (např. rooibos)

Uvařte bylinný čaj a nechte ho vychladnout. Přidejte čerstvé jahody a listy máty. Nechte několik hodin v chladu, aby se chutě propojily. Servírujte ozdobené plátky jahod a lístky máty.

Grapefruitový spritz s bylinkami

  • 1 červený grapefruit
  • 1 sklenice minerální vody
  • bylinky podle chuti (třeba rozmarýn nebo bazalka)

Grapefruit vymačkejte a šťávu smíchejte s minerální vodou. Přidejte bylinky a servírujte s ledem. Můžete ozdobit čerstvým ovocem a lístky bylinek.

Jako diabetik si můžete vychutnat řadu osvěžujících letních nápojů, zvláště pokud zvolíte vhodné ingredience a vyhýbáte se vysokým dávkám cukru. Ať už si vyberete nápoj s alkoholem, nebo bez, kouzlo léta v doušku chladivého drinku navštíví i vás.

Zdroje: ncbi, diabetickaasociace, dialiga

7635

Diskuze k článku