Horko může s glykémií značně zamávat: Chraňte se před sluncem, dýchejte a hydratujte

Horko může s glykémií značně zamávat: Chraňte se před sluncem, dýchejte a hydratujte
V létě si musíte dát pozor na dostatečnou hydrataci Zdroj: Freepik

Horké letní dny mohou být náročné pro všechny. Pro diabetiky, zejména ty středního věku, však představují o něco větší výzvu. Vysoké teploty mohou ovlivnit metabolismus a způsobit kolísání hladiny cukru v krvi. Jestliže však dobře porozumíte mechanismům, jakými horko působí na tělo, můžete si užít léto bez nepříjemných zdravotních komplikací.

Sluníčko se počátkem června začíná projevovat v plné své síle a láká nás k pobytu venku. Pohyb na čerstvém vzduchu je více než prospěšný, pozor na přehřátí těla a dlouhý pobyt na ostrém slunci. Co pro sebe můžete udělat?

Čtyři znaky metabolického syndromu: Dysfunkčnímu tělu pomůžete skutečnými potravinami

Metabolický syndrom není jednorázovým onemocněním, na které si vezmete léky a ono zmizí. Jedná se spíš o několik rizikových faktorů, které ...

Praktické tipy, jak se bránit nepříznivému vlivu horka

  1. Hydratace: Organismus diabetiků má tendenci rychleji se dehydratovat. Při vysokých teplotách se tělo snaží ochladit pocením, což může vést k nadměrné ztrátě tekutin. Dostatečně pijte, zejména čisté nebo pramenité vody. Nápojům s vysokým obsahem cukru se vyhněte. Mohou zvýšit hladinu cukru v krvi.
  2. Monitorování hladiny cukru: Teplé počasí může způsobit náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi, protože vysoké teploty zvyšují citlivost těla na inzulín. To může vést k hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi). Na druhou stranu může dehydratace vést i ke zmiňované hyperglykémii (vysoká hladina cukru v krvi).
  3. Chlazení léků: Inzulín a některé další léky mohou při vysokých teplotách ztratit svou původní účinnost. Také glukometry a inzulínové pumpy mohou být náchylné k poruchám, jsou-li teploty extrémní. Uchovávejte proto inzulín a další léky v chladničce nebo v chladicí tašce, která je ideální zvláště na cesty. Ujistěte se však, že léky nezmrznou!
  4. Plánování aktivity: Pokud je to možné, vyhněte se fyzické aktivitě v nejteplejších hodinách dne. Naplánujte si cvičení či procházky na ranní nebo večerní hodiny, kdy jsou teploty nižší.
  5. Ochrana před sluncem: Přímé slunce může způsobit přehřátí těla. Noste pokrývku hlavy, používejte kvalitní opalovací krém a snažte se zůstat co nejvíce ve stínu.
  6. Dostatek odpočinku: Ujistěte se, že dostatečně odpočíváte. Teplé počasí může být pro tělo vyčerpávající, a tak je důležité, abyste se dostatečně vyspali a regenerovali.

Nezapomínejte na důležitost hydratace: Pitný režim ovlivňuje cukrovku víc, než jste si mysleli

Většina diabetiků – zvláště na počátku své diagnózy – pociťuje silnou žízeň. Jedná se vlastně o obrannou reakci těla na vyšší hladinu krevního ...

Proti nadměrnému pocení pomůže prevence

Jedním ze způsobů, jak tělo reaguje na vysoké teploty, je zvýšená produkce potu. Pocení je přirozený proces, který pomáhá tělu ochlazovat se. U diabetiků však často dochází k nadměrnému pocení, které může být velmi nepříjemné, může zvyšovat riziko dehydratace a vést k dalším přidruženým problémům (například kožním potížím a syndromu diabetické nohy). Problémy s pocením mohou také souviset s diabetickou neuropatií, která může způsobit poruchy funkce potních žláz. To vede k nadměrnému, nebo naopak nedostatečnému pocení.

Abyste předešli nadměrnému pocení v letních měsících, můžete vyzkoušet několik ověřených tipů:

  • Vybírejte si správné oblečení: Noste lehké, prodyšné materiály, jako je bavlna či hedvábí, které umožní potu dostatečně se odpařovat. Vhodné jsou světlé barvy, které odrážejí slunce a pomáhají kůži zůstat chladnější.
  • Zdržujte se ve stínu: Pokud je to možné, snažte se během nejteplejších hodin zůstat ve stínu. Tím se vyhnete agresivnímu působení přímého slunce, které může zvýšit teplotu těla a vést k nadměrnému pocení.
  • Hydratace: Udržujte tělo dostatečně hydratované. To pomůže regulovat jeho teplotu a předcházet nadměrnému pocení. Pijte dostatek vody po celý den, abyste nahradili tekutiny ztracené pocením.

Zdroje: drmax, ct24, cukrovka

3176

Diskuze k článku