Neuropatie: jak jí předcházet a jak ulevit od bolesti? Pomoci mohou režimová opatření i akupunktura

Neuropatie: jak jí předcházet a jak ulevit od bolesti? Pomoci mohou režimová opatření i akupunktura
Akupunktura může ulevit od neuropatických bolestí Zdroj: Freepik – wavebreakmedia_micro

Diabetici 2. typu se často potýkají nejen s vysokými hladinami cukru v krvi, ale i dalšími komplikacemi, mezi které patří také diabetická neuropatie neboli poškození nervů. Toto onemocnění je velmi bolestivé a dojde-li k poškození nervu, není již možné jej zvrátit. Proto je velmi důležité klást důraz na preventivní opatření ke snížení pravděpodobnosti rozvoje diabetické neuropatie. Jaká to jsou? A co pomůže pro snížení bolesti, pokud už se u vás neuropatie projevuje? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Téměř polovina osob léčících se s diabetem – zejména 2. typu – se dle American Diabetes Association potýká s diabetickou neuropatií. Na vině tohoto onemocnění jsou nevyrovnané hladiny glykemie, kdy vysoká hladina cukru v krvi poškozuje buď samotné nervy, nebo cévy, které zásobují nervy tolik potřebným kyslíkem a živinami. Neuropatie se může projevovat na různých částech těla, nejčastěji se však objevuje v oblasti dolních končetin.

Jak předcházet diabetické neuropatii?

Je důležité uvědomit si, že poškození nervů je nezvratné. Proto je nesmírně důležité samotnému onemocnění předcházet. Tím nejdůležitějším, co můžete udělat, je dodržovat léčbu nasazenou vaším lékařem, absolvovat u něj pravidelné kontroly a dělat vše pro to, abyste udrželi hladinu cukru v krvi – a také krevní tlak – stabilní. Do svých režimových opatření proto zařaďte následující:

  • Konzumujte vyváženou stravu, která zahrnuje dostatek vlákniny a zdravých tuků. Jezte hodně zeleniny a přiměřeně ovoce.
  • Omezte příjem jednoduchých sacharidů ve stravě, vyhněte se průmyslově zpracovávaným potravinám, stravě z fast foodů či smaženým jídlům.
  • Pravidelně cvičte, každý den se věnujte fyzické aktivitě.
  • Pokud kouříte, přestaňte – kouření negativně ovlivňuje průtok krve a zásobování nervů živinami a kyslíkem.
  • Snažte se co nejvíce vyhýbat konzumaci alkoholu, ideálně jej nekonzumujte vůbec.
  • Hlídejte si hladiny triglyceridů – tuků, které se ukládají v tepnách a podílejí se na celkové hladině cholesterolu v krvi. Tyto tukové částice se zde ukládají v případě, že zkonzumujete více kalorií, než kolik spálíte. K vysokým hladinám triglyceridů mohou přispívat i potraviny bohaté na nasycené tuky, vysoce průmyslově zpracované potraviny či potraviny s vysokým obsahem cukru a jednoduchých sacharidů, jako je bílá mouka a bílá rýže. Hladinu triglyceridů v krvi může zkontrolovat váš ošetřující lékař pomocí krevních odběrů.

Můj příběh: Díky cukrovce jsem našla svého biologického otce

Na cukrovku 2. typu mi přišla obvoďačka. Už nějakou dobu jsem se necítila úplně ve své kůži a ona při kontrole odhalila hodně cukru v krvi. I ...

Jak zmírnit bolest způsobenou diabetickou neuropatií?

Jak už jsme uvedli výše, poškození nervů je nezvratné, a dosud neexistuje lék, který by diabetickou neuropatii vyléčil. Proto se při tomto onemocnění alespoň hledají cesty, které uleví od bolesti či zpomalí progresi poškození nervů. O správně zvolené metodě je vždy třeba poradit se s ošetřujícím lékařem, který zná nejlépe váš zdravotní stav a je schopen doporučit vám nejlepší postup.

Léky ulevující od bolesti

Kromě samotných léků pro stabilizaci hladin cukru v krvi lze při neuropatických bolestech užívat léky proti bolesti, a to buď volně dostupné, nebo na předpis. Nikdy však neužívejte volně dostupné léky proti bolesti dlouhodobě a bez vědomí vašeho ošetřujícího lékaře!

Ostatní léky

Kromě léků proti bolesti může v některých případech, zejména pro zmírnění mírných až středních bolestí nervů, lékař předepsat léčbu antidepresivy. Vzhledem k tomu, že neuropatie však může postihovat nejrůznější části vašeho těla, například močový měchýř, či u mužů způsobovat sexuální dysfunkci, může lékař předepsat i léky pro řešení těchto obtíží.

Operace

K operativnímu řešení se přistupuje ve chvíli, kdy neuropatie vede deformaci chodidla či kloubů. Velmi slibným řešením by však mohla být také dekomprese nervů, která zmírňuje tlak na nervy, a tím i bolestivost, jak potvrzují výsledky studie zveřejněné v roce 2022. Ta byla provedena na více než 2 000 pacientů a kromě pozitivního účinku při snižování symptomů diabetické periferní neuropatie prokázala dekomprese nervů také významně snížené riziko vzniku diabetických vředů a amputace dolní končetiny.

Ikigai: Japonské umění spokojeného žití může prospět nejen diabetikům

Výraz ikigai je složeninou dvou japonských slov: „ikiru“ v překladu znamená „žít“ a „kai“ má významů více, nejčastěji se překládá jako „naplnění ...

Alternativní řešení bolesti

Vzhledem k nedostatečné léčbě diabetické neuropatie jsou často zkoumány také nejrůznější alternativní terapie, které by mohly ulevit od bolesti spojené s poškozením nervů. Mezi ty nejvíce diskutované a podložené i vědeckými studiemi patří následující:

  • Elektrostimulační terapie biofeedback, která představuje metodu tréninku nervové soustavy, jež v sobě propojuje poznatky lékařské vědy s informačními technologiemi. Studie, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2021, došla k závěru, že u pacientů s chronickou bolestí způsobenou neuropatií došlo při použití této terapie nejen k výraznému snížení bolesti, ale také ke snížení hladin kortizolu, což je stresový hormon. Výsledků tato terapie dosahuje již při jednorázovém ošetření, nicméně efektivnější je při dlouhodobé léčbě.
  • Laserová terapie – na účinky terapie červeným světlem při odbourávání neuropatických bolestí se zaměřila studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2016. Ta došla k závěru, že pronikání laserového paprsku působí především analgetickým účinkem v oblasti expozice, a přináší tak krátkodobou úlevu. K přesnějším výsledkům je třeba ještě dlouhodobějšího zkoumání a definování léčebných protokolů, které pomohou s optimalizací účinku.
  • Akupunktura – výsledky výzkumu zveřejněné v roce 2020 přinesly dobrou zprávu pro všechny, kteří se nebojí aplikace jehliček – akupunktura se totiž ukázala jako účinná léčba neuropatických bolestí. Výraznou úlevu od bolesti zaznamenali účastníci studie při 10týdenní kúře, kdy jim byla akupunktura aplikována individuálně dle potíží jedenkrát týdně.

Doporučení na závěr

Pro předcházení rozvoje diabetické neuropatie je třeba přistoupit zavčasu a svědomitě k léčbě cukrovky a udržovat stabilní glykémie. V případě, že se u vás začnou objevovat symptomy, jež by mohly značit nástup neuropatie, jako je brnění končetin, bolesti nohou, nehojící se rány, potíže v intimní oblasti, časté závratě atd., informujte okamžitě svého diabetologa a domluvte se na dalším postupu. K léčbě diabetické neuropatie přistupujte dle doporučení svého ošetřujícího lékaře a nejrůznější terapie s ním dopředu prodiskutujte.

Zdroje: diabetes.org, everydayhealth.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, journals.sagepub.com
Foto: Freepik

35941

Diskuze k článku