Ananas na talíři diabetiků: Exotické ovoce zažene chutě na sladké a podpoří hubnutí i zdraví kostí
Ikigai: Japonské umění spokojeného žití může prospět nejen diabetikům
Zdroj: Pixabay
Žít šťastný a dlouhý život ve zdraví – přání většiny z nás. A právě Japonsko je dlouhověkostí i radostí ze života proslulé – je totiž zemí, jejíž obyvatelé žijí v průměru nejdéle na celém světě. Možná je za tím i jejich životní filosofie, kterou nazývají ikigai. A možná toto umění života může pomoci i vám posunout svůj život na lepší úroveň, smířit se s cukrovkou, dosáhnout lepších hodnot cukru v krvi, nebo vám třeba bude pomocníkem při hledání smyslu života. A podpořit může i vaše zdraví.
Výraz ikigai je složeninou dvou japonských slov: „ikiru“ v překladu znamená „žít“ a „kai“ má významů více, nejčastěji se překládá jako „naplnění / plodnost / účinnost“. Ikigai tak můžeme chápat jako smysl života, důvod žití nebo jednoduše důvod, proč ráno vstát z postele a užít si den.
Následovat svůj smysl života znamená starat se o sebe
Neexistuje univerzální návod, jak dosáhnout ikigai. To je totiž jedinečné a vychází z osobních hodnot a přesvědčení. Jeho cílem je, abychom žili v souladu se svým fyzickým zdravím, duševním zdravím i sociálním blahobytem a dosáhli naplněného života, ve kterém budeme nejen zdraví, ale zároveň budeme pociťovat štěstí, spokojenost, smysluplnost, sebeúctu a morálku. Ikigai zároveň nedosáhneme lusknutím prstů, je to spíše způsob našeho života, cesta, kterou jdeme.
Najít své vlastní ikigai je tak cesta sebepoznání, na které je třeba zaměřit se na své nitro, silné stránky, dovednosti, hodnoty a vášně. Objevit, co nám v životě dělá radost, co nám dává smysl žít naplněný a účelný život.
První aplikace inzulinu: Pokoj smrti plný dětí se změnil v místo radosti a naděje
Před vynálezem inzulinu spočívala léčba diabetu 1. typu především v těžké restrikci stravy. I když byly pacientům s diabetem nasazeny velmi ...
Najít cestu k ikigai pomohou základní otázky
Abyste dosáhli naplněného a spokojeného života, je třeba prozkoumat nejen sami sebe, ale stanovit si také cíle, kterých chcete dosáhnout. Při své cestě k nalezení ikigai se zaměřte na následující otázky:
- Jaké jsou moje silné stránky?
- V čem jsem dobrý/dobrá?
- Co mě naplňuje?
- Jaké jsou moje zájmy, koníčky, vášně?
Zamyslete se také nad svou minulostí, nad zážitky či úspěchy, při kterých jste pociťovali naplnění a smysluplnost. Nebojte se objevovat nové a nepoznané věci, inspirujte se u ostatních, čtěte knihy…
Pět pilířů pro hledání ikigai
K dosažení cesty ke šťastnému a dlouhému životu je dle neurovědce Kena Mogiho potřeba stavět na pěti pilířích:
- Začít v malém – a zaměřovat se na detaily
- Uvolnit se – a přijmout to, kým jste
- Harmonie a udržitelnost
- Radovat se z maličkostí
- Být tady a teď
Inzulin pod lupou: Hormon nezbytný pro zachování života diabetiků slaví 102 let od svého objevu
Co je inzulin a co způsobuje cukrovku? Inzulin je přirozeně se vyskytující, základní hormon produkovaný beta buňkami slinivky břišní, který ...
Ikigai a diabetes
Využít ikigai lze nejen obecně ke zdravému a spokojenému životu, ale třeba i k lepšímu smíření se s cukrovkou. Rohan Arora, umělec a diabetik 1. typu, využil ikigai ke zlepšení managementu své cukrovky. Aplikoval 10 pravidel, která mu dle jeho slov pomohla zlepšit zdraví i hladiny cukru v krvi. A jaká pravidla to jsou?
- Být aktivní – neustávat, dělat pokroky a nikdy nevzdávat boj s cukrovkou.
- Nespěchat – jen trpělivost a odhodlání pomohou dosáhnout požadovaných výsledků.
- Nepřejídat se – obzvláště u cukrovky je vyvážená strava základ a přejídání může vést k náhlému zvýšení hladiny cukru v krvi.
- Obklopovat se přáteli – říká se, že sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílené neštěstí je poloviční neštěstí. A k obojímu potřebujeme dobré přátele, s kterými se cítíme šťastni.
- Dostat se do formy – cvičení, nebo alespoň přiměřená fyzická aktivita, nejen celkově prospívá zdraví, ale dochází také k vyplavování hormonů, díky kterým se cítíme šťastní.
- Usmívat se – i když nás něco trápí, máme cukrovku atd., neměli bychom zapomínat, že pořád máme spoustu dobrého, co třeba jiní nemají, a hlavně – stále jsme naživu! A to už je pořádný důvod k úsměvu.
- Trávit čas v přírodě – příroda je naší přirozenou součástí, proto i z přelidněných měst je třeba občas utéct do její klidné náruče. Nejen, že si dobijete energii, ale také zde odbouráte stres, který, jak dobře víme, negativně ovlivňuje (nejen) cukrovku.
- Být vděční – uvědomte si každý den, za co můžete být vděční – a poděkujte za to. Však ne každý má to štěstí, že má rodinu, střechu nad hlavou, dostatek jídla, možnost píchat si inzulin či užívat antidiabetika…
- Žít tady a teď – užívejte si každého dne na maximum a nestresujte se tím, co bylo či bude.
- Najít své ikigai – pokuste se dát smysl svým dnům a žijte naplněný život. Dělejte to, co je pro vás důležité a v čem se cítíte úplní.
Malá poznámka k cestě k ikigai
Z výše uvedených řádků možná vyplývá, že ikigai platí pouze pro soukromý život. Tak tomu ale není, ikigai můžete aplikovat v jakékoliv oblasti – můžete se pustit do profese, ve které jste dobří a která vás naplňuje, zlepšit pomocí ikigai své výkony při sportu, zlepšit mezilidské vztahy, či udělat změnu, která prospěje světu… Vždy ale postupujte svým vlastním tempem, dělejte jen tolik kroků, kolik potřebujete či zvládnete – a pamatujte na to, že nejdůležitější je začít a vytrvat.
Ikigai pod lupou vědců
Vzhledem k tomu, že se ikigai šíří z Japonska do celého světa a i u nás jej praktikuje stále více lidí, není divu, že neuniklo ani hledáčku vědců. A výsledky jejich bádání jsou více než povzbuzující.
- Například studie publikovaná v roce 2022 se zaměřila na souvislost mezi ikigai a rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Po dobu více než 19 let vědci sledovali více než 71 tisíc osob ve věku 40–79 let a došli k závěru, že u účastníků studie, kteří žili v souladu s ikigai, tedy smysluplným životem, bylo nižší riziko úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. Zajímavostí ještě je, že tento pozitivní dopad byl výraznější u mužů.
- Další studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2022, se pak zaměřila na osoby starší 65 let. U osob s ikigai bylo pozorováno o 31 % nižší riziko rozvoje funkčního postižení a o 36 % nižší riziko rozvoje demence. Zároveň také byly u lidí s ikigai vykazovány nižší symptomy deprese a beznaděje, naopak tito lidé pociťovali větší štěstí a životní spokojenost.
- Na souvislost mezi úmrtností a ikigai se zaměřila i studie, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2008. Vědci sledovali více než 43 tisíc osob po dobu sedmi let a došli k závěru, že riziko úmrtnosti z nejrůznějších příčin bylo významně vyšší u osob, které nenašly smysl pro ikigai. Z hlediska konkrétní příčiny pak byla úmrtnost u osob bez ikigai spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění – a právě jejich riziko je zvýšené i u diabetiků.
Můj příběh: Známí splácí hypotéku na bydlení, já mám kvůli cukrovce a lenosti úvěr na nové zuby
Všechno začalo někdy před deseti lety. Byl jsem čerstvě ženatý, měj jsem dobrou práci, dostal jsem se na vysněný manažerský post, na který jsem ...
Doporučení na závěr
Ať už propadnete kouzlu ikigai, nebo vás toto dávné japonské učení příliš neoslovilo, máme pro vás jedno doporučení platné pro všechny – naučte se najít na každém dni alespoň něco pozitivního a vyhraďte si alespoň malou chvilku jen sami pro sebe. A když k tomu přidáte ještě trochu pohybu a vyváženou stravu, uvidíte, že radovat se bude jak vaše tělo, tak i vaše psychika. Mít pro co žít a radovat se ze života je totiž zásadní – a je úplně jedno, jakou filosofii vyznáváte právě vy.
Zdroje: ikigai-living.com, medium.com, eccentricclub.cz, ncbi.nlm.nih.gov, thelancet.com
7183