
Stres: Může zachránit život i zničit zdraví. Zvyšuje glykemii a přispívá k rozvoji cukrovky

Vlezli jste omylem do výběhu lvů v zoologické zahradě, nebo vám vaše šestnáctiletá dcera oznámila, že je těhotná? Náš mozek, jakkoli je dokonalý, nedokáže rozeznat, jestli nám jde o život, nebo jsme pouze v situaci, která je pro nás stresující. A proto v obou případech spustí stresovou reakci „bojuj, nebo uteč“, která nám sice může zachránit život, ale také přinést spoustu problémů. Zejména diabetikům.
Stresová reakce „bojuj, nebo uteč“ umožňovala našim předkům přežít. I nás chrání před nebezpečím nebo poraněním. Provází ji zvýšená hladina cukru v krvi, která funguje jako palivo, jež může tělo okamžitě použít k běhu nebo k jiné nezbytné fyzické nebo psychické činnosti. Jenže v každodenním životě může být příliš aktivní stresová reakce škodlivá. Pro diabetiky to platí dvojnásob.
Častá stresová reakce přináší zdravotní rizika
Stresová hyperglykémie je krátkodobé zvýšení hladiny cukru v krvi, ke kterému dochází v důsledku nemoci, fyzické zátěže nebo psychického stresu. Odborníci mají jasno: trvalý stres může zvýšit riziko inzulínové rezistence a vést k vysoké hladině cukru v krvi. To může přispět k rozvoji cukrovky 2. typu.
Zvládání stresu je nedílnou součástí léčby diabetu
Pro jedince, kteří již mají diagnostikovánu cukrovku, je stres obzvlášť škodlivý. Zvyšuje sekreci hormonů, které působí proti účinku inzulinu a snižují jeho uvolňování. V těle se projeví hlavně zvýšením hladiny cukru v krvi, která je právě kvůli hormonální podpoře obtížně zvladatelná běžnou úpravou léčby, jako je zvýšení dávky inzulinu. Při zjišťování příčin hyperglykemie u diabetiků je tedy potřeba vzít v úvahu i stres a řešit ho.
Helena Růžičková: Princezna Droběna byla podvyživené dítě. Život protančila s cigaretou v ruce
Vážila až 226 kilo, její syn Jiří dokonce ještě více. Přitom v dětství trpěla nechutenstvím a podvýživou a každou chvíli stonala. Její maminka ...
Krátkodobý i dlouhodobý vliv stresu na diabetes
Stres může mít u diabetiků krátkodobý i dlouhodobý negativní vliv. Krátkodobý se projevuje výkyvy glykemie, dlouhodobý zase špatnou kompenzací diabetu. Dlouhodobý nadměrný stres s sebou nese celou řadu nepříjemných negativních důsledků:
- poruchy soustředění,
- problémy se spánkem,
- zvýšená únava,
- bolesti hlavy,
- pocity podrážděnosti a vzteku,
- rozvoj deprese a úzkostných poruch,
- psychosomatická onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, astma nebo ischemická choroba srdeční.
Stres se dá řešit
Dlouhodobý stres je potřeba řešit. Ideální je přistoupit k řešení problému stresu komplexně. Na jedné straně je potřeba odstranit v co největší míře jeho příčiny a na druhé straně je nutno naučit se technikám zvládání stresu. Pokud jste si vědomi, že patříte mezi ty, kteří trpí stresem, měli byste se zaměřit na následující body:
- Pravidelně cvičte nebo se věnujte jiným fyzickým aktivitám – pomůže i procházka do lesa na houby.
- Naučte se odpočívat, aplikujte pravidla spánkové hygieny a nastavte si adekvátní spánkový režim.
- Naučte se používat relaxační aktivity, jako je hluboké dýchání (tzv. dýchání do břicha) nebo meditace.
- Omezte příjem kofeinu.
- Stanovte si priority u každodenních činností – rozdělte povinnosti na ty, které mohou počkat, a ty, které je potřeba udělat hned.
- Oddělte svůj pracovní život od osobního.
- Neodkládejte nepříjemné činnosti, stejně na ně nebudete moci přestat myslet.
- Nestrkejte hlavu do písku. Snažte se řešit konflikty a pečujte o vztahy v rodině i na pracovišti.
- Jestliže se budete cítit v úzkých, požádejte rodinu nebo přátele o pomoc. Nesnažte se zvládnout vše za každou cenu sami.
- Pokud se stres stane nezvladatelným, měli byste vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra.
Nestresujte se zbytečně
Flegmatici to mají samozřejmě snazší. Ale je potřeba uvědomit si, že stresujících situací nás v životě potkává i tak dost – propustí nás z práce, vyhodí od zkoušky, ztratíme milovanou osobu, dítě se odstěhuje za oceán, vážně onemocníme. To jsou okamžiky, kdy se nám život sesype jako domeček z karet. Faktem je, že vážným problémům se v životě nikdo z nás nevyhne.
Ale právě proto je potřeba nepřidávat k životním problémům ještě spoustu dalších, těch drobných, které za ty nervy (a hlavně za problémy se zdravím) úplně nestojí.
Vánoce bez stresu
Přichází doba adventu, Vánoce jsou téměř za dveřmi. Zkuste letos přistoupit k vánočnímu úklidu, pečení cukroví, lovení dárků po hypermarketech a návštěvám (někdy ne úplně oblíbených) příbuzných s větším klidem a nadhledem. Určitá míra stresu je sice pro život nezbytná, protože nám dává podněty ke zvládání překážek, motivuje nás, je hybnou silou ve vývoji jedince i druhu. Ale má to své meze. Pokuste se tedy udržet svůj stres na uzdě. Vaše tělo vám poděkuje.
Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, diastyl.cz
3132