„Na inzulin si v Polsku doplácíme,” uvádí umělkyně a diabetička Weronika Burkot

„Na inzulin si v Polsku doplácíme,” uvádí umělkyně a diabetička Weronika Burkot
Weronika Burkot pochází z Polska, nyní ale žije v Belgii. Zdroj: se souhlasem autorky Weroniky Burkot

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede k našim sousedům do Polska a seznámíme se také díky mladé umělkyni Weronice Burkot s podmínkami léčby cukrovky v Belgii.

Tato polská umělkyně a ilustrátorka žije v Belgii. Cukrovku 1. typu má od roku 1995. Weronika vede blog s názvem bluesugarcube.blogspot.com, jehož cílem je inspirovat a motivovat mladé lidi s diabetem, a založila také facebookovou skupinu s názvem Type1EU. Tato skupina sdružuje evropské diabetiky a její členové jsou nápomocni všem, kteří potřebují stěžejní informace o konkrétní evropské zemi, a navíc jsou ochotni spolupracovat na řadě společných evropských projektů.

Weroniko, pocházíš z Polska. Proč ses rozhodla odstěhovala do Bruselu?

No, v roce 2017 jsem byla přijata do programu Mezinárodní diabetické federace (IDF), který umožňuje všem zaměstnancům a dobrovolníkům z evropských asociací a sdružení absolvovat stáž v Bruselu. Původně jsme se rozhodla pro 6měsíční stáž, na kterou mě doprovodil můj manžel. Byli jsme oba zvědaví, jaké je to žít v jiné zemi. Život v Belgii se nám ale tak zalíbil, že jsme se zde opravdu zabydleli a žijeme v Bruselu až dosud.

Deník diabetika: Při první hypoglykémii mému příteli došlo, co je to vlastně cukrovka

Když někomu na začátku vztahu řeknu, že mám diabetes 1. typu, moc emocí to u dotyčného nevyvolá. Těžko ví, co si pod tím představit. Že je to ...

Máš tedy srovnání, jaké je to žít s cukrovkou v rodném Polsku a v Belgii. Jaké jsou rozdíly?

Už 20 let mám inzulinovou pumpu a tady v Belgii nemusím vůbec nic doplácet ani na pumpu, ani na veškeré ostatní vybavení, které je pro léčbu inzulinovou pumpou potřebné.

Péče o diabetiky v Polsku má oproti Belgii své chyby, přičemž tou největší je, že po dovršení 26 let si diabetici značnou část své léčby musí hradit sami… Do 26 let je lidem s diabetem 1. typu inzulinová pumpa hrazena v rámci systému zdravotního pojištění, stejně jako infuzní sety. U zásobníků si pacient do 26 let musí platit ze svého 30 % z jejich ceny. U diabetiků nad 26 let je situace o dost nepříznivější – musí si sami hradit 30 % z ceny infuzních setů a zásobníků, přičemž samotnou inzulinovou pumpu si musí každý diabetik koupit sám za vlastní.

Existují ale programy, kdy si ženy s diabetem 1. typu v Polsku, které jsou těhotné nebo plánují otěhotnět, mohou inzulinovou pumpu zapůjčit. Nebo je možné pořídit inzulinovou pumpu na splátky.

Inzulin je v Polsku zdarma?

Není, inzulín je hrazen pouze částečně, zbytek musí doplatit samotný pacient. Nejedná se ale o nějak závratnou částku, pamatuji si, že jsem měsíčně za svůj inzulin doplácela asi kolem 10 euro.

A co senzory, je možné je v Polsku získat?

Nárok na získání a úhradu senzorů mají jen diabetici do 26 let, kteří se léčí inzulinovou pumpou a potýkají se s nerozpoznanými hypoglykemiemi. Senzory jsou u dětí s diabetem 1. typu ve věku od 4 do 18 let hrazeny pouze částečně.

Vědci odhalili tajemství řeřichy: Potlačuje rakovinu a snižuje glykémii. Už vám roste za oknem?

Řeřicha setá pochází pravděpodobně z oblasti Persie a Indie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Kromě výborné chuti má řeřicha setá také mnoho ...

Jaká je oproti tomu situace v Belgii?

V Belgii je situace o dost příznivější. Při každé návštěvě diabetologa dostanu testovací proužky, senzory, infuzní sety, zásobníky, a dokonce i baterie do pumpy. Inzulínové pumpy jsou rovněž poskytovány bez jakýchkoliv dalších nákladů, ovšem s tím rozdílem, že je pacientům pronajímá nemocnice.

Co se týče výdajů na léčbu cukrovky, musím si pravidelně hradit základní zdravotní pojištění (cca 8€ měsíčně), zaplatit za návštěvy diabetologa (12€ za jednu návštěvu lékaře) a krevní testy (12€-15€ za jeden odběr). Dále musím také platit za glukagon (cca 7€) a testovací proužky na moč (cca 16€). Péče o cukrovku v Belgii mě stojí přibližně 250 EUR ročně, zatímco v Polsku tato částka představuje měsíční výdaj za léčbu, pokud bych tedy chtěl používat stejné pomůcky, jaké používám zde. Celkově mohu říct, že se mi díky lepší dostupnosti technologií pro léčbu diabetu zlepšila kompenzace cukrovky, a to vše s nižšími náklady, než tomu bylo v Polsku.

Nyní už ale nejsi stážistka. Jaké je tedy aktuálně tvé zaměstnání?

Pracuji na plný úvazek jako ilustrátorka a umělkyně. Tvořím digitální umělecká díla a nejvíce mě baví ilustrační projekty pro děti. Mé portfolio najdete na weronikaburkot.com (bude brzy aktualizováno) a na www.behance.net/weronika-burkot.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Weroniky Burkot.

2087

Diskuze k článku