Elvis Presley

Král Rock'n'Rollu nebo prostě jen Král – pod těmito přezdívkami ho znal a stále zná snad celý svět. Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů. To, že měl diabetes 2.typu před fanoušky skrýval.

Elvis Presley

Elvis Aaron Presley se narodil 8. ledna 1935 ve městečku Tupelo v Mississippi ve Spojených Státech. Už v deseti letech se zúčastnil své první pěvecké soutěže a k jedenáctým narozeninám dostal svou první kytaru. Od strýce se naučil základní akordy, ale hlavním zdrojem učiva pro něj byl pravidelný poslech blues a country písní.
V roce 1953 si v nahrávacím studiu Sun Records v Memphisu nahrál dvě své písně, protože chtěl slyšet, jak jeho hlas bude znít z reproduktoru. Majitel studia v něm rozpoznal potenciál, a o necelý rok později společně nahráli další dvě písně. Byl mimořádně hudebně nadaný a jeho hudební cítění a projev se už v začátcích naprosto vymykaly tehdejším zvyklostem, nehledě na to, že byl naprosto nadčasový. Elvisova kariéra se rozjela o další rok později, kdy se dostal k větší nahrávací společnosti a jeho písně Heartbreak Hotel se prodalo přes milion kopií. Dokázal skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country a stal se nejvýznamnější postavou amerického rock and rollu.
Elvis Presley byl hvězdou. Vystupoval v televizních show, hrál ve filmech, a když v roce 1958 nastupoval do vojenské služby, vyprovázely ho davy fanynek. Na vojně, kterou absolvoval v Německu, poznal svou budoucí manželku Priscillu. Vzali se v roce 1967, ale už o šest let později přichází rozvod, o který požádala Priscilla. Elvis tím byl zdrcen. Začal pít, požíval drogy, velmi přibral na váze a onemocněla také diabetem 2. typu. I přesto v následujících letech odehrál více než tisíc koncertů – a většina z nich je naprosto vyprodaná. V roce 1972 se stává prvním umělcem, který několikrát za sebou vyprodal slavnou halu Madison Square Garden v NewYorku. Zemřel 16. srpna 1977. Kolem jeho smrti je dodnes mnoho spekulací. Oficiální příčinou byl infarkt, část lidí je přesvědčena o tom, že šlo o předávkování léky nebo drogami. A část fanoušků je přesvědčena, že smrt byla fingovaná a Král si chtěl užít zbytek života v ústraní a v klidu.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný