Diabetes ve filmu: Tak to chodí… u Douglasů

Neustálé přestřelky v rodině, jeden krok k nevěře, junior na nejlepší cestě k průšvihu. Tak to chodí. V rodině Grombergových. I v rodině Douglasových.

Diabetes ve filmu: Tak to chodí… u Douglasů

Hollywoodský herecký klan si totiž rozdělil hlavní role v komedii o komplikovanosti rodinných vztahů. A jak před promítnutím během 38. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech připustila Diana Douglasová (†92), exmanželka Kirka Douglase (100), vzpomínky se táhly nejen v hlavách tří generací (mimochodem mají stejný příbuzenský poměr jako ve skutečnosti, tedy otec s matkou, syn a vnuk) během natáčení, ale objevovaly se na place i fyzicky. „Na začátku filmu jsou fotky naší svatby, když jsme se brali v New Orleans, a také fotografie dětí,” vzpomínala herečka v Karlových Varech před čtrnácti lety. „Na jedné z nich s Kirkem krájíme svatební dort a na jiné spolu tančíme. Půjčila jsem je produkci, ale museli mi je vrátit. Bála jsem se, aby se neztratily. S Kirkem jsme se roz-
vedli, když dětem bylo pět a dva roky, odstěhovala jsem se do New Yorku. Herci si rádi vypomáhají vzpomínkami a my jsme tak měli na čem stavět“.

Velmi křehké vztahy

Samotný film je poutavý a zábavný tak, jak poutavě a zábavně jej umí zahrát excelentní herci. O čem je děj? Grombergovi jsou velmi úspěšnou rodinou. Ovšem jen do té chvíle, než se začnou bavit sami mezi sebou. Alex Gromberg (Michael Douglas, 72) těžce zvládá trojroli otce, syna a manžela, do čehož se mísí komplikovaný vztah s jeho otcem (Kirk D.). Jeho žena Rebecca (Bernadette Peters, 69) je psycholožka, která se snaží skloubit svou profesi s manželským životem a vychováváním dětí. Starostlivá matka, babička a oddaná žena Evelyn (Diana D.) se často snaží vyrovnávat rodinné sváry.A samozřejmě je tu i Asher Gromberg (Cameron Douglas, 38), nejstarší syn a rebel, který má našlápnuto do kriminálu.

Proč se o filmu zmiňujeme v DIAstylu?

Není to jen proto, že angažovaný Michael Douglas je například aktivní v boji proti atomovým zbraním, je členem amerického červeného kříže a odborářské organizace herců, ale také v asociaci diabetiků. S cukrovkou počítal i scénář filmu.

Kirk si inzulin aplikoval špatně

Diabetes se ve filmu objevuje v podstatě dvakrát, ač tam přímo není zmíněn. Z děje vyplývá, že je diabetičkou babička. Ta zároveň dojíždí na dialýzu. Scény pro DIAstyl opět okomentovala diabetoložka
MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D. K důvěryhodnosti scén s dialýzou nemohla říct nic. Ty byly v komedii jen zmíněny, případně šlo o záběr do pokoje. Pozastavila se však nad problematikou diabetika a dialýzy obecně. „Dialýza je proces nahrazující funkci ledvin u pacientů, v našem případě diabetiků, kteří ji ztratili. Podkladem selhání ledvin je konečné stadium diabetické nefropatie, což je typická cévní komplikace diabetu, při níž dochází ke ztrátám bílkoviny močí, vzestupu krevního tlaku s postupným poklesem ledvinných funkcí, až do konečného stadia ledvinného selhání. V tomto bodě je nutné dialýzu zahájit,“ uvedla lékařka.„Existují dva typy dialýzy – hemodialýza a peritoneální dialýza. V případě hemodialýzy se krev pacienta očišťuje pomocí přístroje nazvaného umělá ledvina. Na hemodialýzu je nutno docházet do nemocnice nebo do dialyzačního centra obvykle třikrát týdně na 4 až 5 hodin,“ pokračovala. „Peritoneální dialýza využívá k očištění krve pobřišnici a děje se tak uvnitř těla pacienta. Výhodou je, že si ji pacient provádí denně v klidu svého domova. Účinnou prevencí vzniku a zhoršení diabetické nefropatie je výborná metabolická kompenzace diabetu,“ dodala.

Ke konci se pak objevila scéna, kdy se starý Gromberg, kterému se nedařilo vyrovnat se se smrtí manželky, snažil aplikovat si inzulin, jak to dělávala ona. Dost možná byl i on diabetik, ale to z předchozího děje jasné nebylo. Dělá to však špatně. „Na první pohled si muž aplikuje inzulin velmi rychle. Nečeká, až se aplikovaný inzulin vstřebá do podkoží a jehlu předčasně vytahuje. Po aplikaci se doporučuje napočítat do 10, což odpovídá asi 10 sekundám, aby se celá dávka stačila vstřebat,“ poznamenala ještě diabetoložka.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný