Bis Bis

Vědci odhalili tajemství řeřichy: Potlačuje rakovinu a snižuje glykémii. Už vám roste za oknem?

Vědci odhalili tajemství řeřichy: Potlačuje rakovinu a snižuje glykémii. Už vám roste za oknem?
Zářivé lístky řeřichy rozjasní každý všední pokrm a dodají vašemu tělu notnou porci zdraví. Zdroj: Pixabay

Řeřicha je drobná nenápadná bylinka, která se pěstuje zejména pro své aromatické, jemně štiplavé listy. Po mnoho generací se používá i jako léčivá rostlina v tradiční medicíně. Vědecké studie naznačují, že řeřicha má silný potenciál pro zlepšení zdraví nejen u diabetiků. Únor je ideální dobou pro pěstování drobných rostlinek řeřichy v teple okenního parapetu. Vysejte si semínka i vy a běžte jaru naproti!

Řeřicha setá pochází pravděpodobně z oblasti Persie a Indie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Kromě výborné chuti má řeřicha setá také mnoho zdravotních přínosů.

Řeřicha v kuchyni i v kosmetice

Řeřicha setá, latinsky Lepidium sativum, je druh rostliny z čeledi brukvovitých. Útlá rostlinka s čepičkou zelených lístků skvěle funguje jako koření a zelenina v kuchyni. Využít ji však můžete i jako cenný přídavek do domácích pleťových krémů – pleti totiž náramně svědčí!

Šedivé únorové dny tradičně rozveseluje masopust. Diabetici by však měli masopustní hody upravit ku prospěchu svého zdraví

Pro někoho může být zajímavé zjištění, že masopustní oslavy mají původ v předkřesťanských rituálech spojených s koncem zimy. Dříve byly jejich ...

Řeřicha patří k tradičním poslům jara. Jak si ji vypěstovat doma?

  • S končící zimou si můžete vyset semínka řeřichy na tenkou vrstvu vaty či filtračního papíru.
  • Důkladně semena zalijte a udržujte vatu neustále vlhkou.
  • Umístěte talířky na teplejší a slunné místo, třeba na okenní parapet.
  • Po několika dnech začnou semínka klíčit a můžete pozorovat, jak vám rostou před očima.
  • Dospělá rostlinka je vysoká 3–5 cm a má sytě zelenou barvu. V té chvíli přichází čas sklizně.

Aromatickou řeřichu můžete pojídat samotnou, skvěle však ochutí a ozdobí jakýkoliv slaný pokrm:

  • Ideální je třeba na chleba s máslem, který rázem promění ve skvělou pochoutku.
  • Míchaná vajíčka s řeřichou zase dostanou netradiční pikantní příchuť.

Léčivé látky skryté v řeřiše

Přestože jsou rostlinky řeřichy velmi drobné a křehké, jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Jaké poklady v sobě skrývají?

  • Vitamíny: Jedním z hlavních přínosů řeřichy seté je vysoký obsah vitamínů. Řeřicha obsahuje značné množství vitamínu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi. Dále jsou v řeřiše obsaženy vitamíny A, B, E a kys. listová.
  • Minerály: V řeřiše najdeme železo, vápník a hořčík, které jsou důležité pro zdraví kostí a svalů.
  • Antioxidanty: Dále listy řeřichy obsahují širokou paletu antioxidantů (flavonoidy, polyfenoly) a látek snižujících glykémii.
  • Vláknina: Konzumuje se celá rostlinka řeřichy, která je plná jemné vlákniny, a prospívá proto našemu trávení.

Fazolky mungo: Klíčky pomáhají jako prevence civilizačních onemocnění a podporují imunitu. Vypěstujte si svoje!

Fazole mungo se dají kulinářsky upravovat na řadu způsobů a konzumují se vařené nebo naklíčené. Jsou velmi prospěšné pro naše tělo, jelikož ...

Výzkumy poukazují na léčivou sílu řeřichy

Vědci jsou v otázce řeřichy zajedno – tato zelená kráska prospívá našemu tělu v mnoha ohledech. Podívejme se na její nejvýznamnější přínosy:

  • Diabetes. Jednou z klíčových vlastností řeřichy je její schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Studie z roku 2021 zjistila, že konzumace řeřichy může snížit hladinu krevního cukru a zlepšit citlivost na inzulín u diabetiků.
  • Cévní onemocnění. Další studie zjistila, že řeřicha může také snížit hladinu triglyceridů a cholesterolu v krvi. Tyto látky jsou často zvýšené u diabetiků a mohou přispívat k rozvoji nemocí srdce a cév. Tento účinek pravděpodobně způsobují flavonoidy v řeřiše, které mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
  • Záněty. Řeřicha má i prokazatelné protizánětlivé účinky. Diabetici mají k různým zánětům sklony a zánět může přispívat k řadě dalších zdravotních komplikací. Studie publikovaná v časopise Food & Function naznačila, že řeřicha může snížit hladinu zánětlivých cytokinů u lidí s diabetem 2. typu, a tím efektivně předejít rozvoji zánětu.
  • Rakovina. Další studie prokázala, že řeřicha může mít protirakovinné účinky. Studie zkoumala účinky extraktu z řeřichy seté na buňky rakoviny plic a zjistila, že extrakt potlačuje růst nádorů.
  • Oxidační stres. Řeřicha obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály, což může přispívat k prevenci různých onemocnění.

S řeřichou chybu rozhodně neuděláte. Jako diabetici byste tuto nenápadnou rostlinku rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku. Rozzáří každý pokrm a dodá i všedním jídlům svěží netradiční nádech.

Zdroje: ncbi.nlm, sciencedirect, bylinkovyraj

1858

Diskuze k článku