Těhotenství s diabetem

Pro bezproblémový průběh těhotenství a narození zdravého potomka není důležité jakým typem cukrovky žena - diabetička trpí, rizika a léčené cíle během těhotenství jsou vždy obdobné. Důležité je, aby těhotenství bylo plánované.

Těhotenství s diabetem

Početí dítěte musí být naplánováno na dobu, kdy je žena optimálně metabolicky kompenzována. Hladiny cukru v krvi se musí maximálně blížit normálním hodnotám a přísná pravidla pro kompenzaci je třeba dodržet po celé těhotenství. Informujte proto svého diabetologa i gynekologa o plánech na založení rodiny včas. Již v rámci péče před otěhotněním je možné genetické vyšetření obou partnerů.

Těhotenství je obrovská zátěž

Pokud nejsou přítomny závažné pozdní komplikace cukrovky lze většinou těhotenství doporučit. Jednoznačně ovšem platí, že otěhotnět by nikdy neměly ženy s cévním postižením, zejména koronárních tepen na srdci, poškozením ledvin doprovázeným snížením jejich funkce nebo diabetičky s těžkými změnami na oční sítnici. Těhotenství je pro takto nemocný organismus obrovskou zátěží, jenž přímo ohrožuje život pacientky.

Připravte se na striktní režim

V  těhotenství vzhledem ke snaze o téměř normální hladiny cukru v krvi je třeba diabetickou dietu dodržovat velmi striktně. Po dohodě s ošetřujícím diabetologem lze zvýšit obsah sacharidů v jídelníčku. Základní diabetická dieta 225 g sacharidů na den a může být zvýšena např. na 250 g nebo 275 g sacharidů na den.

Ženy léčené dietou nebo léky na cukrovku (perorální antidiabetika), tedy hlavně diabetičky 2.typu, je nezbytné převést na léčbu inzulinem již před plánovaným otěhotněním nebo v jeho průběhu. Ženy s cukrovkou by měly navštěvovat specializované poradny pro těhotné diabetičky.

Kontroly probíhají častěji

Porodnická sledování jsou u diabetiček častější než u zdravé populace. Už vyšetření plodu rovněž bývá prováděno vícekrát, než u zdravých žen. Také kriteria pro vyhledávání vrozených vývojových vad jsou přísnější. U řady žen je indikován odběr choriových klků (kordocentéza či CWS) nebo plodové vody (amniocentéza) a jejich podrobné vyšetření.

K porodu je vždy volán i dětský lékař

Je velmi vhodné, aby porod proběhl co nejblíže stanovenému termínu. Preventivní hospitalizace v posledních týdnech před porodem bývá doporučena, neboť plod je ohrožen náhlým úmrtím děloze. Zejména tam, kde metabolická kompenzace byla v průběhu gravidity špatná.

Porod lze vést spontánně vaginální cestou. I přes tuto snahu o přirozený porod je však u žen s diabetem větší procento císařských řezů. Dnes nepředstavuje ani spontánní porod ani porod císařským řezem pro diabetičku ani pro její dítě žádné větší riziko. K porodu je vždy přivolán dětský lékař. Váha novorozence v tomto případě souvisí s kompenzací cukrovky. Hmotnost vyšší než 4 kg je známkou diabetické fetopatie. Ta se projevuje mimo jiné i těžší novorozeneckou žloutenkou. Tyto děti často trpí v období po porodu sníženými hladinami cukru v krvi (hypoglykemií).

Diabetičky i jejich děti vždy vyžadují podrobnější lékařské a ošetřovatelské sledování. Kojení je doporučováno, ale obvykle trvá kratší dobu než u žen nediabetiček.

MUDr.Mgr.Sylvie Špitálníková, Ph.D.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x