Jak na lepší kompenzaci diabetu? Inspirujte se několika tipy!

Jak na lepší kompenzaci diabetu? Inspirujte se několika tipy!
Sebeláska je v kompenzaci diabetu také velice důležitá! Zdroj: Shutterstock

Snad každý diabetik má někdy období, kdy bojuje se svými glykemiemi a nedaří se mu dosáhnout vysněné kompenzace. Důvody mohou být různé – zvýšený stres, nedostatek spánku, časté dietní chyby... Jak i přes hromadu každodenních povinností situaci zvládnout a dostat diabetes opět pod kontrolu? Přinášíme vám pár tipů, které vám s tím pomohou.

Kompenzace diabetu je více než důležitá! Může dokonce prodloužit život… O tom se dočtete v našem dalším článku zde: Dobrá kompenzace diabetu může přidat roky života! Co tvrdí vědci o jeho délce?

Kočky mají na zdraví člověka blahodárný vliv. Felinoterapie může prospět i diabetikům!

Mnoho lidí považuje kočky za pyšné a odměřené, ne-li zákeřné. Chodí s hlavou nahoru a tváří se, že vás nevidí. Co se ale ve skutečnosti odehrává ...

1. Používejte senzory

Senzory jsou skvělým pomocníkem v udržování dobré kompenzace diabetu. Díky nim může člověk včas reagovat na blížící se pokles či vzestup glykemie, pozorovat vývoj krevního cukru při zvýšené fyzické námaze a také si mnohem lépe nastavit dávkování inzulinu. Díky senzoru eliminujete nečekané výkyvy glykemií, což je jeden z faktorů, který je potřebný k dobře kompenzovanému diabetu.

2. Staňte se úspěšným manažerem

Management diabetu je základ. Ohlídejte si pravidelné kontroly u lékaře, dbejte na otevřenou komunikaci s diabetologem a nezapomínejte ani na časté měření glykemie, díky kterému můžete její hodnoty snáze udržet v ideálním rozpětí. Stejně tak pravidelná výměna infuzních setů, znalost citlivosti na inzulin a v neposlední řadě rozumně sestavený jídelníček a pravidelný pohyb jsou alfou a omegou vysněné kompenzace diabetu.

3. Zamilujte si pohyb

Není nutné trávit denně několik hodin v posilovně a zvedat činky ani každý den uběhnout maraton. Zasněte tím, že si svůj pohyb rozumně rozvrhnete v rámci týdne. Snažte se najít sport, který vás baví a vyhovuje vám. Pravidelný pohyb zlepšuje citlivost na inzulin, budete mít po něm skvělou náladu a následná dlouhodobá kompenzace diabetu je tou nejlepší odměnou a motivací.

4. Odpočívejte

Dostatečný odpočinek je stejně důležitý jako pravidelný pohyb a vyvážená strava. Aby mohlo tělo správně fungovat, je potřeba dopřát mu čas na regeneraci. Jakmile budete přetažení, odrazí se to nejen na vašich glykemiích, ale nebudete mít ani chuť a motivaci k dodržování zdravého životního stylu. Stejně tak budete jen marně vyhlížet výsledky své práce. Odpočaté tělo se vám odvděčí rostoucí chutí dodržovat zaběhlý režim a vůlí se neustále zlepšovat a posouvat kupředu.

5. Hlídejte si glykemie

Hodnota glykemie je při diabetu zásadní veličinou. Pro správnou kompenzaci je velmi důležité hlídat si optimální rozpětí glykemie podle doporučení ošetřujícího diabetologa. Při diabetu je to většinou rozmezí od 5,5 mmol/l do 7,7 mmol/l.

6. Vylaďte si jídelníček

Najděte si to, co vám a vašemu tělu vyhovuje. Jídlo pro vás nemá být strašák ani stres. Člověk by si ho měl užít a skrz něj dopřát svému tělu to nejlepší. Nezáleží na tom, zda se stravujete nízkosacharidově nebo ne, jakýkoliv výživový směr je v pořádku, pokud vám glykemie nelítají jako na horské dráze a cítíte se po něm dobře

Diabetička Halle Berry popírá všechny zákony stárnutí. V jejím jídelníčku najdete například kávu s trochou másla ghí

Půvabná americká herečka Halle Berry má oproti jiným ještě něco navíc – je královnou krásy! A to nejen titulem, ale i svým vzhledem. Nejenom, že ...

7. Sledujte glykemický index

Zůstaneme ještě chvilku u stravy, která má na kompenzaci diabetu velký vliv. Ať už upřednostňujete jakýkoliv typ stravování, vždy je dobré hlídat glykemický index potravin. Díky němu lépe odhadnete, jak se vaše glykemie po dané potravině zachová. Sáhnete-li po potravinách, které mají nižší glykemický index, hladina cukru v krvi se zvýší pozvolně a nehrozí nepříjemné skoky do hyperglykemií nebo naopak do hypoglykemií.

8. Objevte sílu chůze

Určitě jste už slyšeli, že chůze je nejpřirozenějším pohybem. Ať se vám tahle poučka líbí nebo ne,
pravdou je, že zařazením chůze do běžného dne svému zdraví prospějete. Procházky jsou blaho nejen pro glykemie, ale i pro naše celkové rozpoložení. Snažte se chůzi zařadit do každého dne. Stačí pomalu, citlivě a s respektem k sobě – vystupte o pár zastávek dřív a dojděte pěšky, dejte si odpoledne krátkou procházku přírodou. Zvládne to každý a vaše tělo se vám brzy odvděčí nejen dobrou kompenzací.

9. Ověřte si citlivost na inzulin

Pro optimální kompenzaci diabetu je zapotřebí znát také svou citlivost na inzulin. Samotná strava a nízký glykemický index potravin vám k lepší kompenzaci nepomůžou, pokud nevíte, jaké množství inzulinu si máte na přijaté živiny v jídle podat. Každý člověk má citlivost na inzulin jinou. Pokud víte, jaké množství inzulinu musíte tělu dodat na 1 výměnnou jednotku, jste o krok blíž k udržení glykemií v cílovém rozpětí a tím i k lepší kompenzaci. Citlivost na inzulin si můžete jednoduše spočítat podle vzorce 100/celková dávka inzulinu.

10. Mějte se rádi

Ač se to nezdá, sebepřijetí je velmi důležitý díl celé skládačky. Pokud se na život s cukrovkou díváte jako na omezení, vadí vám všudypřítomné hadičky, jehly a neustálé měření, je pravděpodobné, že se tak budete cítit po celý život. Pokud ale zvládnete ze své situace udělat přednost a budete-li nemoc vnímat jako svou přirozenou součást, pak budete žít s vědomím, že i s diabetem se dá prožít skvělý život. Pamatujte, že vaši hodnotu nedefinuje to, jestli na sobě máte hadičky a senzory, ale to, jak se chováte a jaký člověk jste.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Jitky Šrůtkové

3907

Diskuze k článku