Maratonec a diabetik 1. typu Adam Korecký: „Nikdy není pozdě začít běhat“
Když milujete pohyb, pak vás nemůže zastavit ani cukrovka. Zpočátku měl Adam pocit, že je diabetes velký handicap. Nakonec se s ním ale naučil žít a nyní se účastní závodů v běhu na dlouhou trať. Nejenom maratonů, ale také různých extrémních závodů a horských ultramaratonů, jako je Beskydská sedmička. Jak vypadá jeho příprava na závod? A jak se běhá s cukrovkou? Nejen o tom jsme si s ním povídali.
Adam pochází z Plzně a pracuje jako prodejce osobních vozidel. Jeho největší záliby jsou sport a auta. V současné době je aktivní sportovec a mezi jeho největší zájmy patří běh na dlouhé tratě. K léčbě diabetu používá inzulínovou pumpu a senzor.
Adame, vy jste hodně sportovně založený, že?
Od malička jsem hrával závodně fotbal, ke kterému mě vedl můj otec. Přes zimu jsem také jezdil na hory lyžovat. Zhruba ve 14 letech jsem k fotbalu přidal atletiku a skoro 3 roky jsem běhal 800 m a 1500 m. Poté jsem se věnoval dále fotbalu. Hrál jsem rekreačně tenis, k tomu chodil běhat „pro radost bez závodů“, chodil do fitka. Začal jsem i se silniční cyklistikou, kde jsem průměrně najel 100 km za jeden výjezd. V zimě jsem doplňoval lyže a běžky.
Kdy jste se rozhodl závodně běhat?
Závodně jsem se vrátil k běhání zhruba ve 25 letech jako hobbík. Začínal jsem na 10 km, a nakonec jsem si oblíbil půlmaratony, maratony a dlouhé trailové závody. Ukázka, že to nikdy není pozdě.
Jaké bylo období, kdy vám cukrovku diagnostikovali?
Chodil jsem na odběry krve a postupně mi doktoři diagnostikovali diabetes. Měl jsem štěstí, že moje sestra měla diabetes už přede mnou a moje rodina už věděla, o co se jedná. Díky tomu jsem měl mnohem jednodušší cestu než ona samotná.
15 tipů na levné a nutričně hodnotné potraviny
Ve světle aktuálního zdražování energií i potravin máte možná strach, že zdravé stravování bude pro vaši rodinu zapovězeno. Tak to ale rozhodně ...
Dostal jste v nemocnici o diabetu všechny potřebné informace?
Po nálezu diabetu u sestry se aktivně rodiče podíleli v DIA klubu dětí v Plzeňském kraji. Jezdili jsme na různé srazy a pobyty s dia dětmi a viděl jsem, že to není problém a s nemocí se dá normálně žít. To mi po diagnóze pomohlo a já tak věděl, co mě čeká.
Jak jste se jako diabetik odhodlal vyzkoušet všechny ty náročné sportovní aktivity? Obával jste se?
Neobával. Je to o nastavení a tréninku. Osobně si myslím, že by diabetes neměl limitovat, ale je potřeba naučit se s ním sportovat, a hlavně se nebát. Samozřejmě vše s rozumem a nic nepřepálit.
Sportoval jste aktivně už před diagnostikováním diabetu?
Sportoval jsem aktivně od mala už před nálezem. Jediným rozdílem je, že člověk bez diabetu nemusí kontrolovat, jakou hladinu cukru má. Je to výhoda! Přesto si ale myslím, že i když člověk nemá diabetes a sportuje, měl by si to hlídat také. Dokonce to teď sleduji u profi sportovců, kterým kontrolují pomocí senzoru hladinu cukru.
Snižujete třeba před tréninkem množství bazálu?
Zhruba hodinu před výběhem nastavuji na pumpě sportovní režim (dočasný režim), který hlídá bazál, a snažím se už před výběhem nastavit příjem sacharidů, abych se vyvaroval hypoglykemii a nebyl hyper. Není dobré před výběhem se cpát hodně cukrem a jídlem.
A jak řešíte případnou hypoglykémii?
Na tréninku si dám tyčinku a banán nebo gel. Při závodě si dávám nejčastěji gel nebo se napiju sladkého pití.
Běháte i s pumpou?
Pokud je trénink dlouhý třeba 1,5 hodiny, tak běhám bez pumpy. Když jde o dlouhý výběh nebo trailový výběh v horách, tak pumpu nesundávám, ale mám nastavený dočasný cíl.
Záleží pouze na délce běhu?
Ne, také záleží, v jakém tempu se běží. Pokud jde o menší tempo v podobě výklusu, tak běžím s pumpou.
A co maratony?
Silniční maraton běhám bez pumpy, protože se podle mého názoru jedná o tempový běh, kde by mi pumpa trochu vadila, a hlavně běží se po rovině. Pokud se jedná o náročný maraton nebo závod více než 40-50 km, často v horách, kde se tempo závodu mění na základě převýšení, běhám s pumpou.
Tři nejčastější chyby ve Feng Shui podle Jaroslava Vydržela
První chybou, se kterou se můžeme při aplikování pravidel tradičního Feng Shui setkat, je zaměření se na interiér. Mnohdy to vypadá, jako by Feng ...
Nebojíte se kvůli případným hypoglykemiím trénovat sám?
Většinou trénuji sám, ale záleží na tom, jak se ten den cítím. Někdy se jdu proběhnout s kamarádem nebo sestrou. Strach z hypa ale nemám, protože už vím, kdy a jak na něj reagovat. Ve fitku mám pak trenéra, který se mě ptá, jak se cítím.
Jaká je vaše startovací glykémie?
Zhruba 10. Je to i psychická pomoc, protože víte, že nejste na nízké glykémii.
A jak to řešíte, když máte hyper?
Když mám hyperglykemii, tak se snažím neběhat, a pokud je to možné, přidám si inzulín a počkám. Vybíhám až potom.
Jak se během takových maratonů chová vaše glykemie?
Glykemie se při závodu docela drží, tělo je zvyklé na tempo a já vím, co a kdy si můžu dát. Po zhruba 2hodinovém závodě mi jde glykemie dolů a já doplním sacharidy (nejlépe těstoviny) s menším bolusem.
S jakou glykemií se snažíte maraton běhat?
8-10, drží mi to, ale na začátku, kdy jsem neměl moc zkušeností, jsem šel do hyperglykemie a tělo bylo unavené na konci závodu nebo po něm. Doporučuji si při trénincích postupně nastavit systém.
Jak si upravujete inzulínový režim před, během a po maratonu?
Den před závodem si bazální dávku moc nesnižuji, protože se snažím doplnit tělo glukagonem, těstovinami či kvalitními bílkoviny (vše střídmě, nepřecpat se!). Večer a na spaní si snižuji bazální dávku, aby v sobě nemělo tělo spousty inzulínu před výběhem. Hlavně když je závod ráno nebo dopoledne. Jedná se o zhruba 20-30 % rozdílu.
Netrápí vás někdy po velkém sportovním výkonu noční hypoglykemie?
Jeden čas jsem s tím měl problémy, ale snažím se postupně doplňovat po zátěži sacharidy, aby se tak nestávalo. Je to stres pro tělo, když chce spát a má potřebu doplnit ještě sacharidy. Na to jsou nejlepší sacharidy, které glykemii udrží, jako je rýže, těstoviny nebo nesladká ovesná kaše.
Co na vaše sportovní aktivity říká váš diabetolog?
Cítím podporu, což je důležité. Vše postupně nastavujeme na tréninky a závody. Děláme analýzu a vyhodnocujeme, jak vše udělat, aby tělo bylo co nejvíce v pořádku. Načetl jsem si články jiných dia běžců a cyklistů ze světa a dost mi to pomohlo.
Jan Janský by slavil 150 let: Objevil krevní skupiny, a zachránil tak spoustu životů
V roce 1907 zveřejnil prof. MUDr. Jan Janský výsledky svého výzkumu, které potvrdily existenci čtyř základních krevních skupin – dnes známých ...
Musel jste někdy během závodu řešit nějakou krizovou situaci spojenou s cukrovkou?
Vzpomínám si, že jsem měl při závodě takové hypo, že jsem se ho nemohl zbavit. Dal jsem si banán, tyčinku a nic. Pak jsem se napil koly a poté už jsem to nějak došel. Tehdy jsem měl špatně nastavený bazál.
Dodržujete nějakou speciální dietu?
Ano, dodržuji. Snažím se úplně vyhnout smaženým, tučným a sladkým věcem. Hlídám si rozložení proteinů, zdravé tuky i vitamíny. Inspiruji se u profi běžců a cyklistů. Byl jsem už párkrát na analýze sportovních výsledků a stravy.
Konzultujete sportovní výkony a přípravu s nějaký odborníkem?
V tom mám trochu rezervu, potřeboval bych odborný dohled. Mám okolo sebe ale pár lidí, kteří mi dávají rady a doporučují mi, jak posunout vše na lepší úroveň.
Máte v dalších sportovcích s diabetem nějaký vzor?
Můj největší dia sportovní vzor je Garry Wayne Hall jr., což je bývalý americký plavec.
Jaké jsou vaše dosavadní úspěchy?
Beskydská sedmička, Jizerská 50, vítězství na Krkonošské 50, 2. místo na Krkonošském ½ maratonu, 2. místo Pyšelský Kopeček, vítězství v Sokolovském 1/2 maratonu, 5.místo v Salzburském ½ maratonu, 3. místo na závodě 10 km v Regensuburgu, 3. místo Hannah Pilsen Trail Maraton, 1. místo Hannah Pilsen Trail ½ maraton, 2. místo Baroko ½ maraton a další. Jen za tento rok toho bylo dost a hezkých výsledků a pár pohárů a medailí.
A co plány do budoucna?
Plány jsou stejné – aby mě to bavilo, pevné zdraví, a hlavně hezké glykemie.
Jak vnímáte, že se v léčbě cukrovky stále více uplatňují moderní technologie?
Bez toho by to bylo hodně složité. Za tu dobu, co mám cukrovku, je to úplně jinde. Jsem za to moc rád a myslím si, že za pár let bude diabetes něco jako chřipka, která se vyléčí během pár dní.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Adama Koreckého
3124