Sportovní statistika: Nejaktivnější jsme v pondělí

V únoru každoročně klesá zvýšená návštěvnost sportovních zařízení, která je spojena s plněním novoročních předsevzetí. Podle průzkumu společnosti Sodexo a statistik využívání její permanentky ActivePass nekolísá návštěvnost sportovních center pouze v průběhu roku, ale také během pracovního týdne. Jaké další zajímavé údaje jsou ze statistiky patrné?

Sportovní statistika: Nejaktivnější jsme v pondělí

Sportujeme po Novém roce a po Velikonocích

„V lednu dosahuje průměrný Index aktivity, který vychází ze statistik využívání karty ActivePass, 86 bodů. V únoru míra návštěvnosti sportovních center klesá na 73 bodů. Více aktivní začínají být lidé opět po velikonočních svátcích,“ hodnotí každoroční trend Jan Kalenda ze společnosti Sodexo.

Nejaktivnější den je pondělí

Podle statistik využívání karet ActivePass lidé nejvíce sportují v pondělí, v průběhu týdne pak počet vstupů do sportovních center klesá a třeba v sobotu je návštěvnost sportovišť oproti začátku týdne jenom poloviční. To souvisí i s motivací k pohybu. Z průzkumu společnosti Sodexo totiž vyplynulo, že nejčastějším důvodem, proč se lidé „chtějí hýbat“, je vedle zdraví právě možnost odreagovat se od pracovních i osobních starostí. „Sport, a pohyb vůbec, je jedním z efektivních způsobů, jak odbourat stres a vyčistit si hlavu po práci,“ potvrzuje sportovní psycholožka a mentální koučka Kateřina Vejvodová.

4 z 5 lidí se musí někdy ke sportu přemlouvat

Jak často Češi sportují? Téměř polovina respondentů v průzkumu pro Sodexo uvedla, že sportuje alespoň jednou týdně. Čtyři pětiny lidí zároveň přiznaly, že se k tomu občas musí přemlouvat a téměř dvě třetiny lidí si už někdy vyčítaly, když trénink vynechaly. „Je normální, když se nám někdy cvičit nechce. V takovou chvíli je dobré zaměřit se na to, co nám sport přináší a jak se cítíme při tom, když toho dosáhneme. Pomáhá i to, když člověk sportuje pravidelně, a dobrou motivací je, když má předplacenou nějakou permanentku nebo kartu, která z psychologického hlediska slouží jako motivace tuto možnost využít,“ komentuje Vejvodová.

Nechce se nám jezdit daleko

To, kam si lidé chodí zasportovat, se podle průzkumu odvíjí zejména druhu sportu (44 %) a co nejmenší vzdálenosti od místa bydliště nebo pracoviště (32 %). Na lokalitu se přitom ohlížejí především obyvatelé větších měst, jako je například Praha nebo Brno, kde je nabídka sportovišť zároveň největší. Pro vyhledání sportovišť skvěle slouží aplikace ActivePass, která uživatelům na mapě zobrazuje vždy nejbližší zařízení v okolí, přesně podle jejich preferencí. Zároveň usnadňuje registraci vstupu a pro Android a iOS je dostupná zdarma.

Pro nerozhodné

S permanentkou ActivePass od společnosti Sodexo má její držitel každý den možnost využít jeden vstup do jakékoliv smluvní provozovny. Nabídka v současnosti čítá 283 různých druhů aktivit na 1 322 místech po celé České republice. Kromě tradičních sportovních aktivit se dá permanentka uplatnit třeba i na taneční lekce, saunu, návštěvu muzea nebo zoo, na adrenalinové zážitky i umělecké kurzy.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x