Mám “hypo” a nevím o tom – jak je to možné?
Letní prázdniny bývají příležitostí k otevření již zapomenutých knížek a sledování klasických „letních“ filmů, jako je Léto s kovbojem, Na samotě u lesa, příběhy rodiny Homolkových, Četníci a četnice nebo například Tři mušketýři.
V zaujetí letního poetického literárního a filmového ducha bychom mohli přirovnat hypoglykemii třeba k postavě Mylady de Winter. I když, v téhle osobě přebytek poetiky opravdu není… Bývalá manželka mušketýra Athose, paktující se s kardinálem Richelieu, byla skutečně zrádná. A stejně tak zrádná dokáže být právě hypoglykemie.
HYPOGLYKEMIE NENÍ RADNO PODCEŇOVAT
Pokud jste podrobně prolistovali výtisk DIAstylu, který právě držíte v ruce, zaručeně jste v jednom z článků narazili na vysvětlení, co znamená „klinicky lehká“ a „klinicky těžká“ hypoglykemie. Stručně řečeno, klinicky lehkou zvládne diabetik sám (zají ji rychlými sacharidy), zatímco při klinicky těžké hypoglykemii již není schopen situaci samostatně vyřešit (většinou pro rozvíjející se poruchu vědomí) a je nutná pomoc druhé osoby. Tou může být příbuzný či kamarád, který je poblíž a stihne podat dotyčnému nějakou formou cukr do úst, případně mu aplikuje nitrosvalově glucagon. Nebo zasáhnou zdravotníci ze záchranné služby, kteří diabetikovi v bezvědomí podají injekci glukosy přímo do žíly. Klinicky těžké hypoglykemie není radno podceňovat, kromě jejich negativního vlivu na organismus mají v praktickém životě souvislost například i s řidičským oprávněním.
NÁSLEDUJÍCÍCH 24 HODIN BUĎTE NA POZORU
Každá prodělaná hypoglykemie otupí u diabetika na zhruba následujících 24 hodin nervový systém, prostřednictvím kterého na sobě příznaky nízkého cukru v krvi (nebo-li „hypáče“, jak říká jeden můj pacient) v běžné situaci cítí – opocení, třes, nervozita, hlad… Pokud by se tedy v krátké době po jedné hypoglykemii objevila další, člověk s cukrovkou nemusí rozpoznat její příznaky včas a může upadnout vcelku náhle a rychle přímo do závažnějšího stavu. Proto je důležité přeměřit se po proběhlé hypoglykemii vždy na glukometru. Nespoléhat v tu chvíli jen na vlastní pocity, ale ověřit si, někdy i opakovaně, zda glykemie stoupá. V intervalu cca 24 hodin po proběhlé hypoglykemii také není žádoucí udržovat glykemie co nejníže při spodní hranici normy, naopak mírná hyperglykemie je v tomto časovém období zcela v pořádku. Tělo si totiž potřebuje mj. doplnit vyčerpané zásobní sacharidy zpět do jater a svalů.
SYNDROM NEROZPOZNÁVÁNÍ GLYKEMIÍ
Nejnebezpečnější může být tzv. syndrom nerozpoznávání hypoglykemií, kdy je nervový systém u dlouholetých diabetiků již částečně zničen chronickou diabetickou neuropatií a pacient na sobě cítí až velmi nízké hodnoty glykemie, při kterých již reálně hrozí nebo přímo začíná porucha vědomí. Třemi mušketýry jsem dnes začínala a budu i končit. Motto „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“ vyjadřuje neoddělitelnost Athose, Porthose, Aramise a d ́Artagnana. Stejně nerozlučnou dvojici tvoří i diabetik a glukometr. Protože jen s ním si dokážete ověřit, zda máte hypoglykemii nebo je vám v danou chvíli špatně ze zcela jiné příčiny.
as. MUDr. Jarmila Jirkovská
1306
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný