Cukrovka u mužů: Diabetici jsou vystaveni riziku erektilní dysfunkce a urologických potíží

Cukrovka u mužů: Diabetici jsou vystaveni riziku erektilní dysfunkce a urologických potíží
Vysoké hladiny cukru v krvi mohou u mužů způsobit erektilní dysfunkci Zdroj: Freepik

Diabetes 1. i 2. typu je v neléčeném nebo špatně kompenzovaném stavu spojen s celou řadou komplikací – může negativně ovlivnit oči, ledviny, kůži, nervy a další části těla, jakož i zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Postihne-li cukrovka muže, hrozí u nich podstatně vyšší riziko potíží v intimní oblasti oproti mužům, kteří cukrovku nemají. Kromě problémů s močením existuje velká pravděpodobnost rozvoje potíží s erekcí či ejakulací. Pojďme se proto na tuto problematiku podívat blíže.

I když jsou mezi diabetem 1. a 2. typu rozdíly a k jejich rozvoji dochází zpravidla v odlišném věku (diabetes 1. typu se typicky rozvíjí u dětí a mladých dospělých, diabetes 2. typu se standardně objevuje v dospělosti), nemá daný typ onemocnění zásadní vliv na samotné potíže u mužů, hovoříme-li o těch souvisejících s jejich intimitou. Většina příznaků je obecně stejná, rozdíl obvykle spočívá v tom, jak dlouho trvá, než se příznaky projeví. Oba typy cukrovky mohou například způsobit nízkou hladinu testosteronu, přičemž u mužů s diabetem 2. typu existuje dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich tento problém projeví, ve srovnání s muži, kteří diabetes nemají. A právě nižší hladina testosteronu může, mimo jiné, vést k erektilní dysfunkci a dalším problémům se sexuálním zdravím.

Datle: Prospívají mozku, snižují záněty a zkracují porod. Pomoci mohou i při cukrovce

Beduínský chléb, chléb pouště či chléb života – i tak se datlím někdy přezdívá. Toto sladké ovoce se pěstuje v mnoha kultivarech v tropických ...

Nepodceňujte příznaky cukrovky

Problémem u tohoto onemocnění je, že vzhledem k tomu, že cukrovka zpočátku nikterak nebolí, mnozí ani nevědí, že ji mají. Předpokládá se, že o své nemoci neví asi 25 % ze skutečného počtu diabetiků. Přitom právě včasná diagnostika cukrovky a zahájení léčby může zabránit rozvoji pozdních komplikací diabetu.

Zejména diabetes 2. typu může být dlouhodobě neodhalen, pokud nechodíte na pravidelné prohlídky k lékaři. Časné příznaky totiž mohou být mírné nebo nespecifické. Zpozornět byste ale měli, pokud se potýkáte s některými z následujících problémů, kterým jste možná dosud nevěnovali zvýšenou pozornost:

 • časté močení;
 • nadměrná či neobvyklá únava;
 • rozmazané vidění, zhoršení zraku;
 • mravenčení nebo necitlivost v rukou a nohou;
 • hubnutí, aniž byste drželi dietu, nebo naopak častý pocit hladu;
 • bakteriální infekce očních víček nebo vlasových folikulů;
 • mykózy nehtů na rukou nebo nohou;
 • bodavé nebo vystřelující bolesti do rukou a nohou;
 • velmi suchá pokožka;
 • nadměrná žíznivost.

Pokud vám již byl diabetes diagnostikován, je třeba dělat vše pro to, abyste drželi své hladiny cukru v krvi na uzdě a zabránili jejich výkyvům.

Diabetici mají o 50 % vyšší riziko erektilní dysfunkce

Diabetes může poškodit autonomní nervový systém, který mimo jiné řídí i rozšiřování a stahování cév. Jsou-li cévy a nervy v penisu, jež jsou potřebné k dosažení erekce, poškozeny cukrovkou, může dojít k rozvoji erektilní dysfunkce (= neschopnost dosáhnout erekce, nebo ji udržet) a dalším potížím v intimní oblasti. Metaanalýza 145 studií z roku 2017 došla k závěru, že více než 50 % mužů s diabetem má erektilní dysfunkci, přičemž nerozhoduje, zda se jedná o diabetes 1. nebo 2. typu.

Poškozené cévy však nemusí být jedinou příčinou erektilní dysfunkce. Na vině může být i následující:

 • snížené hladiny testosteronu – jak bylo zmíněno v úvodu, cukrovka může snižovat hladiny testosteronu, a ty pak mohou být příčinou erektilní dysfunkce. Navíc může nedostatek testosteronu vést ke sníženému počtu spermií, a ztížit tak možnost početí.
  Zároveň také nedostatek testosteronu zvyšuje riziko Peyronieho choroby (= bolestivé onemocnění, při kterém dochází k tvorbě fibroticky zjizvené tkáně, což vede k zakřivení a deformaci penisu – zpravidla během erekce, což následně znesnadňuje pohlavní styk a činí jej bolestivějším).
  Důležité je však upozornit, že ke snižování hladin testosteronu dochází i přirozeně se zvyšujícím se věkem – nízké hladiny mohou vést ke ztrátě zájmu o sex, únavě, depresivním náladám atd.;
 • vysoký krevní tlak;
 • onemocnění ledvin;
 • obezita či nadváha;
 • psychické problémy;
 • neurologické poruchy – zejména Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, mrtvice aj.;
 • ateroskleróza;
 • vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak;
 • nadměrný stres;
 • kouření;
 • užívání některých druhů léků – zejména antihistaminika, beta-blokátory, látky tlumící centrální nervový systém, stimulanty centrálního nervového systému (amfetaminy, kokain), diuretika či syntetické hormony.

Z deníku diabetika: Zanedbat cukrovku byla velká chyba. Charcotova noha mě upoutala na vozík

„Bylo mi něco málo přes 45, když mi doktor řekl, že mám prediabetes,“ vypráví pan Milan. „Tehdy jsem to bral na lehkou váhu, protože mi nic ...

Retrográdní ejakulace jako méně známý problém

Diabetici se mohou potýkat i s retrográdní ejakulací, která se označuje také jako zpětná ejakulace, a značí ztrátu normální ejakulace. Celkově postihuje přibližně 2 % mužů. Pánové s tímto onemocněním jsou schopni dosáhnout vzrušení a orgasmu, avšak nedojde k uvolnění ejakulátu z močové trubice – hovoříme pak o tzv. suchém orgasmu. Dle rozsahu onemocnění odchází část nebo celý objem spermatu do močového měchýře a následně odchází z těla společně s močí při močení.

Kromě samotné cukrovky může být na vině tohoto onemocnění zúžení močové trubice, užívání některých druhů léků (zejména antidepresiva, antipsychotika, jakož i některé léky na zvětšenou prostatu či vysoký krevní tlak), poškození místních nervů či nemoci centrálního nervového systému (mozková mrtvice, roztroušená skleróza aj.).

Pokud lékař diagnostikuje toto onemocnění a určí jeho příčinu, může – je-li to s ohledem na zdraví pacienta možné – vysadit léky, jež tento problém vyvolávají, případně předepsat léky pro terapii poruchy svěrače močového měchýře. Nejde-li tento problém řešit, dochází u muže k výraznému snížení plodnosti a často je nutné v případě touhy po dítěti využít metod asistované reprodukce.

Další urologické problémy

Kromě výše uvedených potíží se u mužů diabetiků mohou vyskytnout i další potíže, které souvisejí především s poškozením nervů v důsledku vysokých hladin cukru v krvi. Jednat se může například o hyperaktivní močový měchýř neboli dráždivý měchýř (= potřeba častého močení s náhlou potřebou močit okamžitě), neschopnost kontrolovat močení nebo únik moči, potíže s močením nebo časté infekce močových cest.

Cukrovka ohrožuje ledviny: Jejich zdraví můžete podpořit nejen stravou

Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem, který se nachází v zadní části dutiny břišní, v oblasti beder, po obou stranách páteře. Tvarem ...

Vyhledejte odbornou pomoc

Ať už jste diabetik, byl vám diagnostikován prediabetes, či se potýkáte s jinými potížemi, které by mohly vést k obtížím ve vašem intimním životě, vždy pamatujte na to, že je třeba mít pod kontrolou svůj životní styl. Měli byste se snažit jíst vyváženou zdravou stravu, dostatečně se hýbat, udržovat si optimální hmotnost, dodržovat pitný režim, relaxovat, snažit se vyhýbat nadměrnému stresu a také je třeba dostatečně spát. Jakožto diabetici si pak pravidelně kontrolujte své glykémie, a pokud se vám nedaří udržet cukrovku na uzdě, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře či diabetologa.

Pokud se u vás začnou objevovat potíže v intimní oblasti, rozhodně se za ně nestyďte a vyhledejte odbornou pomoc. Návštěva urologa není ničím neobvyklým a může vám pomoci vypořádat se s těmito problémy. A i zde platí, že čím dříve, tím lépe.

Zdroj: autorský text
Foto: Freepik

27419

Diskuze k článku