Bis Bis

Prediabetes nemusí vždy znamenat cukrovku. Rozvoji onemocnění lze zabránit

Prediabetes nemusí vždy znamenat cukrovku. Rozvoji onemocnění lze zabránit
Prediabetes je stav, který lze zvrátit – cukrovka 2. typu nemusí propuknout Zdroj: Freepik

Diabetes 2. typu se stává celosvětovou epidemií. Potýká se s ním přibližně 10 % populace, počty diabetiků však neustále závratně rostou. Patříte-li k těm, které lékař varuje před rozvojem tohoto onemocnění, jelikož se u nich projevuje prediabetes, máme pro vás dobrou zprávu – stále můžete tento stav zvrátit a cukrovce se vyhnout. Stačí, když se více zaměříte na stravu a svůj životní styl. Poradíme vám, jak lze prediabetes zvrátit, a to přirozeně a bez finančních nákladů.

Prediabetes je rizikový stav, který předchází rozvoji diabetu 2. typu. Je-li prediabetes diagnostikován, znamená to, že hladina cukru v krvi je vyšší než stanovená normální hodnota, ale není dostatečně vysoká, aby byla diagnostikována jako diabetes 2. typu. Alarmujícím faktem je, že jen v České republice žije 1,6–2,6 milionu osob s prediabetem. Vyskytovat se může v jakémkoliv věku, avšak s narůstajícím věkem roste i jeho riziko.

Proč vzniká prediabetes?

Nejčastěji je prediabetes důsledek inzulínové rezistence, což je stav, kdy tělo nevyužívá hormon inzulín produkovaný slinivkou břišní správně, jelikož buňky se stávají vůči inzulínu imunní a přestávají na něj reagovat. V tu chvíli se začne cukr hromadit v krevním řečišti, což kromě samotného rozvoje cukrovky 2. typu může vést i k dalším komplikacím, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění, neuropatie, retinopatie aj.

Dobrou zprávou je, že diagnóza prediabetu ještě neznamená, že se u vás rozvine diabetes 2. typu. Tomuto onemocnění lze totiž v mnoha případech zabránit úpravou stravy a životního stylu, které vám pomohou udržet vyvážené hladiny glykémie. Jak na to?

Žluté nehty při diabetu: Na vině může být rozklad cukru, signalizovat ale mohou i závažnější potíže

Pozorování nehtů u nás není moc běžné – většinou jen sledujeme, zda nejsou už moc dlouhé, nebo zda máme stále hezkou manikúru či pedikúru. Často ...

Zařaďte do svého denního režimu dostatek pohybu

Jedním ze zásadních rizikových faktorů prediabetu, jakož i diabetu 2. typu, je nedostatek fyzické aktivity. Právě pohyb vás ale může nabít energií, zlepšit psychiku i fyzické zdraví. Cvičení také přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi zvýšením citlivosti na inzulín, což umožňuje buňkám ve vašem těle efektivněji využívat inzulín. A dobrou zprávou je, že tento efekt přetrvává až po dobu 24 hodin po fyzické aktivitě.

Ideální je hýbat se alespoň 30–60 minut denně, 5 dnů v týdnu. Pokud jste dosud pohyb zrovna nevyhledávali, začněte pomaleji – zkuste se fyzické aktivitě věnovat zpočátku obden po dobu 15–20 minut denně a postupně svůj výkon navyšujte.

Jaká pohybová aktivita je při prediabetu vhodná?

Rozhodně se nemusí jednat o žádné náročné „veletoče“. Stačí zařadit do denního režimu chůzi, cyklistiku, plavání, běh, aerobik, tanec – dělejte prostě to, co vás bude bavit a při čem se budete cítit dobře.

Nezapomeňte se protáhnout při práci

Pokud trávíte celý pracovní den u počítače či vsedě při jiných činnostech, nezapomínejte také na pravidelné protažení těla. Dle doporučení American Diabetes Association (ADA) byste neměli sedět bez pohybu déle než 30 minut – po každé půl hodince sezení je vhodné udělat pár dřepů, protáhnout se, procvičit ruce i nohy.

Upravte stravu

Kromě nedostatku pohybu je tím nejzávažnějším rizikovým faktorem vzniku diabetu 2. typu nevhodná strava. Obzvláště tehdy, konzumujete-li stravu plnou rafinovaných a zpracovaných sacharidů, dochází k vyšším výkyvům hladin cukru v krvi, jelikož se tyto sacharidy rychle rozkládají. Na co si tedy ve stravě dávat pozor?

Hlídejte si příjem sacharidů

Při prediabetu rozhodně není třeba zcela vyloučit ze stravy všechny sacharidy. Je však důležité vybírat si ty správné. Volte takzvané komplexní sacharidy, které jsou bohaté na vlákninu, zasytí vás na delší dobu a také se pomaleji rozkládají, takže se v porovnání s rafinovanými cukry podstatně pomaleji vstřebávají – nedochází tak k velkým výkyvům hladin cukru v krvi. Komplexní sacharidy jsou obsaženy například v celých zrnech, luštěninách či zelenině.

Sledujte glykemický index potravin

O tom, jak konkrétní potraviny budou ovlivňovat hladinu cukru v krvi, rozhoduje jejich glykemický index (GI). Obecně platí, že potraviny s vysokým GI zvyšují hladinu cukru v krvi rychleji, přičemž potraviny s nízkým GI mají na glykémii výrazně menší vliv.

Potraviny se rozdělují do tří skupin dle GI, a to:

  • potraviny s nízkým GI (do 50),
  • potraviny se středním GI (50–70),
  • potraviny s vysokým GI (nad 70).

Do své stravy byste se měli snažit zařazovat především ty s nízkým GI, kam patří například neškrobová zelenina, houby, luštěniny, oříšky, semínka, celá zrna, některé druhy ovoce (o vhodných druzích ovoce pro diabetiky jsme vás informovali ZDE) aj. Naopak vyhýbat byste se měli potravinám s vysokým GI, jako je bílé pečivo, sladkosti, instantní obilné kaše aj.

Zařaďte do stravy dostatek vlákniny

Vláknina je ve stravě velmi důležitá – nejen, že vás zasytí a usnadní průchod potravy střevy, ale rozpustná vláknina zároveň zpomaluje trávení sacharidů, takže zabraňuje velkým výkyvům hladin krevního cukru. Velké množství vlákniny naleznete například v celozrnných cereáliích, ovoci a zelenině, celozrnných těstovinách, luštěninách či celozrnném pečivu.

Dávejte si pozor na tuky

Ze svého jídelníčku byste také měli vyřadit nezdravé tuky – ty kromě (pre)diabetu stojí na vině vysokého cholesterolu či zvýšeného rizika srdečních onemocnění. Snažte se proto volit potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků a trans-tuků a obsahující zdravé tuky (např. avokádo, ryby). Jezte libové maso a kvalitní zdroje bílkovin.

Trápí vás stres či úzkosti? Díky včasnému řešení můžete předejít problémům s očima i slepotě

Krátkodobý stres může zvyšovat riziko suchých očí. Chronický stres či úzkosti jsou pak mnohdy na vině rozvoje závažnějších očních potíží – od ...

Dodržujte pitný režim

K vyvážené stravě patří i dostatečný pitný režim. Upřednostnit byste měli především čistou vodu, případně neslazené čaje (o tom, jaké čaje jsou nejlepší pro diabetiky, jsme vás informovali ZDE). Zcela nevhodné jsou slazené limonády, džusy či energetické nápoje – nejen, že nemají žádnou nutriční hodnotu, ale navíc jsou plné rafinovaných cukrů, které způsobují rychlé zvýšení hladin cukru v krvi. Vhodné samozřejmě nejsou ani alkoholické nápoje.

To, kolik vody máte za den vypít, záleží na vaší hmotnosti, fyzické aktivitě i například ročním období (v létě vyžaduje naše tělo vyšší příjem tekutin než v zimě). Indikátorem toho, zda pijete dostatečně, vám může být i barva vaší moči, která by měla být světle žlutá.

Udržujte si optimální hmotnost

Chcete-li zvrátit riziko cukrovky 2. typu, je třeba udržovat si přiměřenou hmotnost. Máte-li nadváhu, zaměřte se na ni a snažte se zhubnout. Obzvláště tuk v oblasti břicha kolem orgánů (nazývaný také jako viscerální tuk) je hlavní příčinou inzulínové rezistence. Tento břišní tuk vytváří hormony a další látky, které mohou přispívat k chronickému nebo dlouhodobému zánětu v těle, což může hrát zásadní roli nejen z hlediska inzulínové rezistence, ale i rizika kardiovaskulárních onemocněních.

Kromě cvičení vám pomůže zhubnout také pravidelná a vhodně zvolená strava – snažte se jíst pravidelně v menších dávkách (namísto tří jídel denně si dejte 5–6 menších porcí).

Můj příběh: Snahu o hubnutí a zdravé stravování ukončily až kapačky. Převoz záchrankou si nepamatuji

Cukrovku mi diagnostikovali někdy před třemi čtyřmi lety. Bylo to moje takové první vážnější onemocnění. Ale na to, že mi táhne na sedmdesát, ...

Nekuřte

Na vině inzulínové rezistence může být také kouření. Jste-li kuřák a nechcete, aby váš prediabetes přešel v diabetes 2. typu, přestaňte kouřit. Nemáte-li dostatečnou vůli, využijte odborné pomoci. Existují různé programy na odvykání kouření, vaši snahu pak podpoří i některé zdravotní pojišťovny, které svým pojištěncům přispívají na odvykání kouření.

Nestresujte se, odpočívejte a dodržujte doporučení lékaře

Na závěr je třeba ještě podotknout, že zdravý životní styl zahrnuje i redukci stresu, dostatek spánku a odpočinku. Najděte si každý den alespoň chvíli pro sebe a odpoutejte se od každodenních starostí. Aby se vám podařilo zvrátit vaši diagnózu prediabetu, nezapomínejte kromě výše uvedených rad dodržovat také doporučení lékaře. Absolvujte pravidelné kontroly včetně odběrů krve, které prokáží, zda se vám daří mít hladiny cukru v krvi pod kontrolou.

Zdroje: redakce, dialiga.cz, healthline.com
Foto: Freepik

22341

Diskuze k článku