-- reklama --

Z deníku diabetika: Sestavit diabetický jídelníček je pro mě nadlidský úkol. Začínám být zoufalá

Z deníku diabetika: Sestavit diabetický jídelníček je pro mě nadlidský úkol. Začínám být zoufalá
Zdravá vyvážená strava je při diabetu zásadní Zdroj: rawpixel.com/Freepik

Jídlo hraje při cukrovce zásadní roli. Správně zvolená strava respektující určité zásady zdravého stravování může pomoci dosáhnout dobré kompenzace cukrovky. Pokud diabetici nedodržují dietní opatření, nemusí jim pomáhat ani sebelepší léky či aplikace inzulinu – ty si totiž vždy poradí jen s určitým množství cukrů. Jak se ale zdá, sestavit diabetický jídelníček nemusí být vždy jednoduché.

Paní Haně (58) diagnostikovali diabetes 2. typu před necelým půl rokem. Od začátku si byla vědoma, že musí upravit nejen svůj životní styl, ale také stravování. Aby se donutila více hýbat a neseděla jakožto účetní celé dny jen u počítače, pořídila si psa, se kterým denně chodí na delší procházky. Stravu se jí však zatím podchytit nepodařilo.

Datle: Prospívají mozku, snižují záněty a zkracují porod. Pomoci mohou i při cukrovce

Beduínský chléb, chléb pouště či chléb života – i tak se datlím někdy přezdívá. Toto sladké ovoce se pěstuje v mnoha kultivarech v tropických ...

Každý tvrdí něco jiného

„Když mi doktorka řekla, že musím najet na stravu vhodnou pro diabetiky, neměla jsem vůbec tušení, co to znamená. Bylo mi jasné, že musím asi omezit cukr. Ale co dál? Od doktorky jsem dostala jen nějaký letáček, ze kterého jsem moc moudrá nebyla. Zbytek si prý mám dohledat na internetu. Jenže při mém pátrání jsem mnohdy narážela na protichůdné informace, ze kterých jsem opravdu moudrá nebyla,“ vypráví paní Hana. Zapojila se proto do nejrůznějších diabetických skupin na sociálních sítích, aby načerpala inspiraci. Ani zde si ale moc nepomohla. „Překvapilo mě, jak někteří lidé mají cukrovku takzvaně na háku a na sítích se chlubí, jak si pochutnávají na svíčkové se šesti knedlíky nebo mastném bůčku se zelím a knedlíkem.“

Ani po půl roce se mi nedaří mít cukrovku pod kontrolou

Hana si proto nakoupila nejrůznější knihy zaměřené na vaření při cukrovce a začala hledat inspiraci na odbornějších webech. „Mým handicapem bohužel je, že neumím žádný jazyk, takže se nemůžu inspirovat u zahraničních odborníků. Postupně jsem si dávala do kupy nejrůznější informace a snažila se sestavovat jídelníček podle doporučených návrhů. Jenže ani tak se mi nedaří držet cukrovku na uzdě a pořád mám velké výkyvy glykémií. Za týden jdu na kontrolu na diabetologii a už teď mám panickou hrůzu z toho, že mi doktorka vynadá. Jenže já se opravdu snažím, ale už začínám být zoufalá, že se mi to nedaří,“ uzavírá zoufale paní Hana.

Cukrovka ohrožuje ledviny: Jejich zdraví můžete podpořit nejen stravou

Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem, který se nachází v zadní části dutiny břišní, v oblasti beder, po obou stranách páteře. Tvarem ...

Doporučení k diabetické dietě

Každý diabetik by měl dbát především na racionální pestrou stravu, ve které budou obsaženy všechny základní živiny, vitamíny a minerály. Z 10–15 % by v ní měly být zastoupeny bílkoviny, tuky by měly tvořit 30–35 % celkové energie a sacharidy by pak měly představovat přibližně 50–55 % celkově přijaté energie. Zapomínat byste neměli ani na vlákninu, které byste měli denně sníst 20–30 gramů.

Důležité je pak také jíst pravidelně, v menších porcích, upravit energetický příjem, střídmě solit, vyhýbat se tukům, tučným jídlům i jednoduchým cukrům, a samozřejmě také dodržovat dostatečný pitný režim. O tom, které potraviny jsou, či naopak nejsou pro diabetiky vhodné, jsme vás informovali například ZDE. Zapomínat pak nesmíte také na glykemický index potravin, jakož i na glykemickou nálož. A samozřejmě je nezbytný dostatek pohybu, odpočinku i psychické pohody, jakož i udržování optimální tělesné hmotnosti.

Pokud se vám ani přes veškeré snahy nedaří udržet hladiny cukru v krvi pod kontrolou, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, případně se obraťte na nutričního specialistu, který vám může pomoci sestavit vyvážený jídelníček na míru. Na služby nutričních specialistů nyní za určitých podmínek přispívá svým klientům i Všeobecná zdravotní pojišťovna, jak jsme vás informovali ZDE.

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Hanou, dále dle textu

19280

Diskuze k článku