Bobkový list: Na hubnutí, snížení cholesterolu, při cukrovce i na srdce. Domácí léčivý odvar připravíte snadno

Bobkový list: Na hubnutí, snížení cholesterolu, při cukrovce i na srdce. Domácí léčivý odvar připravíte snadno
Bobkový list podpoří metabolismus, pomůže při diabetu i proti zánětům Zdroj: Pixabay

Vavřín vznešený vděčí za svůj lidový název „bobkový list“ vzhledu svých plodů připomínajících bobky. Navzdory legračnímu názvu jde o rostlinu, která byla už v dávné historii považována za symbol moudrosti a ctnosti. Vavřín je odjakživa proslulý také svými léčivými vlastnostmi. Bobkový list má antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá při cukrovce i nachlazení a je prospěšný pro zdraví srdce. Tím ale výčet jeho zdravotních přínosů zdaleka nekončí. Vyzkoušejte jeho léčivé účinky. Recept na léčivý odvar najdete na konci tohoto článku.

Naši předkové věřili, že vavřín chrání před zlými duchy a hněvem bohů. Ve starověkém Řecku a Římě byl považován za symbol vítězství, během středověku a období renesance byl oblíbený mezi vzdělanci, kteří jej měli za symbol učenosti a moudrosti. Delfská věštkyně žvýkala listy vavřínu během svých jasnovidných seancí, čemuž se nelze divit, protože bobkový list má ve větším množství mírně narkotické účinky, a byly mu přisuzovány i afrodisiakální schopnosti. Historie vavřínu vznešeného je opravdu velmi bohatá a jeho prestiž a význam v kulinářské říši i v oblasti léčitelství přetrvaly dodnes.

Účinné látky v bobkovém listu

Vavřín vznešený má své kořeny v Asii. V původních oblastech dorůstá výšky až 12 metrů. Existuje spousta odrůd – všechny jsou na tom, pokud jde o chuť a výživový profil, obdobně.

Bobkový list je zdrojem různých vitaminů a minerálů. Obsahuje:

 • vitamin A,
 • vitamin B6,
 • vitamin C,
 • riboflavin,
 • zinek,
 • vápník,
 • měď,
 • železo,
 • hořčík,
 • mangan.

Sharon Stone se chce seznámit a randí přes seznamku. Nápadníci jsou ale hodně divní

Sharon Stone byla hvězdou devadesátých let. Díky rolím ve filmech jako Casino, Specialista, Základní instinkt, Total Recall nebo Rychlejší než ...

Zdravotní přínosy vavřínu

Jelikož má většina lidí bobkový list zařazený spíše do škatulky „obyčejného“ koření, byla by škoda nepřipomenout jeho léčivé vlastnosti. Bobkový list vám může pomoci se zvládnutím různých zdravotních potíží:

 • Pomáhá při cukrovce: Je přínosem pro osoby s prediabetem nebo s již rozvinutou cukrovkou. Dokáže snížit hladinu cukru ve vašem těle a osvědčuje se při managementu diabetu II. typu. Podle studie z roku 2020 má extrakt z listů vavřínu (L. nobilis) cenný účinek na hladinu glukózy v krvi a přispívá k regeneraci pankreatických ostrůvků, obnovuje změněné jaterní enzymy, močovinu, kreatinkinázu, celkovou hladinu bílkovin, vápníku a feritinu na hodnoty blízké normálu. Výzkumní pracovníci došli k závěru, že může být použit jako terapeutický prostředek při léčbě diabetu mellitus. Také další studie prokázala, že konzumace bobkového listu snižuje rizikové faktory diabetu a kardiovaskulárních onemocnění, a naznačuje, že bobkový list může být prospěšný pro osoby s diabetem II. typu.
 • Snižuje cholesterol: V rámci studie provedené v roce 2023 zkoumali vědci účinek odvaru z bobkového listu na hladinu cholesterolu. Závěry studie poukazují na potenciál odvaru z bobkového listu v kombinaci s lehkým aerobním cvičením jako nefarmakologických přístupů k regulaci hladiny cholesterolu v krvi. Podle vědců mohou být tyto intervence cenné při řešení hypercholesterolemie.
 • Zlepšuje trávení: Bobkový list může mít vliv na trávicí systém tím, že zabraňuje poškození žaludku a podporuje močení. To pomáhá uvolňovat toxiny v těle a napomáhá zdraví ledvin. Organické sloučeniny obsažené v bobkových listech navíc účinně pomáhají při žaludečních potížích, zklidňují syndrom dráždivého tračníku, a dokonce usnadňují trávení potravy.
 • Pomáhá s léčbou respiračních onemocnění:  Bobkový list je také zdrojem éterického oleje. Esenciální olej získaný z tohoto listu lze použít ke zmírnění různých dýchacích potíží.
 • Boj proti plísňovým infekcím: Bylo prokázáno, že bobkový list má protiplísňové účinky, které pomáhají v boji s plísňovými onemocněními. Tyto vlastnosti spolu s obsahem vitaminu C mohou chránit pokožku před infekcemi a podrážděním.
 • Snižuje stres a úzkost: Přítomnost rostlinného alkoholu linaloolu v bobkovém listu dokáže snížit hladinu stresu a úzkosti a přispívá k uklidnění.
 • Přispívá ke zvládání zánětů: Bobkový list obsahuje seskviterpenické laktony, o nichž je známo, že bojují proti zánětu tím, že brání produkci oxidu dusnatého, který je jednou z příčin zánětu.
 • Chrání zdraví srdce: Za pozitivním vlivem na srdce se skrývá rutin a kyselina kofeinová, které se v bobkovém listu nacházejí. Posilují stěny srdečních kapilár a pomáhají při snižování hladiny špatného cholesterolu (LDL).
 • Řeší problémy s vlasy: Bobkový list je zásobárnou látek, které podpoří růst vašich vlasů a mohou vás zbavit lupů. Pokud to chcete vyzkoušet, namočte bobkové listy do vody a nechte delší dobu vyluhovat. Po umytí šamponem si výluhem opláchněte pokožku hlavy.
 • Protinádorové vlastnosti: Podle časopisu Journal of Nutrition Research vykazují bobkové listy slibné výsledky jako protirakovinný prostředek. Jedinečná kombinace antioxidantů a organických sloučenin v bobkových listech, včetně fytonutrientů, katechinů, linaloolu a parthenolidu, pomáhá chránit vaše tělo před účinky volných radikálů způsobujících rakovinu.
 • Zlepšuje trávení: Vláknina obsažená v bobkovém listu podporuje trávení. Zdroj vápníku obsažený v bobkových listech se zároveň osvědčuje při spalování tělesného tuku.

Skvělý i proti škůdcům

Naše babičky s oblibou dávaly bobkový list do skříní a šuplíků, protože odpuzoval šváby, moly a jinou havěť. Bobkový list můžete při grilování hodit na žhavé uhlíky. Kromě krásné vůně, kterou obohatí grilovaný pokrm, se postará i o to, aby se mouchy a komáři vyhnuli vaší grilovací party obloukem.

Bobkový list se musí vařit

Bobkový list si výborně rozumí s dalším kořením, jako je majoránka, rozmarýn, nové koření, pepř, tymián nebo třeba dobromysl. Chuť bobkového listu můžete zvýraznit tím, že jej nadrtíte, namelete nebo rozemnete. Můžete použít i čerstvé lístky vavřínu, ale je potřeba mít na mysli, že v čerstvém stavu má bobkový list silnější chuť než celý sušený bobkový list, takže je potřeba dát jej do pokrmu méně. Totéž platí pro drcený nebo mletý bobkový list.

Na rozdíl od většiny ostatního koření není bobkový list vhodný ke konzumaci zasyrova. Naopak je potřeba jej déle povařit, a proto je vhodné přidat jej do hrnce už na začátku vaření.

Kromě klasických polévek, luštěnin, omáček či masových pokrmů můžete několik bobkových listů přidat i do vody, v níž vaříte brambory. Bobkový list totiž při vaření odstraní z brambor nepříliš zdravý škrob.

Pepř je černé zlato: Zlepšuje paměť, pomáhá při cukrovce, proti zánětům i s hubnutím

Pepř byl v historii tak vzácný a cenný, že byl používán jako platidlo. V Římě se dokonce používal k placení daní a platů vojákům. Byl v minulosti ...

Recept na léčivý odvar z bobkového listu

K přípravě léčivého čaje z bobkového listu budete potřebovat:

 • 3 bobkové listy,
 • špetku skořice,
 • 2 šálky vody.

Postup:

Nalijte vodu do kastrůlku a přiveďte ji k varu. Přidejte bobkový list, skořici a nechte vařit 10 minut. Vypněte plotýnku a odvar přeceďte do šálku. Přislaďte medem nebo oblíbeným sladidlem. Případně můžete přidat i trošku citronové šťávy. Popíjejte vždy po ránu. Tento osvěžující čaj vám zajistí zdravý start do nového dne, podpoří metabolismus a pomůže vám s hubnutím. Chuťově vás určitě příjemně překvapí. Spousta lidí říká, že chutná lépe než zelený čaj.

Zdroj: webmd.com

337119

Diskuze k článku