Ovocné jogurtové nápoje se zákysem

Ovocné jogurtové nápoje se zákysem

Nápoje se zákysem příznivě působí na rovnováhu střevní mikroflóry a mají příjemně nakyslou, svěží chuť. Připravte si je se svým oblíbeným ovocem.

Doba přípravy: 10 minut

Jahodový nápoj

200 ml bílého zákysu
100 ml bílého jogurtu
100 g mražených jahod
½ jablka

Borůvkový nápoj:

200 ml bílého zákysu
100 ml bílého jogurtu
100 ml mražených borůvek
1 lžíce ovesných vloček

Postup přípravy:

Všechny ingredience spolu řádně rozmixujte a přelijte do sklenic.

TIP: Zvolili jsme Jeřmanický smetanový zákys, ale výborný je i zákys z jižních Čech bílý od Agro-ly.

Zdroj: akademiekvality.cz


Jak si vybrat kvalitní přísady?

Zorientovat se v nepřeberném množství výrobků vám pomohou následujícíc značky kvality.

Značka „Klasa“

Tuto národní značku uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Výrobce ji získává na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách www.eklasa.cz.

Značka „Regionální potravina“

Ministerstvo zemědělství ji uděluje již devět let nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

Značka „BIO Produkt ekologického zemědělství“

Zelenobílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat. Další informace najdete na www.myjsmebio.cz.

Značka „Ekologická produkce“

Na rozdíl od předchozí „biozebry“ je značením nadnárodním (ve tvaru zelenobílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny.

Značka „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“

Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:

  • Zaručené tradiční speciality (ZTS)
  • Chráněné označení původu (CHOP)
  • Chráněné zeměpisné označení (CHZO)

354

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku