Bis Bis

Prediabetes: Když vás tělo varuje, že hrozí diabetes II. typu. Jak se mu vyhnout?

Prediabetes: Když vás tělo varuje, že hrozí diabetes II. typu. Jak se mu vyhnout?
Zvýšené riziko prediabetu mají lidé obézní a ve starším věku, kteří se současně léčí s hypertenzí. Zdroj: Shutterstock

Prediabetes je závažným stavem, který však ještě dává člověku šanci ze spárů cukrovky II. typu uniknout. Víte, jaké jsou jeho symptomy a co je rizikovým faktorem pro jeho vznik? A lze se vůbec vrátit k plnému zdraví, když vám tělo vysílá tento varovný signál? Pojďte společně s námi nacházet odpovědi na tyto otázky.

Prediabetes je stav těla, který může být pro pacienta těžko rozpoznatelný. Poukazuje na něj zvýšený cukr v krvi, který však ještě stále nedosahuje diabetických hodnot. Pokud se tento stav neléčí, vede v následujících letech k rozvoji cukrovky II. typu, srdečních chorob, onkologických onemocnění či mrtvici. Není přesně známo, jak velké skupiny lidí se prediabetes v České republice týká.

Hodnoty glykémie nalačno (standardní žilní odběr krve) se pohybují u prediabetu v rozmezí 5,6 až 6,9 mmol/l.

Prediabetes: Když vás tělo varuje, že hrozí diabetes II. typu. Jak se mu vyhnout?

Prediabetes je stav těla, který může být pro pacienta těžko rozpoznatelný. Poukazuje na něj zvýšený cukr v krvi, který však ještě stále ...

Význam prediabetu

Jde o vážný zdravotní stav, který je často přehlížen z toho důvodu, že nemá jasné symptomy, které by na něj jednoznačně ukázaly. Mezi příznaky se však mohou objevit ty diabetické, jako je žíznivost, nadměrná únava bez příčiny nebo častější močení. Je však odpovědí na to, že diabetes mellitus II. typu nevzniká náhle. Předchází mu právě prediabetes, který je stále vratným stavem. Obvykle tento stav zachytí lékař při krevním odběru, kdy vyšetřuje jiné onemocnění. Uvádí se, že v Americe má prediabetes zhruba 1 ze 3 dospělých. A až 80 % pacientů s prediabetem vůbec netuší, že ho mají. Čísla to jsou však pouze spekulativní.

V současnosti není prediabetes ještě považován za klinickou jednotku, tj. seskupení určitých symptomů a syndromů. Například v USA je s touto diagnózou u pacientů již běžně pracováno a je jim poskytována nutná péče, aby se prediabetes nerozvinul do svých dalších fází.

Prediabetes: Když vás tělo varuje, že hrozí diabetes II. typu. Jak se mu vyhnout?

Prediabetes je stav těla, který může být pro pacienta těžko rozpoznatelný. Poukazuje na něj zvýšený cukr v krvi, který však ještě stále ...

Co ho způsobuje?

Mezi rizikové faktory patří mimo jiné rodinná anamnéza. Výskyt cukrovky v rodině je závažným hlediskem při posuzování možného výskytu diabetu u dalších členů rodiny. Dále pak nadváha či obezita, vysoký krevní tlak, jakožto i dyslipidémie (porucha metabolismu tuků). Důležitý je i v tomto případě inzulin. Hormon, který je produkován orgánem našeho těla, slinivkou břišní. Funguje jako klíč k vpuštění krevního cukru do buněk, kde se zpracovává na energii. V případě prediabetu tyto buňky nereagují na inzulin tak, jak by správně měly. Slinivka tak začne produkovat více inzulinu, aby tyto buňky přiměla k reakci. Nakonec však nestíhá a cukr v krvi stoupá. Úrodná půda pro prediabetes a následně diabetes II. typu.

Prediabetes by se dal označit za poslední šanci, jak se cukrovce vyhnout. Předcházet se dá právě pouze II. typu, neboť diabetes I. typu je vrozený a změnou životního stylu se mu vyhnout nejde. Prediabetes nevaruje jen před cukrovkou. Zvýšený cukr v krvi poškozuje cévní stěny, a tak s sebou nese mnoho dalších rizik. Na tipy, co můžete pro své tělo udělat, se podívejte níže.

Jak vysvětlit diabetes I. typu sourozencům nemocného dítěte?

Když jedno dítě onemocní, je to vždy velká změna a zátěž pro celou rodinu. Zejména rodiče pak mají na bedrech těžký úkol v podobě osvětlení celé ...

Jak se vrátit k plnému zdraví

Abyste zabránili přeměně prediabetu na diabetes mellitus 2. typu, je důležitá změna životního stylu. Pacientům je často doporučován dostatek pohybu, kdy i několik desítek minut denně může být významným přínosem. Při pravidelné fyzické aktivitě (za kterou lze považovat i svižnější chůzi) se doporučuje začínat pozvolna tak, jak to umožňuje fyzická kondice pacienta. Postupně se tréninková zátěž přidává. Sport je pro lidské tělo důležitý po celý život. Pravidelné cvičení přispívá nejen k celkovému zdraví, ale vyplavuje také endorfiny, hormony štěstí.

Neoddělitelnou součástí léčby prediabetu je i racionální strava, která zabraňuje vzniku nadváhy a obezity. V případě, že je nutná redukce váhy, přistupuje se k celkové úpravě jídelníčku. Dostupné jsou také léky, pakliže jsou k prediabetu ještě přidruženy další rizikové faktory. O jejich indikaci a předpisu však rozhoduje jedině ošetřující lékař.

Zdroj: healthline.comordinace.czcdc.gov, internimedicina.cz

2439

Diskuze k článku