Sportovní aktivita dítěti s diabetem prospěje

Sportovní aktivita dítěti s diabetem prospěje
Zdroj: Shutterstock

Pohyb je lidskou přirozeností. Dokonce se říká, že člověk byl stvořen k pohybu. Pakliže nenajde rovnováhu mezi příjmem potravy a výdejem energie, může být náchylný k nadváze i obezitě. Stejné je to jak u dospělých, tak i u dětí. Co ale dělat, když se dítko léčí s cukrovkou? Je třeba se obávat? A jak v přetechnizované době přinutit potomka k jakékoliv sportovní aktivitě? Zdá se to být složité, ale jde to.

Zdravé dítě je přirozeně aktivní. Ovšem velmi rádo přejímá vzorce chování od rodičů. Pakliže oni pohybové aktivitě příliš nedávají, může i potomek inklinovat i častému lenošení a tím i přibývání hmotnosti. To je však u malého diabetika problematické. Jak z toho ven?

Jste rodič malého diabetika a máte obavy o jeho zdraví? Je to normální

Rodič, který pečuje o dítě s diabetem I. typu, může mít mnoho obav, co se týká jeho zdravotního stavu. Strachuje se například o to, aby u něj nedošlo k náhlým a těžkým hypoglykémiím či hyperglykémiím. Také je ve stresu z toho, aby si dítko včas a hlavně dle předpisu lékaře aplikovalo inzulín, pokud je ve škole. Přílišná úzkostlivost však nesvědčí jak samotnému rodiči, tak i dítku. Netřeba potomka s cukrovkou omezovat, co se týká aktivit. Matka i otec by měli svou ratolest naopak významně podporovat v pohybové aktivitě. Ta má totiž blahodárné účinky nejen na zcela zdravé dítě, ale především pak na malého diabetika.

Jak s dětmi mluvit o cukrovce v rodině

Čím méně budou mít děti informací o cukrovce, tím více se budou pravděpodobně obávat.  Podle statistik v České republice cukrovkou každý rok ...

Jak může malému diabetikovi pomoci sportovní aktivita?

Existuje několik přesvědčivých důvodů, proč nechat dítko s diabetem sportovat. Ze je jejich stručný přehled:

  • Fyzická aktivita pomůže dítěti s cukrovkou efektivněji využívat inzulín v těle. Zlepší se takzvaná citlivost na inzulín a glykémie nebude mít tendence ke kolísání.
  • Dítě, které se pravidelně hýbe, mívá více energie na různé jiné činnosti. Také si udrží dobrou náladu.
  • I vaši potomci mohou být občas ve stresu. Právě sport jim od něj může pomoci. Kromě jiného podpoří i koncentraci a celkově zklidní mysl, což je taktéž užitečné pro dobré výsledky ve škole.
  • Učením se nové sportovní dovednosti, si dítko zvyšuje sebevědomí. Důležitá je samozřejmě v tomto podpora a chvála rodičů.

Začátky nebývají lehké. Důležitá je správná motivace

Možná se ptáte, jak se sportem u malého diabetika začít. Není na tom nic složitého. Nejprve se zamyslete, co vašeho potomka vlastně baví. Zeptejte se ho, co by rád ve volném čase dělal. Může to být jedna pohybová aktivita anebo kombinace dvou. Pro chlapce se například nabízí hokej a fotbal. Děvčata zase může bavit florbal, plavání či volejbal. To ale není zdaleka vše. Bez ohledu na pohlaví dítěte lze zvažovat kromě konkrétních sportovních aktivit i pravidelné rodinné procházky, cyklistické výlety anebo běh. S tím úzce souvisí i to, že by rodiče pro své potomky měli být vzorem. To je ta nejsilnější motivace k pohybu u dětí. Samozřejmě si můžete nastavit i nějakou odměnu, která bude též malého diabetika podněcovat ke sportu.

Studie zkoumala, jakým výzvám čelí rodiče dítěte s diabetem 1. typu: Přiznali strach, zoufalství, výčitky i pocity osamělosti

V Norsku na Fakultě zdravotnických a sociálních věd na univerzitě v Bergenu zkoumali psychiku rodičů dětí předškolního věku, kterým byl ...

Na co všechno by měl myslet rodič malého diabetika?

Až s dítkem vyberete vhodnou sportovní aktivitu, je potřeba zamyslet se i nad dalšími důležitými kroky. Přeci jen máte doma malého diabetika, který potřebuje specifickou péči.

  • Svůj plán o zahájení pravidelné pohybové aktivity u dítěte sdělte co nejdříve ošetřujícímu diabetologovi. Ten může poradit, co se týká nastavení správného režimu (jídelníček, množství podaného inzulínu a podobně).
  • Kontrolujte svému dítku hladinu cukru v krvi, a to před i po pohybové aktivitě. Větší a samostatné děti instruujte, jak si mají v tomto počínat. Obeznamte je samozřejmě i s projevy nízké a vysoké hladiny glykémie. Měly by samy vědět, co mohou pro sebe v těchto situacích udělat. Výhodné je mít po ruce vždy něco sladkého, pro případ vzniku hypoglykémie.
  • V případě, že potomka přihlašujete do nějakého pohybového kroužku anebo sportovního klubu, sdělte informace o cukrovce svého dítěte samozřejmě i pedagogovi či trenérovi.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Diabetes.co.uk

279

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný