
Když se hubnutí nedaří aneb K vysněné postavě se musíte projíst
Divoké macešky patří do jarních luk a polí opravdu neodmyslitelně. Jejich šlechtěné druhy jsou oblíbené jako ozdoba zahrad všude na světě. Pro diabetiky mohou být cenným zdrojem antioxidačních látek.
Macešky jsou nejen výborným zdrojem fytoterapeutického materiálu, ale zároveň poslouží jako skvělá ozdoba oblíbených dezertů či udělají radost ve váze. Jejich pestrobarevné květy jsou opravdu krásné a lahodí oku. Diabetikům pomohou s mnoha potížemi.
Maceška trojbarevná, botanicky Viola tricolor, je ozdobou všech jarních zahrad. Patří do čeledi Violaceae (violkovité). Léčebně se začala používat ve středověku. Někdy se jí říká také maceška divoká. Původně pochází ze severní Afriky, vyskytuje se po celé Evropě. Zaujme svými fialovými, žlutými nebo bílými květy, roste na loukách a polích. Je to malá jednoletá nebo víceletá rostlina, vysoká okolo 30 cm.
Byla dlouho používána jako lék na revmatické potíže a problémy dýchacího traktu, dodnes je považována za jednu z nejlepších čisticích léčivých rostlin.
V květomluvě je obecně spojována s láskou, náklonností nebo vzpomínkami. Floristé také velmi dají na barvu, která dodává známému významu ještě větší hloubku. Pokud mluvíme o maceškách zahradních, jde o hybridy, za kterými stojí křížení violky vonné a macešky divoké. Mnoho druhů, které dnes pěstujete na zahradách, se objevilo díky botanikům v 19. století.
Psyllium je oblíbené pro podporu trávení nejen lidmi, kteří se snaží ztratit nějaké to kilo navíc. Má pozitivní účinky na celkový zdravotní stav. ...
Tato rostlina má vlastnosti podobné jako violka vonná, i když méně výrazné. Pro fytoterapeuty je zajímavá ve více ohledech. Obsahuje malé množství taninu, je poměrně bohatá na sliz, dále v ní najdete pryskyřice, saponiny, alkaloidy, cukry (glukóza, rhamnóza), pigmenty (violanin, violaxanthin), flavonoidy (violaquercitrin), methylsalicylát (stejně jako například ve vrbě bílé), a je také dostupným zdrojem antioxidačního vitamínu E.
Macešky divoké se sbírají od května do září, používají se buď květy, nebo celá rostlina, která se seřízne těsně nad zemí.
Protože listy obsahují poměrně hodně slizu, je potřeba rostliny rychle usušit, i po seříznutí totiž pokračují ve vegetativním rozvoji. Macešky je lepší používat čerstvé, protože se sušením zhoršuje jejich terapeutická kvalita. Ve fytoterapii se používají ve formě nálevů z čerstvé nebo sušené rostliny, macerátu z čerstvých rostlin, sirupů, mateřských tinktur nebo prášku ze sušených květů i listů, které bývají součástí potravinových doplňků.
Jaké má terapeutické vlastnosti, které ocení také diabetici?
Jak je zakomponovat do jarního jídelníčku?
I když nemají macešky divoké nějakou zvlášť zajímavou chuť, jsou výborné jako dekorativní prvek. Lze jimi ozdobit dorty, zmrzliny, sorbety, lahodné pěny, koláče, muffiny. Můžete je přidat také do zdravých salátů – zeleninových i ovocných. Jejich krásné, pestré květy tak budou těšit oko nejednoho návštěvníka vaší domácnosti a užijete si s nimi mnoho radosti.
Ibišek je poměrně všestranná rostlina, která se ve fytoterapii používá pro léčbu a eliminaci mnoha neduhů. Věnovaly se mu různé studie, které ...
Vzhledem k obsahu vitamínu E může reagovat s léky na srážení krve. Vnitřní užívání není doporučeno těhotným ženám a malým dětem. Při použití vysokých dávek dochází k nevolnosti a zvracení. Pokud je indikována k léčbě kožních poruch a užívána vnitřně, mohou se tyto potíže kvůli jejím diuretickým a čisticím schopnostem v rámci projevů detoxikace organismu na čas zhoršit. Při fytoterapeutické léčbě maceškou divokou můžete také pozorovat zhoršení pachu moči.
Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. V případě pochybností o vhodnosti potravinového doplňku s obsahem rostliny v něm popisované konzultujte jeho používání s lékařem nebo odborným fytoterapeutem. U potravinových doplňků, které mohou ovlivnit hladinu krevního cukru, je potřeba se taktéž poradit s odborníkem. Stejně tak, pokud užíváte medikaci (například léky proti srážení krve, antidepresiva a další).
Zdroje: Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Houseplantcentral.com.
1745