-- reklama --

Správné skladování inzulínu nelze podcenit. Jak na to?

Správné skladování inzulínu nelze podcenit. Jak na to?
Správným a ohleduplným zacházením předejdete mnoha zdravotním komplikacím. Zdroj: Shutterstock

Život s diabetem není leckdy snadný. O to více, když musíte dbát na pravidelnou aplikaci inzulínu. Myslet byste však měli i na jeho optimální skladování. Jak s inzulínem zacházet, aby se nesnížila jeho účinnost? A kde ho nejlépe uchovávat? To jsou otázky, na které by měl znát každý diabetik odpověď.

Zodpovědným zacházením s inzulínovým perem předejdete mnoha zdravotním komplikacím.

Zanedbat optimální skladování tohoto léčiva znamená vystavit se vysokému riziku rozvoje hyperglykémie, hypoglykémie či jiných zdravotních obtíží. Moderní inzulíny jsou velmi náchylné na výkyvy teplot, proto je pro jejich uchovávání důležité dodržovat několik zásadních pravidel. 

Jaké podmínky pro skladování vyžaduje inzulín?

Pro správné skladování inzulínu je velice zásadní optimální teplota. Ideální je rozmezí od 2 do 8 °C. Pokud tuto možnost nemáte, skladujte ho alespoň na tmavém, suchém a chladném místě.

A co dalšího byste měli vědět?

  • Otevřenou a již použitou náplň do trvalého inzulínového pera nevracejte do chladničky. Nové neotevřené náplně skladujte v lednici.
  • Používaná trvalá inzulínová pera s náplní nemusí být v chladničce, ovšem dobré je uskladnění ve speciálním pouzdře, které uchová optimální teplotu léčiva. Takto lze používat inzulín až 28 dní. Ten nepoužívaný vydrží v zásobníku pera v podstatě šest až osm týdnů bez nutnosti chladu, pokud je opět v pouzdře.
  • Neotevřená jednorázová pera skladujte lépe v lednici, než vyprší jejich expirace. Při pokojové teplotě je možné uchovávání pera nanejvýš třicet dní.
  • Po otevření skladujte jednorázové pero stejně tak do pokojové teploty 25 °C (nebo v lednici). Inzulín v něm spotřebujte v obou případech maximálně do měsíce.
  • Použité lahvičky s náplní do inzulínových pump dejte do lednice zpět.
  • Před vložením nové náplně do inzulínové pumpy a trvalého inzulínového pera nechte inzulín několik minut vyjmutý z chladničky, aby měl pokojovou teplotu. To platí ovšem i u již použitého léčiva, pakliže jej skladujete v chladu. Aplikace studeného inzulínu může být bolestivá.

Jestliže si nebudete jistí správnou manipulací s léčebnou látkou, poraďte se u svého ošetřujícího diabetologa.

Mráz a horko jsou “nepřáteli” inzulínu

I inzulín, který prošel mrazem, může ztratit svou účinnost, případně způsobit vážné komplikace v podobě silné hypoglykémie. V chladném počasí se doporučuje nosit pero nebo pumpu blízko těla pod oblečením, případně jej pak zahřát v dlaních. Ani extrémně vysoké teploty léčivu nesvědčí. Jeho teplota by neměla překročit 40 °C. V letních měsících je tedy vhodné měnit zásobníky častěji. Předejdete tak problémům s vysokou glykémií, kterou by mohla přehřátá léčebná látka způsobit. To platí pro inzulínové pumpy, ale také pro výměnná a jednorázová pera. Na koupališti chraňte vždy svůj lék stínem (nesvědčí mu přímé sluneční záření) a rozhodně jej nikdy nenechávejte v zavazadlovém prostoru auta, nebo na palubní desce, kde by se snadno přehřál.

Praktické rady pro diabetiky aneb Jak ochránit svůj senzor po celý rok

Získat senzor a čtečku lze na předpis od diabetologa. Důvodů, proč senzor nemusí na vaší paži vydržet, je více. Patří mezi ně zejména nevhodná ...

Na dovolenou k moři nebo do hor?

Cestování s inzulínem je kapitolou samo o sobě, ale v zásadě se diabetik cestování nemusí obávat. Ať už jedete k moři za exotikou, nebo lyžovat v zimě do Alp, stačí dodržet pár základní pravidel, abyste na cestách předešli nežádoucímu kolísání teplot. Inzulín vždy uchovávejte v pouzdře. V e-shopech nebo kamenných obchodem se zdravotnickými potřebami pro diabetiky najdete nepřeberné množství termoboxů a pouzder z pěny či polystyrenu. Novinkou na trhu jsou chladící pouzdra, která udrží léčebnou látku v chladu i během parného léta. Tato pouzdra jsou naplněna speciálním minerálem, který při styku se studenou vodou vytvoří chladivý gel. Ten funguje i několik dnů, během nichž budete mít jistotu, že je váš lék v optimální teplotě. Po použití stačí nechat gel vyschnout (ten se promění zpět v krystalky).

Při cestování letadlem si inzulín vždy vezměte s sebou na palubu letadla do příručního zavazadla. V podpalubí by se mohl znehodnotit nebo poškodit.

Kdy inzulín nepoužívat?

Před aplikací, výměnou cartridge nebo plnění zásobníku inzulínové pumpy vždy zkontrolujte, zda je inzulín čirý a bez sraženiny (výjimkou jsou premixované inzulíny, které jsou za normálních okolností mléčně zakalené). Pokud budete inzulín skladovat správně, neměl by se jeho vzhled změnit. Poškození či znehodnocení je většinou patrné na první pohled. Bílé skvrny, šmouhy, zamlžení, sraženina – to vše jsou stavy, kdy byste rozhodně neměli inzulín používat.

Nejen na cesty se vám bude hodit pouzdro, do kterého inzulín a vše potřebné uložíte. | zdroj: Shutterstock

I na manipulaci s inzulínovým perem záleží…

Poškození inzulínu nemusí způsobit pouze kolísavé teploty, ale také hrubé zacházení a špatná manipulace. Jednorázové pero by nikdy nemělo spadnout na tvrdý povrch – dávkování pak může být totiž nepřesné. Takové inzulínové pero také nikdy nedoplňujte a po jeho vyprázdnění jej zlikvidujte. Pokud je pero na první pohled poškozené nebo deformované, nepoužívejte ho! Trvalé pero je sice odolnější, přesto jej lze poškodit. Nikdy trvalé pero nečistěte roztokem obsahující alkohol, jód nebo chlór. Tato pera také nikdy neponořujte do vody a nikdy je sami neopravujte (pokud je pero vadné, odneste ho svému diabetologovi, který pero odešle na opravu). 

Likvidace zdravotnického materiálu

Veškerý zdravotnický materiál, který jako diabetik používáte, nikdy neodhazujte do koše. Nepoužitá léčiva, včetně jejich obalů, musí být odstraněna tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí, zvířat anebo životního prostřední. Skladujte svá použitá inzulínová pera, jehly, zásobníky a další pomůcky v pevné uzavíratelné nádobce. Lékárna může převzít injekční stříkačky a inzulínová pera naplněná léčivým přípravkem z výroby. Ostatní použité jehly a zásobníky, které patří mezi zdravotnické prostředky, lékárna nemá povinnost přijmout. Ty je potřeba zlikvidovat podle zákona o odpadech jako nebezpečný odpad (jak s takovým materiálem nakládat vás může informovat příslušný obecní nebo městský úřad).

Použité injekční stříkačky, jehly, zásobníky a jednorázová inzulínová pera je možné odevzdat na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný zdravotnický odpad (nemocnice, polikliniky a některé lékárny). Jak s tímto zdravotnickým materiálem naložit by vás měl informovat v první řadě váš lékař.

Autor: Lucie A. Tykalová, foto: Shutterstock

Zdroj: dia-way.com, freestylelibre.cz, cukrovka.cz, wellion.cz, diabeteswhatsnext.com

7745

Diskuze k článku